איי ווייוויי ניצח: חברת לגו תשנה את מדיניות תשאול הלקוחות שלה

בעקבות סכסוך מתוקשר עם האמן הסיני, תחדל חברת לגו לתשאל את לקוחותיה לגבי השימוש שלהם בלבני המשחק שהם מזמינים ממנה

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
175 פורטרטים שיצר האמן איי ווייוויי מלגו, מוצגות באי אלקטרז
שני ליטמן

בעקבות סכסוך מתוקשר עם האמן הסיני איי ווייוויי, החליטה חברת הצעצועים לגו לשנות את המדיניות שלה לגבי הזמנות גדולות של לבני משחק מצד לקוחות. בשבוע שעבר פירסמה החברה הצהרה באתר האינטרנט שלה, ובה הכריזה כי נהגה לשאול לקוחות שהזמינו לבני לגו בכמויות גדולות לגבי ה"כוונות התימטיות" של הפרויקטים שלהם, מכיוון שלא רצתה "לתמוך באופן אקטיבי או לעמוד מאחורי אג'נדות מסוימות". החברה הודתה כי ישנה בעיה מסוימת עם הקווים המנחים הללו, "שיכולים להסתיים באי הבנות או להצטייר כבלתי עקביים". לכן הוחלט לשנות את המדיניות הזו. איי אמר בתגובה, בראיון לערוץ הבריטי הבי־בי־סי, כי ההחלטה מבשרת "ניצחון לחופש הביטוי".

הפרשה החלה בחודש אוקטובר האחרון, כאשר איי, אמן פוליטי שעבודותיו מבקרות את השלטונות בסין, האשים את חברת לגו בצנזורה, לאחר שהחברה סירבה לספק לו כמות גדולה של אבני משחק שהזמין ממנה בספטמבר.

האמן אמר אז כי לא התכוון להתעמת עם החברה בפומבי, אולם לאחר ששמע כי לגו מתעתדת לפתוח פארק שעשועים מסדרת "לגו־לנד" בשנחאי, החליט כי עליו לחשוף את העובדה שהחברה מנסה להתרחק מפרויקטים בעלי "אג'נדה פוליטית".

איי ווייוויי צילום: רויטרס

כשהחליט לחשוף את הסירוב של לגו למכור לו חלקים, טען איי לקשר אפשרי בין הסירוב הזה לבין האינטרסים הכלכליים של חברת לגו בסין, לאור העובדה שחברת קירקבי, החברה הדנית שמחזיקה במותג לגו, מחזיקה גם בכמות גדולה של מניות בחברת מרלין אינטרטיינמנט, החברה הבריטית שמפעילה את פארקי לגו־לנד ברחבי העולם. לאחר שחברת לגו סירבה למכור לו לבני משחק, צצו בערים שונות בעולם נקודות איסוף לגו שביקשרו מאנשים לתרום לאיי ויי ויי לבני לגו לצורך הפרויקטים שלו.

כך, גם בלי שיתוף הפעולה של לגו, הצליח האמן ליצור סדרת עבודות חדשה. כאמור, השבוע הודיעה החברה כי החליטה לשנות את המדיניות שלה, ובמקום לסרב למכור חלקים – היא פשוט מבקשת מהלקוחות שמשתמשים במוצריה למטרות שונות, להבהיר שלגו עצמה אינה עומדת מאחורי עבודות שמוצגות בפומבי ועושות שימוש באבני לגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ