אמנית התפשטה במוזיאון ד'אורסה ונעצרה

לטענת עורך דינה של דבורה דה רוברטיס, התערטלותה במוזיאון מול יצירתו של מאנה "אולימפיה" היתה חלק ממיצג אמנותי והגשת התלונה נגדה "שולחת מסר רע מאוד"

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"אולימפיה" של אדוארד מאנה
"אולימפיה" של אדוארד מאנהצילום: Google Cultural Institute

האמנית דבורה דה רוברטיס מלוקסמבורג נעצרה לאחר שהתפשטה ושכבה עירומה שלשום (שבת), במוזיאון ד'אורסה שבפריז, מול יצירתו של אדוארד מאנה "אולימפיה"' כך דיווח היום העיתון "גרדיאן". היום שוחררה דה רוברטיס ממעצר. בימים אלה מוצגת במוזיאון התערוכה "פאר ואומללות: דימויים של זנות 1850–1910", אשר עוסקת בהתפעמותם של אמנים שונים מתופעת הזנות, שהתרחבה במחצית השנייה של המאה ה-19, עם הגדילה המאסיבית באוכלוסייתה של הבירה הצרפתית.

ציורו של מאנה, שבו נראית אשה עירומה שוכבת במלוא הדרה ומביטה היישר אל עיני הצופה ומאחוריה משרתת שחורה, חולל מהומה עוד כאשר הוצג לראשונה ב–1865. הציור התקבל כישיר ונועז לתקופתו, משום שהציג אשה אמיתית שהיתה זונה, ולא דמות מיתולוגית, היסטורית או דתית, שהיו נפוצות יותר ביצירות של אותם ימים.

ההופעה של דה רוברטיס בעירום מלא היתה ככל הנראה קצת יותר מדי אמיתית לטעמו של מוזיאון ד'אורסה. "היו הרבה אנשים באותה עת מול הציור. השומרים הגיבו היטב, הם סגרו את החדר וביקשו מהאמנית להתלבש", מסרה דוברת המוזיאון לסוכנות הידיעות איי־אף־פי, "מכיוון שהיא סירבה, נאלצנו להזעיק את המשטרה שפינתה אותה מהמקום". עורך דינה של דה רוברטיס, טאופיק בוזנון, אמר שלשום כי האמנית "נשאה עמה מצלמה כדי לתעד את תגובות הקהל למעשה. זו היתה עבודת אמנות". המוזיאון הגיש נגד האמנית תלונה על התערטלות בפומבי ואילו עורך דינה של דה רוברטיס אמר בתגובה כי הדבר "שולח מסר רע מאוד". האמנית עצמה אמרה לאחר שחרורה מהמעצר כי תגובת הצרפתים היתה "צביעות"‬.

דה רוברטיס כבר הספיקה לזעזע בעבר את פריז ומוזיאון ד'אורסה, בתגובה שלה לציור אחר מהמאה ה-19 — בחודש מאי 2014, היא חשפה באותו אופן מפתיע את איבר המין שלה לפני ציורו של גוסטב קורבה "מקור העולם", כדי ליצר גירסה ריאליסטית משלה לתקריב של איבר מין נשי שמופיע ביצירה.

פסלו של אניש קאפור שהושחתצילום: אי־פי

למרות המוניטין שיצא לצרפת כמקום שמקדם מיניות חופשית, מקרים מהשנתיים האחרונות מעידים שגם שם מתקשים לקבל פרובוקציות בתחום. ב-2014 נמצא האמן הדרום אפריקאי סטיבן כהן אשם בהתערטלות פומבית, לאחר שרקד עירום מול מגדל אייפל, כשלאיבר מינו קשור בסרט תרנגול חי. באותה שנה חיבלו אלמונים בעץ ענק שהוצב בכיכר ואנדום בפריז על ידי האמן האמריקאי פול מקארתי, ועוצב כצעצוע מין. מקארתי הסיר את היצירה בעקבות המקרה. ב-2015 ריססו אלמונים כתובות נאצה אנטישמיות על פסל שפורפרת ענק של האמן ההודי־יהודי אניש קאפור שהוצג בגני ורסאי, וכונה "הוואגינה של המלכה". למרות בקשתו של קאפור להשאיר את הכתובות, קבע בית המשפט בוורסאי שהכתובות יוסרו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ