עונת התרבות בירושלים: המסת גבולות וחורשה על גלגלים בכיכר ציון

במקום חודשיים כבעבר, אירועי השנה יימשכו שלושה שבועות בלבד בין 4 ל-23 בספטמבר. המארגנים מבטיחים "שיח חדש ומלא השראה"

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אירועי המוזיקה המקודשת 2015
שני ליטמן
שני ליטמן

עונת התרבות בירושלים, שבשש השנים הקודמות נמשכה כחודשיים וכללה פסטיבלים שונים, התכווצה השנה ותימשך רק שלושה שבועות, תחת הכותרת "מקודשת". אירועי התרבות, המוגדרים "יצירה שנובעת מירושלים", ייפתחו ב–4 בספטמבר ויימשכו עד 23 בספטמבר.

לדברי המנהלת הכללית של העונה, נעמי בלוך־פורטיס, העונה לא צומצמה אלא רוכזה, זאת מתוך רצון "להתאגד תחת תימה אחת. הבנו שהסיפור של המקודשות של ירושלים הוא המנוע והציר המרכזי, הגלוי והנסתר, הוא הקלקול והוא הפתרון. הכל מתמצה לדבר הזה. רצינו לראות איך אנחנו יכולים להטעין מחדש את המושג 'מקודש', ובהתאם החלטנו כי אין טעם להפריד את העשייה שלנו לפסטיבלים שונים ולכותרים שונים, להיפך — צריך לבטל את ההפרדה ולהציע משהו יותר מורכב ומרובד. זה מתאים לירושלים, שהיא עיר מורכבת ורב שכבתית". בלוך־פורטיס מוסיפה כי לא מדובר בניסיון לחסוך בעלויות: "העובדה שזה מרוכז בשלושה שבועות לא עושה את זה יקר פחות. יש כאן איגום של מאמץ ושל תשומת לב".

הדחייה לספטמבר, במקום בקיץ כבעבר, נובעת מרצון להתבדל מעט משלל אירועי התרבות של הקיץ הירושלמי. "אנחנו חלק ממפה של התחדשות תרבותית בירושלים ואנחנו מסתכלים על עצמנו כחלק מפאזל ובודקים איפה נתאים בתמהיל הזה", מסבירה בלוך־פורטיס, "אנחנו אוהבים את הסתיו ועושים ניסיון לעבוד בעונה אחרת לגמרי".

לדידה, האירוע המשמעותי של העונה יהיה "שמונה הצעות להמסת גבולות — מסעות דוקו תיאטרליים מרחיבי תודעה". המופע, בניהולן האמנותי של מורן אביב ומיטל עופר, מוגדר כ"משלב סיור ופרפורמנס" ולהבטחת האוצרות "כל אחד מהמסעות יציע דרך חדשה לתור את ירושלים: ברגל, במיניבוס או ברכבת הקלה. כל מסע יפגיש את המבקרים עם קבוצה אחרת של ממיסי גבולות, שתישמר בסוד עד לרגע המפגש". בלוך פורטיס מוסיפה: "המסעות להמסת גבולות מציגים רשת ירושלמית משמעותית של אנשים ותופעות ותפישות וסגנונות חיים שמעיפים את המוח כי הם מחוץ לפרדיגמה, מחוץ לקלישאות ומחוץ למה שאנחנו חושבים על ירושלים. בירושלים יש מקבץ מדהים של אנשים חוצי גבולות, חוצי מגזרים, קואליציה שאינה יודעת שהיא קואליציה, מציאות שיכולה לשנות תודעה או תפישה. מבחינתי זה פרויקט דגל. יש פה סיפור, אמירה, שיח חדש ומלא השראה ותקווה שבא דווקא מירושלים. נכון שקשה ושיש הפרדה וזו עיר אלימה, אבל יש עוד מציאות, מלאת השראה, קטנה אבל קיימת, קואליציה של אנשים פתוחים מכל המגזרים. זו מציאות שחייבים לספר אותה".

נעמי בלוך־פורטיס, מנהלת העונה: "רצינו לראות איך אנחנו יכולים להטעין מחדש את המושג 'מקודש'"צילום: גלי תיבון

בכיכר ציון יוצג המיצב "מציון תצא חורשה", שבמסגרתו תגיע לכיכר שיירה של עצים שתיצור במקום חורשה זמנית במשך הפסטיבל. מטרת האירוע, שיזמו מתן ישראלי ומוסללה, היא "לאפשר מחדש דריסת רגל גם לטבעי ביותר. ליצור חלל דינמי ופתוח בלב הכיכר החסומה, לשחרר קצת אוויר לכיכר הדחוסה ולתבל בירוק את הכיכר שכל כך מקוטבת לשחור ולבן". בניגוד לאחיהם הנטועים בקרקע, העצים בחורשה יעמדו זקופים בתוך קופסאות גדולות שחוברו לגלגלים. כך, מקווים היוצרים, יזמין המיצב את המבקרים "להשהות את האינטנסיביות של מרכז העיר הסואן, לשנות את הכיכר ולהשתנות יחד איתה".

מוקד עניין נוסף ייערך בכנסייה הסקוטית. "על החיים ועל המוות", מאת יוצרי תוכנית הרדיו והפוד־קאסט "סיפור ישראלי", יביא אל הבמה סיפורים, ראיונות, אורחים וקטעים מוזיקליים, המרכיבים יחד מופע רדיו חי שמטרתו המוצהרת היא "לבדוק מה כל כך מפחיד במוות ומה לעזאזל כל כך קדוש בחיים". עוד אירוע בין־תחומי, שמוגדר "בין תיאטרון לטקס", הוא "וידויים — התוודות והיטהרות בכרטיס אחד". היוצרות, מיכל ואעקנין, דפנה קרון ועופר עין גל, מזמינות את המשתתפים באירוע, שיתקיים בימקא, להקראה משותפת של וידויים שנאספו מהקהילות השונות של ירושלים. כל משתתף ייכנס בתורו לנעליו של אדם זר ויקרא את הווידוי שלא הוא עצמו כתב.

במכון ון ליר יתקיים ב–15 בספטמבר "עירהור — לילה של ניסויים במציאות אחרת", בניהולו האמנותי של גלעד רייך. באירוע ישתתפו חוקרים, מדענים ואנשי רוח, שיציעו "דרכים חדשות ללמוד ולבצע ניסויים במציאות אפשרית אחרת". בין המשתתפים: מרנה לואיס, מומחית עולמית לפתרון קונפליקטים; פול סאלופק, כתב ה"נשיונל ג'יאוגרפיק" שהולך בנתיב הנדידה של המין האנושי מאתיופיה לדרום אמריקה; מוחמד דג'אני דאודי, פרופ' מאוניברסיטת אל קודס שלקח את תלמידיו לסיור באושוויץ ושילם על כך מחיר אישי; אליס מילר, האישה שפילסה את דרכן של נשים לקורס טיס והפכה לפעילה סביבתית המתגוררת בהודו ובישראל; נטע אחיטוב, עיתונאית "הארץ" המסקרת נושאים סביבתיים וחברתיים; וברק בריקנר, בפרויקט צילום ב–360 מעלות של ירושלים.

באבא מאל. יגיע עם להקתו מסנגלצילום: Pablo Tosco

בעונת התרבות יתקיימו גם אירועים מוזיקליים, בהם "הדים — חווית סאונד לילית במורד הוואדי", בניהול אמנותי של אמיר בולצמן; אירוע ביער ירושלים בהשתתפות מוזיקאים ואמני סאונד; "אמן — בית תפילה משותף לכל המאמינים" במרכז העירוני למוזיקה ע"ש אלפרט בגיא בן הינום; אירוע תפילה משותף לבני שלוש הדתות שיימשך שבוע; ומעגל שירה משותפת בחוצות היוצר, שישאף להיות "מעגל השירה הגדול ביותר במזרח התיכון", בהשתתפות אביהו מדינה, מיקי גבריאלוב, שי בן צור, יעל דקלבאום, רחלה ואחרים.

את שלושת השבועות יחתום שבוע של מוזיקה מקודשת — גלגול של הפסטיבל, שהיה העוגן המרכזי של העונה גם בשנים קודמות. הפעם יופיעו בו רביד כחלני וסונה ג'ובארטה מגמביה במופע חדש בניהולה האמנותי של מאיה דוניץ; זוהר פרסקו שיארח מתופפים ממדינות שונות; זיו יחזקאל עם התזמורת האנדלוסית ירושלים; חברי הקוואליה בשירת דבקות סופית משולבת בפלמנקו ספרדי ובהשתתפות שי צברי; נגן הנאי הטורקי קודסי ארגונר בשירת מפטירים בעברית עתיקה; ויסמין לוי במופע זריחה במגדל דוד. בין המופיעים הנוספים מחו"ל ניתן למנות את באבא מאל מסנגל ולהקת "מיסטי אין רוטס" הבריטית. את השבוע הזה מנהלים אמנותית גיל קרניאל, גיל רון שמע ואיתי מאוטנר, שהוא גם מנהלה האמנותי של עונת התרבות כולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ