מוזיאונים בגרמניה מכרו ליורשי הנאצים יצירות אמנות שהנאצים בזזו מיהודים

לפי העיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג", בין השנים 1961 ל–1998 מוזיאונים ממשלתיים במדינת בוואריה מכרו או מסרו כ–500 יצירות אמנות שהוגדרו "אמנות בזוזה" לגורמים פרטיים, זאת במקום לנסות ולאתר את יורשיהן היהודים החוקיים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
היטלר (משמאל) וגרינג מתבוננים בציור "הבזיירית" מ-1880 של הצייר האוסטרי האנס מאקארט
עופר אדרת
עופר אדרת

מוזיאונים ממשלתיים בגרמניה מכרו ליורשי הנאצים יצירות אמנות שהנאצים בזזו מיהודים — במקום להשיבן ליורשים היהודים. כך על פי כתבה של העיתון הגרמני "זידדויטשה צייטונג", שפורסמה בסוף השבוע והתבססה על תחקיר של הארגון הלונדוני "הוועדה לאמנות בזוזה באירופה".

לפי הכתבה, בין השנים 1961 ל–1998 מוזיאונים ממשלתיים במדינת בוואריה שבדרום גרמניה מכרו לגורמים פרטיים כ–500 יצירות אמנות שהוגדרו "אמנות בזוזה". הם עשו זאת במקום לבצע "חקר מוצאות", כנדרש, ולנסות לאתר את היורשים היהודים החוקיים שלהן. בכמה מהמקרים נמכרו או נמסרו היצירות למשפחות של הבוזזים הנאצים.

חייל אמריקאי עומד במרכז שלל ביזה נאצי שאוחסן בכנסייה באלינגן שבגרמניהצילום: אי־פי

כך, לדוגמה, ב–1963 הנרייטה הופמן — בתו של הצלם של היטלר, היינריך הופמן, וגרושתו של באלדור פון שיראך, ראש הנוער ההיטלראי ומושל מחוז וינה — קיבלה לידיה יצירה בת 300 שנה של הצייר ההולנדי יאן ואן דר היידן. ב–1938 נגנבה היצירה ממשפחת קראוס היהודית מווינה, בידי הנאצים. בהמשך, הרוויחה הופמן ממכירתה לגורמים אחרים. כיום, לפי הדיווח, היצירה תלויה במבנים השייכים לקתדרלה של העיר קסנטן שבמערב גרמניה. יורשיהם של בעליה היהודים, אשר חיים בוושינגטון שבארצות הברית, נכשלו במאמציהם לקבל אותה חזרה.

היצירה הזאת ורבות אחרות הגיעו למוזיאונים בבוואריה בזכות פועלה של יחידה מיוחדת של צבא ארצות הברית, שבין 1943 ל–1946 איתרה והחרימה יצירות שהנאצים בזזו מיהודים. מטרתה היתה להשיבן לבעליהן המקוריים, שהיו יהודים ברוב המקרים. עם עזיבת הצבא האמריקאי את אדמת גרמניה נותרו בבוואריה 10,600 יצירות שטרם הושבו ליורשיהן. האמריקאים הבהירו לגרמנים כי עליהם לפעול להשבתן, אבל המוזיאונים והרשויות בבוואריה חילקו בינם לבין עצמם את האוצר שנפל לידיהם.

כך, למשל, ציורים שהיו ברשותו של הרמן גרינג, מראשי המשטר הנאצי, עברו לבעלות הממשלה. ציור אחר, מהאוסף של היטלר, התגלגל לידי ארגון על־מפלגתי של חברי פרלמנט גרמנים ששמו "החברה הפרלמנטרית־הגרמנית", שמקום מושבו בבון. רבות מהיצירות נמכרו במכירות פומביות. אחרות נקנו על ידי יורשיהם של הנאצים. כיום יש במוזיאונים בבוואריה כ–3,500 יצירות אמנות שלפי החשד נגנבו מיהודים בידי הנאצים.

בשנים האחרונות עלה לכותרות הנושא של יצירות אמנות בזוזות בעקבות חשיפת אוסף ענק שהחזיק אספן פרטי, קורנליוס גורליט, בדירה במינכן, אשר לפי החשד נגנב מיהודים במלחמת העולם השנייה. בתחילת השנה, בתום בדיקה של צוות מיוחד, התברר כי רק חמש מתוך 1,500 היצירות שבאוסף נגנבו מיהודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ