ים עמרני הסיר את ציור המחלוקת עם דיוקן העירום של השרה שקד

העבודה הגדולה כוללת כמה חלקים ועמרני הוציא ממנה את החלק שחולל סערה. עמרני סירב להסביר את צעדו וגם בשנקר לא מגיבים. אחד המרצים סיכם: תחושה של תבוסה

שני ליטמן
שני ליטמן
שני ליטמן
שני ליטמן

ים עמרני, בוגר שנקר שהציג בתערוכת הגמר של בית הספר לאמנות רב־תחומית ציור גדול בן כמה חלקים שבאחד מהם כלול דיוקן עירום של השרה איילת שקד, החליט להסיר מהתערוכה את החלק עם הציור שצונזר על ידי נשיאת המכללה, פרופ' יולי תמיר. אורכה הכולל של היצירה הוא שישה מטרים, ובמהלך סוף השבוע החליף עמרני את החלק בציור שעליו צוירה שקד בבד אחר, צבוע בצהוב, ירוק וכחול, ועליו כתובים שמות של תרופות וסמים כגון אספירין, אוגמנטין, ריטלין, קפאין, קוקאין ועוד.

עמרני סירב להסביר את מניעיו ואמר כי הוא מבקש לא להתייחס כלל לפרשה שאליה נקלע בשבוע האחרון. אוצרי תערוכת הבוגרים, האמנים גל ויינשטיין ורועי קופר, מסרו כי ההחלטה להוריד לגמרי את הציור של שקד היתה של עמרני והם חשבו שיש לכבדה.

יצירתו של עמרני, "סדינים", לאחר צנזור פניה של השרה שקד
יצירתו של עמרני, "סדינים", לאחר צנזור פניה של השרה שקד

כזכור, בשבוע שעבר החליטה פרופ' תמיר שציור העירום של שקד פוגע בזכותה של שרת המשפטים לפרטיות ובכבודה כאישה וחושף את מכללת שנקר לאפשרות של תביעה בגין הטרדה מינית או הוצאת לשון הרע. היא ביקשה להסיר את הציור, או להסתיר את החלק שבו נראית שקד. בתגובה כיסה הסטודנט את פניה המצוירים של השרה בנייר דבק שחור. ראש בית הספר לאמנות רב תחומית בשנקר, שהיה גם המנחה של עמרני בזמן העבודה על הפרויקט, פרופ' לארי אברמסון, הודיע כי הוא מתפטר בעקבות ההוראה של הנשיאה תמיר.

בהמשך התקיימו דיונים בין ההנהלה למרצים, והוחלט על הקמת ועדת אתיקה, שיש המכנים אותה ועדת צנזורה, שבה ישבו נציגי הנהלה, סגל המרצים והסטודנטים, ובעתיד היא זו שתכריע כאשר יעלו שוב מחלוקות סביב חופש אמנותי לעומת ערכים אחרים. בעקבות ההסכמות החדשות עם ההנהלה חזר בו אברמסון מהתפטרותו.

בוגרים אחרים של בית הספר לאמנות רב תחומית בשנקר, שמציגים גם הם בתערוכת הסיום, לא רצו להתייחס להורדת הציור של עמרני, ולשאלה אם הם לא חשבו למחות נגד הצנזורה בעצמם. מרצים בשנקר אמרו שלמרות שפרשת הצנזורה לכאורה הסתיימה עם הקמת ועדת האתיקה, התחושה בקרב סגל בית הספר לאמנות רב־תחומית היא של תבוסתנות. "כולנו חושבים שיצאנו נקניקים", סיכם אחד המרצים, "אני לא יודע מה אגיד לסטודנטים שלי בתחילת השנה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ