עבודת אמנות חדשה של בנקסי מציגה את סטיב ג'ובס כפליט סורי

אמן הגרפיטי חשף ביום שישי האחרון את סדרת ציורי הקיר החדשה שלו, שצוירו בתוך ומסביב למחנה פליטים ליד קלה שבצרפת. אחת העבודות הבולטות היא פורטרט של מייסד חברת אפל סטיב ג'ובס, בנו של מהגר מסוריה

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפורטרט של מייסד אפל סטיב ג'ובס במחנה הפליטים ליד קלה שבצרפת, מאת בנקסי
שני ליטמן
שני ליטמן

אמן הגרפיטי הבריטי בנקסי חשף ביום שישי האחרון עבודת אמנות חדשה, המורכבת מציורי קיר בנושא הגירה, שצוירו בחללים ציבורים בתוך ומסביב למחנה פליטים הסמוך לקלה שבצרפת. הדימוי העיקרי בסדרה החדשה שנחשפה הוא פורטרט של מקים חברת אפל המנוח סטיב ג'ובס, שאביו היגר לארצות הברית מסוריה.

בהודעה שנמסרה על ידי דוברת מטעמו של בנקסי נאמר כי "אנחנו לרוב מורגלים לחשוב שהגירה גורמת נזק למשאביה של המדינה. אבל סטיב ג'ובס היה בנו של מהגר סורי. אפל היא החברה הרווחית ביותר בעולם. היא משלמת יותר מ-7 מיליארד דולר בשנה מיסים. והיא קיימת רק משום שהם הרשו לאיש צעיר מחומס להיכנס לשטחי ארצות הברית".

מבט מקרוב על הפורטרט של סטיב ג'ובס כמהגר, נושא שק ואוחז בדגם ישן של מחשב אפלצילום: אי־פי

בנקסי יצר ארבע עבודות בתוך ומסביב לקלה. הוא כתב את המילים "אולי כל המצב הזה פשוט ייפתר מעצמו", על קיר במחנה הפליטים, שזכה לכינוי "ג'ונגל". בעיר קלה הוא יצר גרסה פארודית לציור מתחילת המאה ה-19 של תיאודור ז'ריקו, "רפסודת המדוזה". הגרסה של בנקסי מראה מהגרים מצטופפים על רפסודה, מושיטים ידיים לספינת תענוגות שעוברת לידם.

באתר אחר סמוך צייר בנקסי דימוי של ילד המחזיק טלסקופ ועוף טורף נאחז בו. בספטמבר הכריז בנקסי שישלח חומרים מפארק השעשועים הזמני שהקים ליד בריסטול, "דיסמלנד", למחנה הפליטים, בו מתגוררים כמה אלפי מהגרים ופליטים. קורות העץ מהפארק משמשות כעת לבניית בתי מחסה במחנה הפליטים.

רפסודת המהגרים של בנקסי במחנה הפליטים ליד קלה, מחווה ל"רפסודת המדוזה" של ז'ריקוצילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ