קרני עם־עד

"סדנת אמני הקיבוץ", שנוסדה לפני 25 שנה ופועלת בשני מתחמים בתל אביב (רחוב איתמר בן אב"י ולאונרדו דה וינצ'י), תיסגר בסוף 2016. את ההחלטה על סגירת בית הספר לאמנות וכתיבה קיבלה הנהלת קרן חבצלת, ארגון שתומך כספית במוסדות החינוך והתרבות הקיבוציים (בהם צוותא ומקהלת הקיבוץ הארצי) והעביר בכל שנה 100 אלף שקל לסדנה.

לטענת יו"ר קרן חבצלת, הח"כ לשעבר אבשלום (אבו) וילן, פעילות הסדנה אינה תואמת את החזון והיעדים של קרן חבצלת שגובשו בתוכנית אסטרטגית חדשה. לדבריו, בשנת 2015 לבדה צברה הסדנה גירעון של 200 אלף שקל. "כבר לפני שנים המלצנו להיפרד מסדנת אמני הקיבוץ ולתת למנהלת שולה קובו (חברת קיבוץ גלאון) רשת ביטחון כדי שתוכל להפעיל אותה באופן עצמאי", אומר וילן. "הסדנה קמה כבית ספר לאמנות של חברי הקיבוצים, ללא חסות אקדמית או הכרה מקצועית, וכיום אין ולו מורה או תלמיד אחד מהקיבוצים. אין לנו יתרון יחסי במוסד כזה שפועל בתל אביב לעומת בתי ספר אחרים לציור וכתיבה, ולכן החלטנו להשקיע בנכסים האחרים שפועלים בתמיכה חלקית של חבצלת".

אבשלום (אבו) וילןצילום: תומר אפלבאום

דבריו של וילן אינם מתיישבים עם תיאור פעילות הסדנה המוזכר באתר "קבוצת חבצלת". "סדנת אמני הקיבוץ הפכה במרוצת השנים למוסד המשרה את ערכי הקיבוץ בסביבתו העירונית", נכתב בו בין השאר. "המוסד בולט בשונותו במרחב תל אביב, בו הוא ממוקם, הודות למיזוג בין קהל מקצועי ובין קהל חובבים".

האמנית שולה קובו, מנהלת הסדנה שגם הקימה אותה, דוחה על הסף את דברי וילן. במסמך ששלחה לאנשי הקרן בפברואר האחרון טענה כי יו"ר הקרן וילן ומנכ"ל חבצלת איתמר שוויקה (מקיבוץ ברקאי) החליטו שחזון הסדנה אינו תואם את זה של הגוף שבראשו הם עומדים משום שאינם מכירים את הפעילות ואת מוצא המשתתפים. לטענת קובו, 60% מתלמידי הסדנה הם חברי קיבוצים המגיעים מהפריפריה ויש לה מאפיינים יחודיים שאין לבתי ספר אחרים לאמנות. בתוך כך הוסיפה כי הנתונים שהציגה קרן חבצלת לגבי ההכנסות ההוצאות של הסדנה לא תאמו את המציאות, שנת התקציב האחרונה של הסדנה הסתיימה באיזון כלכלי ובשנים עברו אף היתה בזכות. "בשעה שהימין מנסה לחסל את התרבות החופשית אנחנו משחקים לידיהם", כתבה קובו. "הימין אומר תעשו תרבות כמו שאנחנו רוצים וחבצלת אומרת לא נעשה תרבות כלל".

קובו מבטיחה לפעול להקמת מיזם אמנותי חדש בתל אביב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ