שני ציורים התגלו מתחת ליצירה "ריבוע שחור על רקע לבן" של קזימיר מלביץ'

מומחי אמנות ברוסיה חשפו שני דימויים קוביסטיים מתחת לצבע השחור שיוצר את הריבוע ביצירה של צייר האוונגרד הרוסי קזימיר מלביץ'

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

מומחי אמנות ברוסיה הודיעו בסוף השבוע כי מצאו שני ציורים חבויים מתחת ליצירה מונוכרומטית חשובה של צייר האוונגרד הרוסי קזימיר מלביץ'. גלריה טרטיאקוב במוסקווה, שברשותה נמצאת אחת משלוש הגרסאות של הציור "ריבוע שחור על רקע לבן" של מלביץ', חשפה שני דימויים קוביסטיים מתחת לצבע השחור שיוצר את הריבוע, לאחר שחקרו את הציור תוך שימוש בקרני רנטגן. הבדיקה נעשתה כחלק מחגיגות המאה להופעתו של הציור שהיה אחד מהתוצרים המובהקים של התנועה האמנותית החדשה שייסד מלביץ', הסופרמטיזם, שיצרה קומפוזיציות מופשטות מצורות גיאומטריות. החוקרים מצאו בשולי התמונה גם טקסט בכתב ידו של מלביץ', שלדבריהם עשוי לשפוך אור חדש על משמעותה של העבודה.

"זה היה ידוע שמתחת לריבוע השחור ישנו דימוי כלשהו. אבל גילינו שאין רק דימוי אחד, אלא שניים", אמרה יקטרינה וורונינה, חוקרת אמנות בטרטיאקוב, לערוץ הטלוויזיה הרוסי קולטורה. "הוכחנו שהדימוי המקורי הוא קומפוזיציה קוביסטית־פוטוריסטית, בעוד שהציור שנמצא ממש מתחת לריבוע השחור, ואת הצבעים שלו אפשר לראות מבעד לסדקים בציור השחור, הוא קומפוזיציה סופרמטיסטית טיפוסית", אמרה.

הציור "ריבוע שחור על רקע לבן" של קזימיר מלביץ'
הציור "ריבוע שחור על רקע לבן" של קזימיר מלביץ'

הכיתוב שנמצא בכתב ידו של מלביץ', נמצא עדיין בפענוח, אולם נראה כי הוא אומר "שחורים נאבקים במערה". בערוץ הרוסי נאמר כי החוקרים מעריכים שהכיתוב קושר בין ציורו של מלביץ' לציור אחר, מוקדם יותר, של הסאטיריקן הצרפתי אלפונס אלה מ-1897, שגם בו נראה ריבוע שחור והוא נושא כותרת בעלת ניחוח גזעני - "קרב של שחורים במערה, בלילה".

בתחילת דרכו אימץ מלביץ' את הסגנון הקוביסטיפוטוריסטי, תנועת אמנות אוונגרדית רוסית של שנות העשרה של המאה ה–20, ששילבה את סגנון הציור הקוביסטי עם הרעיונות של הפוטוריזם האירופי. אחר כך הגה את מושג הסופרמטיזם, ודחה את הרעיון של ייצוג באמנות לטובת צורות גיאומטריות בסיסיות. מלביץ' טען כי "אמנות שמתארת את הטבע דומה למשהו חי כמו שחצאית דומה לאישה".

הריבוע השחור המקורי שנמצא בתצוגה בגלריה במוסקווה צויר ב-1915. בהמשך יצר מלביץ' עוד שתי גרסאות. דוברת הגלריה אמרה שהממצאים יוצגו בפתיחת תערוכה בשבוע הבא, שמציינת מאה שנה להופעתו של הציור החשוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ