אמנים זועמים על אניש קאפור: רכש את הזכויות על הצבע השחור ביותר

האמן הבריטי הוא היחיד המורשה להשתמש בפיגמנט "ונטאבלאק" שפותח על ידי חברת ננו-טכנולוגיה ובולע 99.96% מהאור. אמנים אחרים מוחים על ניכוס חומר הגלם

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"ונטאבלאק", הנחשב לצבע השחור הכי שחור שנוצר אי פעם
"ונטאבלאק", הנחשב לצבע השחור הכי שחור שנוצר אי פעםצילום: Surrey NanoSystems

האמן הבריטי אניש קאפור רכש את זכויות השימוש הבלעדיות בפיגמנט הצבע "ונטאבלאק", הנחשב לצבע השחור הכי שחור שנוצר אי פעם. הפיגמנט פותח על ידי חברת הננו־טכנולוגיה הבריטית ננו־סיסטמס, ואנשיה אישרו כי קאפור הוא כעת היחיד שמורשה להשתמש בצבע ביצירותיו.

ונטאבלאק נחשף לציבור לראשונה ביולי 2014, אז הכריזה חברת ננו סיסטמס שהצליחה לפתח את החומר הכי שחור אי פעם, מחלקים זעירים של פחם. הצבע פותח לטובת שימושים צבאיים ומחקר החלל, והוא מצליח לבלוע 99.96% מהאור המוקרן לעברו. פירוש הדבר שעצמים שצבועים בוונטאבלאק נראים דו מימדים, או חסרי תווים, כי העין אינה מצליחה לזהות בהם אור וצל. הצבע גם הוכנס לספר השיאים של גינס כשחור הכי שחור.

אניש קאפורצילום: אי־פי

לאחר שנודע כי קאפור הצליח להשיג בלעדיות על השימוש בצבע, קמה מחאה בקרב אמנים בריטים, שהתרגזו על הניכוס. "גם אנחנו צריכים לקבל את האפשרות להשתמש בזה. זה לא הוגן שזה שייך לאדם אחד בלבד", אמר כריסטיאן פור, צייר פורטרטים בריטי, לעיתון "דיילי מייל". לדבריו, גם הוא תיכנן להשתמש בפיגמנט ונטאבלאק לצורך סדרת ציורים חדשה שהוא יוצר, תחת הכותרת "חיות". "מעולם לא שמעתי על אמן שהטיל מונופול על חומר. לכל האמנים הגדולים היה עניין להגיע אל השחור הטהור — טרנר, מאנה, גויה. השחור הזה הוא כמו פצצה בעולם האמנות".

פור לא לגמרי צודק. בשנת 1960 רשם האמן הצרפתי איב קליין פטנט על צבע כחול עמוק שהמציא עם יצרן צבעים צרפתי, ונקרא "כחול קליין בינלאומי". קליין השתמש בצבע בסדרת ציורים מונוכרומטיים שלו. קליין מת ב-1962, אך הצבע שלו המשיך לשמש אמנים כמו הקולנוען דרק ג'רמן בסרטו "כחול" וכן את קבוצת "בלו מן גרופ", אמני מופע שצובעים את גופם בכחול. הרבה לפני קליין, בימי הביניים, אמנים היו מוכנים לשלם סכומי עתק עבור אבן החן הנדירה לאפיס לזולי, אותה ניתן היה למצוא במכרות באפגניסטאן. מהאבן ניתן היה להפיק את הפיגמנט אולטרמרין ששימש ליצירת צבעים לצביעת שמים בציורי גן העדן, למשל. במאה ה-19 פותח תחליף סינטטי לפיגמנט.

קאפור משתמש בוונטאבלאק בעבודותיו מאז שנת 2014, ואין ספק כי מבחינת יחסי ציבור – חברת ננו סיסטמס עשתה עסקה משתלמת. קאפור הוא אחד האמנים הידועים בעולם, והאופן שבו הוא משתמש בוונטאבלאק ביצירותיו נועד ליצור אשליה אופטית של משטחים ריקים או שטוחים לגמרי, למרות שמדובר ביצירות תלת מימדיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ