מנהל בית הספר לאמנות בשנקר, לארי אברמסון, הודיע שוב על התפטרותו

במכתב ששלח לנשיאת המכללה, יולי תמיר, הסביר אברמסון כי ההתנהלות שהביאה להסרת הציור השנוי במחלוקת אינה עולה בקנה אחד עם העקרונות שעליהם סיכמו בשבוע שעבר. שנקר: מכתבו רצוף אי דיוקים

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לארי אברמסון
שני ליטמן
שני ליטמן

ראש בית הספר לאמנות רב תחומית בשנקר, פרופ' לארי אברמסון, שוב הודיע על התפטרות מתפקידו. ההחלטה, כך מתברר, התקבלה לאחר שבסוף השבוע הסירו אלמונים את רצועות הדבק השחור שכיסו את פני האשה ביצירה של ים עמרני. בעקבות זאת, טוען אברמסון, נשיאת המכללה פרופ' יולי תמיר דרשה ממנו בשנית לצנזר את היצירה - בניגוד להסכמות שאליהן הגיעו ראשי בית הספר והתלמידים ביום רביעי שעבר.

במכתב ששיגר הבוקר לנשיאת מכללת שנקר, פרופ' יולי תמיר, פירט אברמסון את השתלשלות העניינים מאז הורתה לו הנשיאה לכסות או להסיר חלק מציור של ים עמרני, שבו נראה דיוקן עירום של אישה שפניה הן כפני השרה איילת שקד. אברמסון תיאר כיצד הגיש את התפטרותו מיד אחרי שתמיר החליטה לצנזר את הציור, לפני כעשרה ימים, כיצד הסכים להשהות את ההתפטרות לטובת ניהול דיאלוג פתוח בעניין הצנזורה וכיצד משך את מכתב ההתפטרות לאחר שהוסכם כי בבית הספר תוקם מועצה שתבחן להבא מקרים כאלה בפורום רחב יותר, שיכלול לא רק את הנשיאה, אלא גם נציגים מקרב המרצים והסטודנטים. אבל בימים האחרונים, הסביר אברמסון, שוב מצא עצמו נאלץ לפעול נגד עקרונותיו. 

"סדינים", העבודה של ים עמרני, לפני הצנזורה
עבודתו של ים עמרני, "סדינים", לאחר צנזורה

"בעבורי, מימוש העקרונות שבאו לידי ביטוי בהקמת המועצה — וההקפדה כי המועצה אכן תפעל כחיץ להגנה על חופש הביטוי, ולא כוועדת צנזורה מורחבת – היו תנאי להמשך שירותי כראש בית הספר", כתב אברמסון במכתב ששיגר היום לתמיר. "רצה הגורל ותוך 48 שעות נבחנה מחויבותך לעקרונות אלה: ביום שישי, 22.7, הסירה יד נעלמה את המסקינג טייפ השחור שכיסה את פני הדמות בציור של ים עמרני, ובכך החזירה את הציור למצבו לפני שהטלת עליו צנזורה. כאשר נודע לי על הסרת הכיסוי, קיוויתי כי עתה תפעלי ברוח העקרונות המוסכמים, ותביאי את הדיון וההחלטה כיצד לנהוג בפני פורום רחב שיורכב, כמוסכם, מרוב של נציגי המערכת האקדמית ונציג הסטודנטים. כך גם אמרתי לך בשיחתנו באותו יום. לצערי, בחרת לפעול גם הפעם כפי שפעלת מלכתחילה, וחזרת ודרשת ממני, כראש בית הספר לאמנות רב תחומית, להטיל צנזורה על הציור. הודעתי לך כי התנגדותי המצפונית להטלת צנזורה בעינה, וכי במידה וברצונך לממש את החלטתך לשוב ולכסות את הציור, יש בידייך הכלים המינהליים לעשות זאת מבלי לכפות זאת על המערכת האקדמית, באמצעות המנכ"ל או אגף התחזוקה, הסרים למרותך. במוצאי שבת, 23.7, נודע לי כי העברת ללא ידיעתי את הטיפול בנושא לאוצרי תערוכת הגמר, ואלה הביאו את עובדת הסרת המסקינג טייפ לידיעת הסטודנט ים עמרני. הסטודנט, כך נמסר לי בדיעבד, החליט להסיר את הציור השנוי במחלוקת ולהחליפו בציור אחר".

"בהתנהלותך זו ביטאת אי אמון בי כראש בית הספר", ממשיך אברמסון, "ואי נאמנות לעקרונות שעמדו ביסוד ההסכמה להקים מועצה להגנה על חופש הביטוי בשנקר. עם כל הנכונות להתפשר לטובת עתיד טוב יותר, בתנאים אלה לא אוכל להמשיך בתפקיד ניהולי בשנקר, ואני מגיש לך בשנית את התפטרותי מתפקיד ראש בית הספר לאמנות רב תחומית. כחבר סגל מן השורה בשנקר אמשיך לחנך את תלמידי לאור עקרונות חופש הביטוי והחשיבה הביקורתית ואשמח להעמיד את ניסיוני לטובת ראש בית הספר החדש".

משנקר נמסר בתגובה: "צר לנו על התפטרותו של פרופ׳ אברמסון. לצערנו, נקלע פרופ' אברמסון לרצף של פעולות אשר ככל הנראה הוביל אותו לשלוח מכתב התפטרות פוגעני ורצוף אי דיוקים. אנו נמשיך ונפעל בהתאם לעקרונות השמירה על חופש האמנות וחופש הביטוי במקביל להקפדה על ערכים אנושיים אחרים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ