שני ליטמן
שני ליטמן

הציירת פאטמה שנאן דרע היא זוכת הפרס על שם חיים שיף לאמנות ישראלית פיגורטיבית־ריאליסטית לשנת 2016. בחבר השופטים היו סוזן לנדאו, מנכ"לית ואוצרת ראשית במוזיאון תל אביב לאמנות, דובי שיף נציג המשפחה, עו"ד גיל ברנדס, האספן דורון סבג והאוצר ד"ר דורון לוריא. לשנאן דרע יוענק פרס של 10,000 דולר, וכן תערוכת יחיד מלווה בקטלוג במוזיאון ת"א. הפרס יוענק לה מחרתיים (רביעי), בטקס במוזיאון. באותו ערב תיפתח במוזיאון תערוכה של הצייר עפר רותם, זוכה פרס שיף ל–2015.

שנאן דרע היא בת 29, ילידת הכפר הדרוזי ג'וליס שחיה ויוצרת בתל אביב. היא למדה אמנות במכללת אורנים שבטבעון, ואחר כך בסטודיו של האמן אלי שמיר. בנימוקי חבר השופטים שבחר בה נכתב כי היא "אחד הקולות המעניינים הפועלים כיום בשדה האמנות הצעירה בישראל. במשך שנות פעילותה הצליחה שנאן־דרע לבסס אמירה אישית, הקשורה למקורותיה הביוגראפיים והיא עושה זאת בצורה ציורית אך מדויקת".

שטיח תלוי, 2011, פאטמה שנאן דרעצילום: ליאת אלבלינג

הם הוסיפו כי "השטיח האוריינטלי, הפרוש על מעקה מרפסת הבית, או מגולגל, או מונח כך סתם באמצע השדה, תופס חלק נכבד בציוריה של שנאן דרע. לעיתים הוא מוחזק על ידי שני כסאות 'כתר פלסטיק' תוך שהאמנית מתארת את הטקסטורות השונות והמנוגדות של המוצר התעשייתי הפלסטי, הסינטטי־המודרני — לבין השטיח הארוג, המייצג את המסורת. השטיחים בציוריה מתארים אורנמנטליות עשירה ומענגת מבחינה חזותית. הם משמשים בחיי היום־יום בבית בכפר, אך גם כמצע בבית התפילה הדרוזי. לשטיח חוקים משלו, אסתטיקה משלו ועבר משלו, ונראה כי פאטמה מלהטטת בכל אלה בהטחות מכחול ובצבע עשיר בעומקו".

פרס שיף מוענק מאז שנת 2008. שיף היה מלונאי ואספן של אמנות ישראלית ובנו, איש העסקים דובי שיף, החליט להנציח את זכרו בפרס שנתי לצייר בולט. בעבר זכו בין היתר ליאוניד בלקלב, דוד ניפו וערן רשף.

בית 3, 2014, פאטמה שנאן דרעצילום: ליאת אלבלינג
רזאן ועדן 2, 2012, פאטמה שנאן דרעצילום: ליאת אלבלינג
דיוקן עצמי עם מסבחה, 2010, פאטמה שנאן דרעצילום: ליאת אלבלינג
לארא 1, 2013 , פאטמה שנאן דרעצילום: ליאת אלבלינג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ