האמנית הלן מרטן זכתה בפרס טרנר

מרטן, בת 31, ילידת מקלספילד שבאנגליה, קיבלה את הפרס בטקס שהתקיים אתמול בטייט בריטן שבלונדון, שבועיים בלבד לאחר שהוענק לה פרס הפוורת לפיסול

אביטל בורג
אביטל בורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודה של הלן מרטן
עבודה של הלן מרטןצילום: NEIL HALL/רויטרס

האמנית הבריטית הלן מרטן זכתה אתמול בערב בלונדון בפרס טרנר. הפרס הוא הפרס הנחשב ביותר בבריטניה ואחד המפורסמים בעולם. הוא מוענק כל שנה לאמן בריטי שגילו פחות מ–50. מרטן, בת 31, ילידת מקלספילד שבאנגליה, מתגוררת ועובדת בלונדון. היא קיבלה את הפרס בסך 25 אלף ליש"ט בטקס שהתקיים אתמול בטייט בריטן שבלונדון, שבועיים בלבד לאחר שהוענק לה פרס הפוורת (Hepworth) לפיסול בסך 30 אלף ליש"ט.

במעמד קבלת הפרס הראשון מרטן הודיעה על הבמה כי היא תחלוק את הכסף מהפרס עם חבריה האמנים, ומאוחר יותר אישרה שתעשה כך גם עם הפרס הנוכחי. עבודותיה של מרטן הם מיצבים פיסוליים מאסופת חומרים וקשה להגדיר אותם. בין החומרים שמהם היא בנתה את הפסלים בתערוכה נמנים כדורי צמר גפן, גיר סנוקר, צדפים, גולות, עור דג ועוד. השופטים כתבו על מרטן כי הם "...מתרשמים מהמורכבות של העבודה, האיכויות הצורניות המדהימות שלה... וגם מאיך שזה קשור לעולם... לעתים קרובות יש לכך משמעות, אבל המשמעות הזאת חמקמקה".

המועמדים האחרים לפרס השנה היו מייקל דין, אנתאה המילטון וג'וזפין פרייד, שהציגו לצדה תערוכות יחיד בטייט בריטן כחלק מתערוכת הפרס המסורתית. פסל העכוז העירום העצום של המילטון, שהיה כנראה הדימוי הנפוץ ביותר מתוך התערוכה ברשתות החברתיות ובתקשורת בכלל, לא הביא לה את הניצחון המיוחל, אף שרבים ניבאו שהיא תהיה הזוכה המאושרת.

פרס טרנר, על שם הצייר ויליאם טרנר, מוענק בכל שנה מאז 1984 לאמנים בריטים בני פחות מ–50. בשנה שעברה זכה בפרס קולקטיב "Assemble" הפועל בלונדון וחברים בו 18 יוצרים צעירים מתחומי האמנות, העיצוב והאדריכלות. במשך השנים זכו בפרס אניש קאפור, גילברט וג'ורג', אנטוני גורמלי, דאגלס גורדון ואחרים.

עבודה של ג'וזפין פרייד, שהיתה מועמדת לפרסצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי
עבודה של אנתאה המילטון שהיתה מועמדת לפרסצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי
עבודה של מייקל דין שהיה מועמד לפרסצילום: Kirsty Wigglesworth/אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ