האמנים צבי גולדשטיין ויפעת בצלאל הם הזוכים בפרס רפפורט

הפרס לאמן בכיר, שיוענק לגולדשטיין, הוא בסך 70 אלף דולר. הפרס לאמן צעיר, המוענק לבצלאל, הוא בסך 30 אלף דולר

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

צבי גולדשטיין ויפעת בצלאל הם הם זוכי פרס רפפורט לאמנים ישראלים לשנת 2016. הפרסים יוענקו בטקס שיתקיים במוזיאון תל אביב לאמנות ב-14 במארס. זו השנה ה-11 שבה מחולק הפרס, מיסודה של קרן ברוך ורות רפפורט. הפרס מוענק מדי שנה לשני אמנים, בכיר וצעיר, המתגוררים ופועלים בארץ.

הפרס לאמן הבכיר, שיוענק לגולדשטיין, הוא בסך 70 אלף דולר. מתוכם, 35 אלף דולר מוענקים לאמן עצמו, ועוד 35 אלף דולר מוקדשים למימון תערוכה וקטלוג. הפרס לאמן צעיר עד גיל 40, שיוענק לבצלאל, הוא בסך 30 אלף דולר, מתוכם 15 אלף דולר מוענקים לאמנית ועוד 15 אלף דולר מיועדים למימון תערוכה וקטלוג. חבר השופטים שהחליט על הזוכים בפרס כלל השנה את רות רפפורט, עירית רפפורט וענת מטלון, נציגות משפחת רפפורט, את סוזן לנדאו, המנכ"לית והאוצרת הראשית של מוזיאון תל אביב, את דורון סבג, יו"ר ועדת תערוכות ורכישות של מוזיאון תל אביב לאמנות, את אלן גינתון, אוצרת בכירה לאמנות ישראלית במוזיאון תל אביב לאמנות ואת לזר פרוכטר, חבר בוועדת תערוכות ורכישות של מוזיאון תל אביב לאמנות.

עבודה של צבי גולדשטיין, 1982

גולדשטיין נולד בטרנסילבניה, רומניה בשנת 1947 ועלה לישראל בשנת 1958. הוא למד באקדמיה לאמנות ולעיצוב בצלאל בירושלים ובאקדמיה לאמנות בררה שבמילאנו. גולדשטיין הציג בתערוכות רבות במוזיאונים המרכזיים בישראל ובעולם. בשנת 2008 זכה בפרס למפעל חיים בתחום האמנות הפלסטית מטעם משרד המדע, התרבות והספורט וב־2013 זכה בפרס אמ"ת בתחום הציור והפיסול בקטגוריית תרבות ואמנות. בנימוקי השופטים לבחירה בו כתבו כי "מאז 1978 בונה האמן דגם אמנותי־רעיוני של אובייקטים וטקסטים בחלוקה לתת־קבוצות, המבקשת להגדיר מחדש את היחסים בין המסורת המודרניסטית המערבית ובין שלוחותיה מחוץ לגבולותיה ההיסטוריים, בארצות השוליים המתעוררות ומשנות את תפישׂת המודרני עצמו. הרטוריקה של האוטופי, של האחרות, הייתה תמיד בבסיס העבודה של גולדשטיין. בעבודותיו המאוחרות יותר — המורכבות והרב־קוליות יותר, שנוספו בהן מבטים גם לעבר וגם למקומות אחרים ממשיים והעתיד צבוע בהן בגוונים "אוונגרדיים" פחות — צבי גולדשטיין מנסח מחדש את עמדתו האמנותית־תרבותית־פוליטית כלפי עולם האמנות המערבי, הפוסט־מודרני, על רקע התמורות הכלכליות־פוליטיות־אידיאולוגיות ועל רקע חשבון הנפש שלו, של אמן שנולד במזרח אירופה, ספג את המודרניזם וחי בירושלים".

יפעת בצלאל נולדה ב-1975, סיימה תואר ראשון באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל בירושלים, וכיום לומדת תואר שני בפילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל אביב. בשנת 2014 זכתה בפרס עידוד היצירה מטעם משרד התרבות והספורט. בנימוקיהם כתבו עליה השופטים כי "הסביבות הרישומיות של יפעת בצלאל הן כעין מבני רישום או מופעי חלום. ניכר בהן המרכיב הניסיוני ופעמים רבות משולבים בהן דימויים נרטיביים שמקורם היסטורי וספרותי. ביצוע העבודות מסורתי ומדויק בין שמקור הדימוי בעולם הקלאסי ובין שמקורו בעכשווי. רבות מהעבודות מבוצעות בעפרונות גרפיט שסימניהם הבהירים על סף היעלמות, וגם הקרנות הווידאו על מקצת העבודות הן חמקמקות כמופעי רפאים, צללי זיכרון או פנטזיה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ