פרסי אמנות לצלם מארק יאשאייב ולצייר טל ברויטמן

יאשאייב זכה בפרס לורן ומיטשל פרסר על "העברת סיפורים מרובדים באמצעות עיבוד הצילום". ברויטמן זכה בפרס אסנת מוזס על "ציור פיקרסקי, מטורלל, המשקף תמונה של דור"

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל ברויטמן, "שבע ושלוש דקות", 2015
שני ליטמן
שני ליטמן

שני פרסים לאמנים צעירים הוכרזו השבוע: בפרס לורן ומיטשל פרסר לצלם ישראלי צעיר, המוענק על ידי מוזיאון תל אביב, זכה מארק יאשאייב. בפרס על שם אסנת מוזס לאמנים צעירים, המוענק על ידי משפחת מוזס בשיתוף עם בית האמנים בירושלים, זכה הצייר טל ברויטמן.

זו השנה השנייה שבה מוענק פרס לורן ומיטשל פרסר, המיועד לאמנים ישראלים בני 25–40, בעלי תואר באמנות או בצילום. הוא כולל מענק כספי של 5,000 דולר ותערוכת יחיד לזוכה במוזיאון תל אביב לאמנות. בשנה שעברה זכה בפרס הצלם רמי מימון והתערוכה של הזוכה השנה, מארק יאשאייב, תיפתח בנובמבר. יאשאייב, שנולד בשנת 1981, הוא בוגר המחלקה לצילום במרכז האקדמי ויצ"ו חיפה ובוגר תוכנית התואר השני באמנות בבצלאל.

בנימוקיהם כתבו שופטי הפרס כי "מארק יאשייב יוצר בתצלומי הענק שלו סיפורים מרובדים באמצעות עיבוד צילומי של האובייקטים. הוא משתמש בדמויות ואובייקטים המעומתים עם הקשרים מתולדות האמנות והצילום. עבודתו נעשית בשלבים ובכך הוא מערער על מושגי יסוד של הצילום, כמו הזמן הצילומי, אור, חלל, דו ממד ותלת ממד".

צוות השופטים כלל את סוזן לנדאו, מנכ"לית ואוצרת ראשית של מוזיאון תל אביב; ולטר מוזר, אוצר ראשי לצילום במוזיאון אלברטינה שבווינה; וכריסטופר פיליפס, אוצר במרכז הבינלאומי לצילום בניו יורק.

מארק יאשאייב, ללא כותרת, 2015צילום: מארק יאשאייב

הפרס על שם אסנת מוזס שבו זכה הצייר טל ברויטמן, מוענק מאז 2007, וכולל פרס כספי של 10,000 שקל ותערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים. התערוכה של ברויטמן תיפתח ב–15 בספטמבר. בשנה שעברה זכתה בפרס פרל שניידר. ברויטמן, יליד 1982, סיים תואר ראשון ותואר שני באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל. ב–2009 זכה בפרס על שם אהוד אלחנני.

בוועדת השופטים היו חברים האמנים מאיה אטון, פסח סלבוסקי ויצחק לבנה, ובנימוקיהם לפרס כתבו: "במרכזה של סדרת ציורים מטורללים וגרוטסקיים, ניצב גיבור קומי נמוך מצח ('ישראל') שפניו הופחתו לזוג עיניים ולוע גדוש בטורי שיניים לבנות. הגיבור, מתדלק בתחנת דלק המזרים דלק ביד אחת ובידו השנייה גפרור בוער — גבר צעיר ה'טורף' את החיים ואת העולם".

השופטים הוסיפו בנימוקיהם: "ציוריו של ברויטמן רעננים ועשויים בתנופה וירטואוזית חסרת מעצורים ועכבות. זהו איננו ציור מנומס ותרבותי או מתנצל על השימוש בצבע שמן, אלא ציור בשל וכריזמטי החוגג בפראות את המדיום התרבותי ועמוס התקדימים ההיסטוריים ומצליח להפיח בו רוח חיים חדשה וחצופה. ציוריו מעלים על נס עודפות והגזמה, בהם הפואטיקה הקרנבלית מנוסחת בצורה שלמה ומדויקת. הגיבור הפיקרסקי של ברויטמן, לוליין סופרמני כל־יכול, נראה כאילו הגיח מסדרת אנימציה כלשהי ומתאר עולם פנימי וחיצוני על סף קריסה והתרסקות. ציוריו של ברויטמן משקפים בנאמנות תמונת מצב של דור כמו גם את המציאות הישראלית הנפיצה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ