זוכת פרס "עיפרון הזהב" לקריקטוריסטים: מירה פרידמן

הפרס יוענק לפרידמן על מפעל חיים על ידי עיריית חולון והמוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס. בנימוקים נאמר כי היתה לה "תרומה עצומה להתפתחות תחום האיור והקומיקס בארץ"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נירית אנדרמן

המאיירת, יוצרת קומיקס והקריקטוריסטית מירה פרידמן היא כלת פרס "עיפרון הזהב" ל–2016. זהו פרס על מפעל חיים שמוענק לקריקטוריסטים מדי שנה על ידי עיריית חולון והמוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, הנמצא בעיר. הפרס יוענק לפרידמן בטקס שיהיה ב–16 בפברואר במוזיאון, באירוע פתיחת ארבע תערוכות המציגות את הקול הנשי של יוצרות קומיקס וקריקטורה בישראל.

איור של מירה פרידמן מתוך הספר "חתול בא הביתה" מאת תמי שם-טוב
איור של מירה פרידמן מתוך הספר "חתול בא הביתה" מאת תמי שם-טוב צילום: מירה פרידמן

הפרס יינתן לפרידמן, לדברי המעניקים, "על עבודתה הנרחבת, על הקפדנות המקצועית, על סגנונה הייחודי, על תרומתה העצומה להתפתחות תחום האיור והקומיקס בארץ, כמו גם על עבודתה הבלתי מתפשרת, איכויותיה המדויקות ויכולתה הסגולית לדייק ולשמר כתב יד אופייני ומיוחד. היא מחפשת באופן מתמיד אחר הגישה המתאימה ביותר למושא יצירתה, ועבודתה אינה מאופיינת בטכניקה מסוימת, אלא בקו עבה ומודגש, תשומת לב לפרטים ועמל רב המושקע כל פעם מחדש בכל עבודה, בכל דיאלוג בין רעיון לקו".

מירה פרידמן
מירה פרידמןצילום: ירמי פינקוס

פרידמן נולדה בירושלים ב–1953, למדה בבצלאל ובמשך ארבעה עשורים של קריירה עסקה באיור לעיתונות ולפרסום, איירה ספרי ילדים, יצרה סיפורי קומיקס ועוד. בשנות ה–90, לצד עבודתה כמרצה באקדמיות לעיצוב ויצ"ו חיפה, שנקר ובצלאל, היתה שותפה להקמת קבוצת הקומיקס העצמאית "אקטוס" (לצד ירמי פינקוס, רותו מודן, איציק רנרט ובתיה קולטון). הקבוצה הוציאה אנתולוגיות קומיקס שיצרו חבריה באנגלית, זכתה לתגובות נלהבות בארץ ובחו"ל, ושימשה גורם מכריע בהתפתחות תחום הקומיקס בישראל. חלק מהסיפורים ראו אור גם בעברית, והקבוצה המשיכה לפעול עד לפירוקה ב–2011.

לאורך השנים השתתפה פרידמן, כחלק מקבוצת "אקטוס" וגם כיוצרת עצמאית, בשורה של תערוכות ברחבי העולם (בין היתר בהולנד, צרפת, ספרד, שווייץ וארצות הברית), בפסטיבלים של קומיקס וקריקטורה ובפרויקטים מיוחדים ושיתופי פעולה בינלאומיים. יצירותיה זיכו אותה במועמדויות לפרסים שונים, וביניהם לפרס אייזנר, הפרס האמריקאי היוקרתי ביותר ליוצרי קומיקס. עם ספרי הילדים שאיירה פרידמן לאורך השנים נמנים "בת הקפיטן" של פושקין, "אוליבר טוויסט" של צ'רלס דיקנס, "בן המלך והעני" מאת מארק טוויין, "הרפתקאותיה של אליס בארץ הפלאות" מאת לואיס קרול ו"פוליאנה" מאת אלינור ה' פורטר.

איור של מירה פרידמן מתוך הספר “החצוצרה של לואי” מאת אלווין ברוקס וייט
איור של מירה פרידמן מתוך הספר “החצוצרה של לואי” מאת אלווין ברוקס וייטצילום: איור : מירה פרידמן

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ