צילומיה של אניה נידריגהאוס, צלמת שנורתה על ידי הטאליבן, במרכז תערוכה חדשה

באפריל 2014 ירה הטאליבן למוות בצלמת הגרמנייה, שצילמה באזורי סכסוך בעולם. במוזיאון על התפר בירושלים תוצג תערוכתה "אפגניסטן אהובתי", על נשות הארץ השסועה הזאת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום של אניה נידרינגהוס
צילום: אניה נידרינגהוס / AP

תערוכת היחיד ״אפגניסטן אהובתי״ של הצלמת הגרמניה אניה נידרינגהאוס תיפתח ביום שישי בצהריים (20.5) במוזיאון על התפר — מוזיאון חברתי לאמנות עכשווית, בירושלים (חיל ההנדסה 4). נידרינגהאוס, זוכת פרס הפוליצר, תיעדה במשך שני עשורים אזורי סכסוך שונים ברחבי העולם ושהתה בין היתר ביוגוסלביה, ישראל, כווית, לוב, עיראק ואפגניסטן — שאליה שבה מספר פעמים עד שנורתה למוות על ידי איש טאליבן בתחילת חודש אפריל 2014.

התערוכה הנוכחית, המתקיימת בשיתוף עם משרד החוץ הגרמני, מתמקדת כולה בחיי הנשים באפגניסטן, מדימדומיו של שלטון הטאליבן ועד ניצני השחרור וקבלת הזכויות. על פני 60 תצלומים (מהאחרונים שעוד הספיקה האמנית לצלם), פורשת נידרינגהאוס את עולמן של הנשים בכחול המוסתרות מאחורי סורגי התחרה, במצבים שונים — כשהן מוקפות בגברים, כשהן עם ילדיהן, כשהן כלואות מאחורי סורג ובריח בבתי הסוהר, כשהן בגפן ועוד. בדרכה המיוחדת, מספרת אוצרת התערוכה, גיזלה קייזר, הצליחה נידרינגהאוס להעביר אלינו הצופים את ״כמיהתן העזה להשתחרר, להתגלות ולצאת מן האפלה שנכפתה עליהן בתקופת הטליבאן״.

בתום המלחמה הכואבת, החלפת המשטר והתערבותן של מדינות המערב, עקבה נידרינגהוס אחר המעבר ההדרגתי לקראת שוויון זכויות ותיעדה תוך כך את התורים הארוכים הנשרכים בפתחי הקלפיות, בהן עומדות נשים אשר לראשונה מממשות את זכותן לבחור ואף מאוחר יותר להיבחר בעצמן למשרות פוליטיות בממשלה. עיניה הבוחנות של נידרינגהוס ״ורגישותה המיוחדת, חושפות בפנינו את מלחמת השחרור של הנשים באפגניסטן ורצונן לממש את עתידן וזכותן לשוויון בין המינים״, כלשון המוזיאון.

במקביל לתערוכה זו מוצגות גם שתי עבודות וידיאו של האמנית האפגנית לידה עבדול.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ