אוליי, בן זוגה לשעבר של האמנית מרינה אברמוביץ', תובע אותה

אמן הפרפורמנס הגרמני, שהיה שותפה ליצירה של אברמוביץ' במשך יותר מעשור, הגיש נגדה תביעה בבית משפט באמסטרדם, בטענה כי היא מנסה למחוק את שמו מעבודותיהם המשותפות

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרינה אברמוביץ' ואוליי בעבודתם המשותפת מ-1977
שני ליטמן
שני ליטמן

אמן הפרפורמנס הגרמני אוליי, מי שהיה במשך יותר מעשור בן זוגה ושותפה ליצירה של אמנית הפרפורמנס הסרבית מרינה אברמוביץ', הגיש נגדה תביעה בבית משפט באמסטרדם בשבוע שעבר, בטענה כי היא מנסה למחוק את שמו מההיסטוריה המשותפת שלהם בכך שהיא מפרה חוזה עליו חתמו בשנת 1999 – שעסק בזכויות המשותפות שלהם על עבודות שיצרו יחד.

אוליי, כיום בן 72, טוען כי אברמוביץ' דרשה מגלריות לרשום את שמה כיוצרת היחידה של עבודות שעשו שניהם במשותף, בניגוד לתנאים עליהם הוסכם בחוזה. עוד הוא טוען שאברמוביץ' לא דיווחה דיווחי אמת על מצב המכירות של עבודותיהם המשותפות, ושילמה לו את החלק שמגיע לו ממכירת העבודות האלה רק ארבע פעמים במשך 16 שנה. "היא לא רק שותפה עסקית לשעבר", אמר אולי לעיתון הבריטי "הגרדיאן". "היצירות שלנו עשו היסטוריה. זה עכשיו נלמד בבתי ספר לאמנות. אבל היא במתכוון פירשה דברים בצורה לא נכונה, או השאירה בכוונה את שמי בחוץ".

אברמוביץ' ואוליי כשהיו בני זוג ושותפים ליצירהצילום: courtesy of Ulay and Marina Abra

עורך דינה של אברמוביץ' טען כי האמנית "לחלוטין לא מסכימה" עם הטענות של אהובה לשעבר. "מרשתי משוכנעת שמטרת התביעה היא לפגוע במוניטין שלה בקרב הציבור הרחב", מסר, "מרשתי בטוחה לחלוטין בעמדתה ותגן על זכויותיה ועל שמה הטוב בכלים משפטיים".

אוליי ואברמוביץ' הפכו לזוג בשנת 1976. הם יצרו יחד כמה עבודות פרפורמנס שהפכו לאבני דרך בתולדות האמנות, בהן יצירה שבמהלכה החזיקו יחד קשת מתוחה, כשבתוכה חץ המופנה אל ליבה של אברמוביץ'. בעבודה אחרת אוליי רץ עירום אל עבר אברמוביץ' הלבושה, ובכל פעם כשכמעט הגיע אליה, נמשך חזרה אחורנית על ידי חבל אליו היה קשור. בעבודה שיצרו ב-1978 ונקראה AAA-AAA הם עמדו פנים אל פנים וצעקו "אאאאה" אחד על השני, ובעבודה שנוצרה ב-1977 בילו 17 שעות גב אל גב כששערותיהם שזורות יחד בצמה אחת.

AAA AAA, עבודתם המשותפת של אברמוביץ' ואוליי מ-1978

כאשר הם נפרדו ב-1988, הם החליטו לציין את סוף מערכת היחסים ביניהם בעבודת פרפורמנס שנקראה "הנאהבים", במהלכה הלך כל אחד מהם 2,500 קילומטרים משני קצותיה של החומה הסינית, עד שנפגשו, התחבקו ונפרדו בפעם האחרונה. בשנים שחלפו מאז הפכה אברמוביץ' לאמנית הפרפורמנס הידועה בעולם והצטיידה בלא מעט חברים מפורסמים כמו ליידי גאגא וג'יי זי.

לפני חמש שנים נערכה לאברמוביץ' תערוכה גדולה במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, במהלכה ישבה במשך שעות הפתיחה של המוזיאון ליד שולחן והקדישה כמה דקות למפגש אילם, פנים אל פנים, עם המבקרים בתערוכה ("מרינה אברמוביץ' – האמנית נוכחת"). במפתיע או שלא במפתיע הגיע למקום אוליי, עימו לא התראתה כעשרים שנה. אברמוביץ', שקיבלה את פניו של כל "אורח" בעיניים עצומות ופקחה את עיניה רק לאחר שהתיישב, "גילתה" לפתע את פניו של אוליי מולה. המפגש המרגש תועד והפך לסרטון ויראלי סוחט דמעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ