מעל 100 אמנים חתמו על עצומה לשילוב אמן/ית בוועדת האיתור לאוצר/ת מוזיאון תל אביב

חמש שנים לאחר מחאתם על היעדר אמן פעיל בוועדה, הודיעו האמנים כי "אינם מקבלים באדישות את העובדה שהחלטות עקרוניות הנוגעות למוזיאון נעשות ללא נציג שלהם". יוזמי העצומה המליצו על בחירת סיגלית לנדאו

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגלית לנדאו בגלריה האוניברסטאית
שני ליטמן
שני ליטמן

יותר מ–100 אמנים חתמו על עצומה הקוראת למוזיאון תל אביב לאמנות לשלב אמן או אמנית בוועדה לבחירת אוצר או אוצרת ראשית. ביום חמישי התכנסה לראשונה ועדת האיתור, שאמורה לבחור מבין 11 שהגישו מועמדותם, את זה שיחליף או תחליף את סוזן לנדאו, האוצרת הראשית והמנכ"לית הנוכחית של המוזיאון. לנדאו עתידה להישאר מנכ"לית, ואת תפקיד האוצרת להעביר למי שיבחר או תיבחר. בוועדה חברים, מלבד לנדאו עצמה, גם יו"ר ועדת התערוכות והאוספים של המוזיאון דורון סבג, סגן יו"ר מועצת המנהלים של המוזיאון חיים סאמט, מנהלת מוזיאון בית ראובן וחברת ועדת התערוכות כרמלה רובין, ומנהלת משאבי האנוש של מוזיאון תל אביב טל צור.

את העצומה יזמו גלעד אופיר, ענת ברזילי, יונתן משעל והדס קידר. הארבעה היו מעורבים במחאה שהתפתחה בשנת 2011 סביב הרכב הוועדה שבחרה אז את לנדאו, שהחליפה את פרופ' מוטי עומר שכיהן בתפקיד במשך 16 שנים, עד למותו ממחלה ב–2011. גם אז האמנים מחו על כך שבוועדה לא היה חבר אף אמן פעיל.

בעצומה, עליה חתמו בין היתר גיא בר אמוץ, יונתן אמיר, עדו בראל, אורלי מיברג, אבנר בר חמא, מתי הראל, לאה אביר, גיא רז, גלעד אופיר, עומר קריגר, רן קסמי אילן, נורית ירדן ואמנים נוספים, נכתב כי "לאור העובדה שב–2011 המוזיאון ראה לנכון להיענות לדרישתם של אמנים ולהוסיף אמן (עופר ללוש) לוועדה לאיתור מנהל/ת ואוצר/ת ראשי למוזיאון, תמוהה היא העובדה שחמש שנים מאוחר יותר המוזיאון לא ראה לנכון ללמוד מהלקח ולשלב נציג של קהילת האמנות בוועדה לאיתור אוצר/ת ראשי. קהילת האמנות אינה מקבלת באדישות את העובדה שהחלטות עקרוניות הנוגעות למוזיאון נעשות ללא נציג שלה (כפי שמקובל במוזיאונים בכל העולם) וקוראת לו לראות בה שותפה מלאה ולהוסיף איש/ת אמנות לוועדה לאיתור אוצר/ת ראשי למוזיאון". בעצומה מצוטט גם האמן עדו בראל כאומר, "היעדר איש/ת אמנות בהרכב הוועדה הוא פגיעה בהישגי עבר, בסולידריות, באפשרות לשפר ולהשתפר ולבצע בחירה מדויקת וסמכותית יותר של האוצר/ת הבא במוזיאון. המוזיאון צריך לזכור שהסמכות שלו נקנית מהעובדה שקהילת האמנים הולכת עמו יד ביד, וכדאי שלא ילך נגד הקהילה של האמנות. כדאי לזכור שמוזיאון תל אביב שייך לקהילת האמנות. הוא מייצר קהילה, הוא מהווה מרכז לקהילה והוא מקבל את הסמכות שלו מהקהילה. הפניית עורף לקהילה בכך שאינו משתף אותה בבחירת האוצר/ת הבא של המוזיאון, היא פוגענית".

יוזמי העצומה ממליצים לשלב את האמנית סיגלית לנדאו בוועדה. לדברי הדס קידר, לנדאו תשמח להתגייס לטובת העניין והיא אמנית מבוססת שמכירה היטב את שדה האמנות הישראלי והבינלאומי. "חשבנו שזה צריך להיות מישהו שכבר היתה לו תערוכה גדולה במוזיאון, אז האינטרס האישי אינו בוער", הסבירה קידר. "סיגלית עובדת בכל העולם ויודעת איך עובדים מוזיאונים אחרים, ולכן יכולה להביא תובנות ממקומות אחרים. תמיד אומרים שלא מכניסים אמנים כי האינטרס שלהם הוא לקדם את עצמם, אבל אי אפשר לחשוד בסיגלית כי היא כבר מקודמת מספיק. בניגוד לנקודות המבט של אנשים מהדירקטוריון של המוזיאון ומההנהלה, השתתפותה בוועדה תסייע לשפוך אור על הקהילה איתה האוצר/ת תעסוק ותעבוד — קהילת האמנים".

קידר אומרת שלא היתה פנייה ישירה למוזיאון, אולם יוזמי העצומה חשבו שנכון לפרסם אותה למרות שהוועדה כבר התכנסה וראיינה את המועמדים. "אנחנו קוראים להם לשלב נציג של קהילת האמנים בהמשך התהליך. מה שעומד בבסיס הדרישה שלנו הוא אכזבה מזה שחמש שנים אחרי הדיונים הארוכים על כמה זה חשוב לשלב את קהילת האמנים, הם שוב לא מצאו לנכון לעשות את זה. הרי גם דורון סבג אינו רק יו"ר ועדת התערוכות, אלא יש לו עוד כמה תארים ואינטרסים. אז לא רק שיש פה אנשים שיש להם אינטרסים שאינם רק טובת המוזיאון, אלא שיש פה שוב התעלמות ממי שבסוף יצטרך לעבוד עם האוצר הראשי שיבחר". קידר הוסיפה כי חלק מהמועמדים הנוכחיים לתפקיד היו מיוזמי המחאה ב–2011. "אנחנו רואים איך מאבק הופך להיות מוטמע בשיטה עצמה. יש אנשים שנאמו נאומים חוצבי להבות ופרצו למוזיאון, ואחרי חמש שנים הם מועמדים לתפקיד וקהילת האמנות שוב שותקת על זה שאין נציג של האמנים. יש פה סיטואציה ידועה מראש כמו מחזה, וכל אחד צריך לשחק את התפקיד שלו".

ממוזיאון תל אביב נמסר בתגובה: "ביום חמישי האחרון נערכו ראיונות עם המועמדים לתפקיד האוצר הראשי במוזיאון. בשלב הבא יוזמנו המועמדים הסופיים לראיון נוסף. הוועדה תורחב ויתווסף אליה איש אמנות, כפי שהוחלט במוזיאון מראש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ