דאק פייס: הסלפי כיצירת אמנות חשובה

בעידן שבו הכל מתועד ואנחנו עסוקים בלצלם את עצמנו בכל פוזה אפשרית, האמן ערן שקין בוחן את גבולות הדימוי החברתי סביב התופעה, ותר אחרי האינדיבידואל שהולך ונכחד. את התוצאה הוא יציג בחודש הקרוב בגלריה זימאק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

'דאק פייס', סנאפצ'ט ואינסטוש - נשמע לכם מוכר? אם אתם מגרדים את הפדחת כעת, כנראה שאתם שייכים לכוכב אחר, אם אתם מהנהנים, כנראה שגם אתם נפלתם לעולם הסלפי של דורנו, המורכב מתמונות אינסופיות שמציפות את עולמו הוירטואלי. "מסתכל עליך/ מדבר אל עצמי" היא תערוכה חדשה של האמן ערן שקין המוצגת בגלריה זימאק, ומנסה לבחון דרך עיני האמנות את מקומו של היחיד בתרבות הצריכה בעידן הגלובלי. "בתערוכה אני מציג פסלים גדולי מימדים עשויים יציקות מתכת, וציורי שמן על בד, בעזרתם אני מנסה לתהות על מקומו של היחיד בחברה, בה ערכים של הצלחה, סטטוס, יופי ומיניות מוכתבים באופן אחיד", הוא מתאר.זאת לא התערוכה הראשונה של שקין, אמן רב תחומי העוסק בציור, רישום, פיסול ומיצב במרחב הציבורי. בעברו תערוכות יחיד בניו יורק, לונדון, פריז, בריסל, טורונטו ותל אביב, ואת ההשראה למוצגים הנוכחים מצא דווקא קרוב לבית, בחדרה של בתו המתבגרת. "המדיה תמיד סחפה אותי פנימה, ולכן כבר 10 שנים אין לי טלוויזיה בבית. אני חושב שההתעניינות שלי במדיות חברתיות התחילה לפני כמה שנים, כשאחת הבנות שלי שחקה במחשב שלי והשאירה דף פתוח של פייסבוק. מאז אני מרותק לתופעה ולאופן שבו היא משנה את פני החברה והתרבות, אני חושב שתופעת הסלפי היא אחד השיאים של השפעת המדיה הדיגיטלית על היחיד והחברה, וזה הנושא המרכזי של התערוכה הנוכחית".» מסתכל עליך/ מדבר אל עצמי - לכל הפרטים» עכבר אמנות» התערוכה שמקימה לתחייה את חיפה של פעם» תערוכת הפופ אפ שתוכלו להעביר הביתהמי הכי יפה בעיר? "מסתכל עליך/ מדבר אל עצמי" (מתוך התערוכה)מניפולציות חברתיות בתערוכה עוקב שקין אחר תנוחות הגוף הקבועות המוכרות לכולנו מצילומי ה'סלפי', עם קריצת עין לתופעה, ומזהה קו אחיד המאפיין את מנחי הצילומים. "דרך סדרת הציורים הזו ניסיתי להתחקות אחר שפת גוף מסויימת שחוזרת בצילומי הסלפי, ובתוכם למצוא מה נחשב למושך צעיר וסקסי", הוא מבאר, "נראה לי שרוב הדימויים במדיה החברתית הם של נשים, על אף שיש גם לא מעט גברים, כאשר כולם מנסים להראות במיטבם. המצב נהייה יותר ויותר קיצוני: אנשים יבחרו מועמד פוליטי לפי הנראות ושפת הגוף שלו יותר מכל דבר אחר, צעירים שולחים את הדימויים שלהם חמושים ברמה כזו או אחרת של שיפור ועיבוד, כדי להילחם על תשומת הלב. כחיות סוציאליות אנחנו לא מצליחים לעצור את עצמנו, אף שאנו יודעים שהשקר הוא רב על האמת". נחלתם של בעלי הכוח והממון. "מסתכל עליך/ מדבר אל עצמי" (מתוך התערוכה)מה המסקנות שלך לגבי תרבות הסלפי מהתערוכה?"בעבר הדימוי העצמי היה נחלתם של בעלי הכוח והממון. בעלי השליטה היו יכולים להכתיב איך יראה הדימוי הפיזי שלהם. עצם זה שהם מצוירים או מפוסלים כבר הראה את כוחם, ומיקם אותם בסולם החברתי. היום כל אחד יכול לצלם את עצמו ולהפיץ את הדימוי מידית ובכך להגדיר את עצמו בחברה. המדיה אפשרה לסלבריטאים לתעד כל פעולה יום יומית שלהם והפכה אותה לחשובה, ובכך נפתח הפתח לכל אחד לתעד את הפעולות היום יומיות שלו ולהרגיש מפורסם וחשוב".

שקין מתייחס בתערוכה גם לאובדן היחיד בתוך תרבות המקדשת השתייכות לדבר גדול והמוני יותר, ובוחן את הדימוי החדש של האינדיבידואל כחלק מ"ספר הפרצופים". "אנחנו יודעים שרוב הדימויים הם לא אמיתיים. הם יותר של מה ואיך המצולמים היו רוצים להראות ולהיתפס בחברה. כמה שהדימויים יותר חושפניים - המצולם מסתתר יותר מאחורי הדימוי. קונפליקט ההתמודדות של היחיד למצוא את מקומו המיוחד בחברה - מצד אחד להיות שייך ומצד שני להתבלט - ממשיכה, רק שעכשיו הטכנולוגיה מאפשרת ומעצימה את המאבק הזה". נראה את דמותך גם בקרוב בצילום סלפי או בציור?"אני בטוח שכן".להרגיש מפורסם וחשוב. "מסתכל עליך/ מדבר אל עצמי" (מתוך התערוכה)התערוכה "מסתכל עליך/ מדבר אל עצמי" תוצג עד ה-14 באוגוסט בגלריה זימאק, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ