למרות ההבטחות: עדיין אין מכרז לתפקיד האוצר או האוצרת של מוזיאון חיפה לאמנות

יו"ר החברה החדש, ראש עיריית חיפה יונה יהב, התחייב כבר לפני חודשיים כי המכרז יפורסם לפני סוף 2015

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שני ליטמן
שני ליטמן

חברת מוזיאוני חיפה לא הוציאה עדיין מכרז לתפקיד אוצר או אוצרת ראשיים למוזיאון חיפה לאמנות, למרות שיו"ר החברה החדש, ראש עיריית חיפה יונה יהב, התחייב כבר לפני חודשיים כי המכרז יפורסם לפני סוף 2015. דוברת העירייה אור דורון מסרה כי אין כרגע מועד לפרסום המכרז. לדבריה "חברת מוזיאוני חיפה תפרסם קול קורא לאוצרים אשר יאצרו ויפעלו בתערוכות הגדולות המתוכננות להצגה בשנה הקרובה המוזיאון. אופי פעולה דינאמי זה הוכיח את עצמו לאחרונה בתערוכת המחווה לאנדי וורהול, אשר בה ביקרו כבר אלפים ואף זוכה לביקורות נלהבות".

האוצרת הקבועה האחרונה שכיהנה במוזיאון חיפה לאמנות היתה לאה אביר, ומאז פיטוריה בינואר 2015 ממלאת את התפקיד סבטלנה ריינגולד. ריינגולד מונתה על ידי מנכ"ל חברת המוזיאונים, נסים טל, והיא מכהנת גם כאוצרת ראשית בשני מוזיאונים נוספים שתחת ניהולה של החברה — מוזיאון הרמן שטרוק ומוזיאון מאנה כ"ץ בחיפה. לתפקידה כמחליפת האוצרת הראשית במוזיאון לאמנות מונתה ריינגולד ללא מכרז. לצורך מינוי קבע נדרשת חברת המוזיאונים על פי החוק, כמו כל גוף ציבורי, לפרסם מכרז.

מוזיאון חיפה
מוזיאון חיפה. אין כרגע מועד לפרסום המכרז.צילום: רמי שלוש

המשרה הלא מאוישת של אוצרת ראשית במוזיאון חיפה לאמנות מצטרפת למשרות נוספות בתחום התרבות בחיפה, אשר לא זוכות לאיוש של קבע, בהן תפקיד מנכ"ל החברה העירונית לאמנות, תרבות וספורט, חברת אתו"ס. יהב נכנס לתפקיד יו"ר חברת המוזיאונים לאחר שהיו"ר הקודם, יעקב שחם, פרש. יהב מכהן גם כיו"ר אתו"ס, תפקיד אותו מילא עד נובמבר 2014 דני נישליס, מנכ"ל רדיו חיפה שהתפטר מהתפקיד בלחץ ועדת המינויים של משרד הפנים. יהב הוא גם חבר הדירקטוריון של החברה הכלכלית חיפה, יו"ר הקרן לחיפה וגם יו"ר קרן תרבות חיפה. ממשרד התרבות, שתומך במוזיאון חיפה על פי חוק המוזיאונים נמסר כי "הנהלות המוזיאון הנן עצמאיות בבחירות האמנותיות שלהן ומשם כך הן אלו הממנות את האוצרים על פי חוק. על מנת שלא לפגוע בחופש זה, אין בסמכות המשרד להתערב בהחלטות מקצועיות שמתקבלות על ידם. נושא זה הוא בסמכותה של חל"צ מוזיאוני חיפה ואנו מקווים כי יפעלו להוצאת מכרז לתפקיד אוצר בקרוב".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ