דני קרמן, אניסה אשקר ומיכל היימן בין זוכי פרס משרד התרבות לאמנים פלסטיים

הפרסים, לשנת 2015, מחולקים רק עכשיו מאחר שהקולות הקוראים להגשת מועמדות בקטגוריות השונות התפרסמו בסוף אוקטובר

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל היימן
שני ליטמן
שני ליטמן

משרד התרבות הכריז היום על הזוכים בפרסים מטעמו בתחום האמנות הפלסטית לשנת 2015, בארבע קטגוריות. סך כל הפרסים הוא 770 אלף שקל, בעוד שבשנה שעברה סכום הפרסים הכולל הגיע לכמיליון שקלים. הקיצוץ, לטענת המשרד, נובע מכך שתקציב המדינה אושר באיחור וכדי לחלק את הפרסים נדרשה קבלת אישור מיוחד ממשרד האוצר וויתור על חלק מתקציב הפרס. בשל כך לא חולק כלל הפרס על עידוד יצירה לשנת 2015, שהוא בדרך כלל 20 אלף שקלים לזוכה ומקבלים אותו עשרה אמנים.

בפרס על מפעל חיים לשנת 2015, בסך 70 אלף שקל, המוענק לאמנים בני יותר מ–55, זכה המאייר דני קרמן. בוועדה שהחליטה להעניק לו את הפרס ישבו מנהל מוזיאון רמת גן מאיר אהרונסון, האמנית מוניקה לביא והצלמת יהודית גואטה. בנימוקיהם כתבו השופטים כי "דני קרמן הוא יוצר פורה, בולט וחשוב... איוריו הם פרי ידע ומחקר מעמיקים, השואבים את מקורותיהם ומתייחסים לתרבות הישראלית, היהודית והכללית. דני קרמן השכיל לקשור את רוחב ידיעותיו וסקרנותו שאינה יודעת שובע עם פרטי המציאות בה אנו חיים ולצבוע אותה בהומור חד וביקורתי ועם זאת חף מרשע".

דני קרמןצילום: מורן מעיין/ג'יני

בפרס שרת התרבות והספורט, בסך 50 אלף שקלים לכל זוכה, זכו הפעם אניסה אשקר, אנג'לה קליין, שרון גלזברג, טל שוחט, יהושע בורקובסקי, מיכאל חלאק, צחי בוחבוט, רמי מימון, אהד פישוף ומיכל היימן. בוועדת השופטים ישבו היסטוריון האמנות והאדריכלות פרופ' מיכה לוין, האוצרת רז סמירה ומנהל הגלריה באום אל פאחם, סעיד אבו שקרה.

בפרס העיצוב, בסך 20 אלף שקל לכל יוצר, זכו איתי אהלי, ניל ננר, דינה שהם, עירית אבא ועמית צורן. בוועדת השופטים ישבו חגי שגב, בתיה ואנג, שלומית באומן, עזרי טרזי ולאה פרץ.

בפרס האמן הצעיר, המיועד לאמנים בני 27 עד 35, בסך 10,000 שקלים לכל יוצר, זכו ליהי תורג'מן, ציון חזן, פרדי כסלו שחר, ורד ניסים, ורד אהרונוביץ', נועה גור, סמאח שחאדה, מיכל בראור, אלעד רוזן ולהלי פרילינג. על הוועדה שבחרה בהם נמנו האמנית חוה ראוכר והאוצרים איילת השחר כהן ויהושע סימון.

פרסי משרד התרבות בתחומי האמנות הפלסטית לשנת 2015 מחולקים רק עכשיו, בתחילת שנת 2016, מאחר שהקולות הקוראים להגשת מועמדות בקטגוריות השונות התפרסמו רק בסוף אוקטובר. העיכוב אירע מאחר ששינויים במנגנון חלוקת הפרסים, שעליהם הוחלט עוד בתקופת כהונתה של לימור לבנת, לא יושמו ולמעשה לא היה ברור מי אמור למנות את ועדות השופטים השונות. בנוסף, האיחור באישור תקציב המדינה היה גם הוא, לטענת המשרד, גורם לעיכוב. האמנים חששו כי הפרסים כלל לא יחולקו בשנת 2015, אבל לאחר שדבר העיכוב פורסם ב"הארץ" החליטה שרת התרבות מירי רגב לדחות את השינויים במנגנון לשנה הבאה, דבר שאיפשר בחירת שופטים מהירה ופרסום הקולות הקוראים.

עבודה של אניסה אשקרצילום: עוזי צור

האמן רמי מימון אמר כי הוא שמח על קבלת הפרס. "זהו פרס כספי שניתן השנה כמידי שנה לאמנים ראויים, מעניינים וביקורתיים. אין הרבה תמיכות באמנות במציאות בה אנחנו יוצרים בארץ ופרס כספי כזה ותמיכות בכלל מאפשרים לאמנים להמשיך ליצור אמנות, להגיב ולקיים שיח תרבותי, שפוי וער כאן".

מה חשבת על המעשה של חיים גורי, שסירב לקבל השבוע את פרס היצירה הציונית?

"אני בהחלט מעריך את ההחלטה שלו לא לקבל את הפרס, זהו פרס בעייתי שבמהותו פוליטי וקטגוריאלי, זה פרס שמתייג את העשייה האמנותית של אמנים ומנכס אותה ואת הציונות לצרכים לאומניים".

והעובדה שאתה מקבל פרס מידי אותו משרד לא מטרידה אותך?

"פרס השרה מתקיים כבר מספר שנים וללא קשר לממשלה הנוכחית, בניגוד לפרס היצירה הציונית שנוסד ב-2011, הוא אינו פוליטי ומטרתו להוקיר אמנים על התרומה שלהם והעשייה האמנותית שלהם. זה עניין מורכב כי אנחנו חיים במציאות מורכבת. הפרס ניתן על ידי ועדה של אנשים שאני מעריך. אין לי ספק שהאמנים המצוינים שנבחרו יעשו בכספים שימוש בעל ערך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ