תערוכות מומלצות ליום המוזיאונים 2017

לגעת בגיבורי תרבות, זיכרונות ילדות, זכויות האזרח וגיבורי על - הכירו את התערוכות המסקרנות והמומלצות ביותר במסגרת אירועי יום המוזיאונים הארצי

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התקופה הכחולה - תערוכה במוזיאון טיקוטין
אמנות בצבע אחיד. "התקופה הכחולה"צילום: יח"צ

הלכתם למדורה, אכלתם מרשמלו צלוי, ועכשיו אתם ביום חופש עם הילדים ולא יודעים מה לעשות? בדיוק בשבילכם (אבל ולא רק) יתקיים בשני ה-15 במאי יום המוזיאונים הבינלאומי. במסגרת היום האמנותי המיוחד הזה, יפתחו את דלתותיהם לכניסה חופשית כ-70 מוזיאונים ברחבי הארץ, ויזמינו את המבקרים לקחת חלק בפעילויות לכל המשפחה ולצפות בתערוכות מכל תחומי האמנות, כאשר הנושא יהיה בסימן "היסטוריה שנויה במחלוקת". הנה כמה מהתערוכות שאסור לפספס.

» יום המוזיאונים הבינלאומי 2017 - לכל הפרטים
» עכבר אמנות
» לוח תערוכות

» המדריך לעונת הפסטיבלים הקרובה

בבית התפוצות תוצג התערוכה "לוכד ההיסטוריה: שים", תערוכה רטרוספקטיבית על צלם העיתונות דייוויד סימור - "שים". בתערוכה יוצגו כמאה הדפסים מקוריים של עבודותיו, בהן תמונות בצבע של ראשית המדינה שטרם הוצגו וכן מגוון פריטים אישיים. שימין נולד בוורשה ב-1911, למשפחה שעסקה בהוצאה לאור של כתבים ביידיש. ב- 1933 החל לעבוד כצלם עיתונות בפריז. על עבודותיו חתם בשם שים – קיצור של שם משפחתו. בזמן מלחמת העולם השנייה הגיע לארצות הברית ושינה את שמו לדיוויד סימור. סימור נחשב לאחד הצלמים הנחשבים ביותר של תקופתו. הוא תיעד את ההיסטוריה האירופית במאה ה-20, ובייחוד את מלחמת האזרחים בספרד, ואת התהפוכות המדיניות והחברתיות וחיי הפליטים לאחר מלחמת העולם השנייה. 

» לוכד ההיסטוריה: שים - לכל הפרטים
איפה: בית התפוצות
, תל אביב

לכד את התקופה במצלמתו. "לוכד ההיסטוריה: שים"צילום: MAGNUM PHOTOS. דיוויד שים

הדפסות דיגיטליות של פרחי בר וחרקים, יומן רשמים, הגיגים, סיפורים אישיים ועובדות מדעיות הם רק חלק מהתערוכה "אגד פרחי בר וחרקים בארץ ישראל", המציגה פריטים נבחרים מתוך יומן הרשמים של האמן אליעזר זוננשיין. התערוכה המוצגת במוזיאון האדם והחי ברמת גן, הוא פרי עבודת מחקר מקיפה שעשה האמן במשך כארבע שנים. 

» אגד פרחי בר וחרקים בארץ ישראל - לכל הפרטים
איפה: מוזיאון האדם והחי
, רמת גן

ליקוטים מכל הארץ. "אגד פרחי בר וחרקים בארץ ישראל"צילום: יח"צ

האביר האפל, דודו גבע, אורי פינק וסופרמן הם רק חלק חלק ממרכיבי התערוכה "כוחות על", המציגה את מערכת היחסים הסבוכה של יוצרים ישראלים עם עולם גיבורי העל זה יותר משמונה עשורים. התערוכה המוצגת במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון, מחולקת לשלושה חלקים: משנות ה-30 עד תחילת שנות ה-70: שנים שבהן הקומיקס נתפש כוולגרי וגיבורי-העל האמריקאים נחשבים לכוח המשחית את דמיונו של הילד. 

» כוחות על - לכל הפרטים
» סופרמן מייד אין יזראל

איפה: המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס חולון

הכוח המשחית את דמיונו של הילד? "כוחות על"צילום: יח"צ

"התערוכה שלא הייתה: מקרה נחום ארונסון" היא תערוכה המוקדשת ליצירותיו של הפסל היהודי נחום ארונסון. עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ופלישת הצבא הגרמני לפריז ב- 1940, נמלט הפסל היהודי לארצות הברית, אך טרם צאתו הפקיד את יצירותיו בידי מוזיאון הלובר – מעט מפסליו שכבר הוצגו במוזיאון ואחרים מן האטלייה, שנאלץ לפנות. פסליו של ארונסון הוחרמו על ידי הנאצים, והועמסו על רכבת שיצאה לכיוון ברלין. עובדי הרכבת הצרפתים לא ששו לבצע את משימתם והחליטו למנוע את גניבת היצירות. וכך, היצירות נעו עם הרכבת ועובדיה ברחבי צרפת, נמנעים מלהמשיך את דרכם לגרמניה. ברגע המתאים פרקו את תכולת הקרונות באזור כפרי והפסלים עברו לידי המחתרת הצרפתית. חברי המחתרת היהודים העבירו את פסלי ארונסון לאכסניית ילדים בכפר הצרפתי אנדליס, שם נותרו הפסלים גם לאחר המלחמה.

» התערוכה שלא הייתה: מקרה נחום ארונסון - לכל הפרטים
איפה: מוזיאון פתח תקווה לאמנות

צדק היסטורי. "התערוכה שלא הייתה: מקרה נחום ארונסון"צילום: אלעד שריג

מוזיאון ארצות המקרא הירושלמי ייקח אתכם לסיבוב היסטורי ביוון העתיקה. בתערוכה יוצגו כלים המספקים הצצה לתרבותה של אתונה וערים יווניות נוספות. מגוון הכלים והסצנות המתוארות עליהם פותחים צוהר אל חיי האהבה והפנאי, החינוך והספורט, הקרבות והמלחמות ביוון העתיקה. 

» אלים, גיבורים ובני תמותה - לכל הפרטים
איפה: מוזיאון ארצות המקרא
, ירושלים

סיבוב ביוון העתיקה. "אלים, גיבורים ובני תמותה"צילום: ולדימיר נייחון

הדפסים מסורתיים ומודרניים, קימונו וקרמיקה יפנית והכל בצבע כחול מוצגים בתערוכה "התקופה הכחולה" במוזיאון טיקוטין החיפאי. התערוכה מציגה כ- 70 יצירות מאוסף המוזיאון, המאופיינים בצבע הכחול, שהתקבל בהתלהבות רבה בקרב אמני יפן. 

» התקופה הכחולה - לכל הפרטים
איפה: מוזיאון טיקוטין לאמנות
, חיפה

למעלה מ- 70 ציורים והדפסים של האמן דב הלר, מוצגים בתערוכה "מסעות" במוזיאון הנגב, ומהווים מסע של יצירה שנעשתה ב- 25 השנים האחרונות. בנוסף, מוצג בתערוכה מיצב חדש שיצר הלר, שמוקדש לנושא המים. מרבית עבודותיו בתערוכה מוקדשות לסיפורו המשפחתי ולדימויים מסביבתו הקרובה: זיכרונותיו כילד "גלותי" רומני שהופרד מהוריו עקב מלחמת העולם השנייה והמפגש המחודש איתם בארץ לאחר שנים רבות. ביצירותיו חוזר מוטיב הסירה או האונייה, וגלויה שנשלחה מדודתו בווינה לבוקרשט בעיצומה של המלחמה והיוותה בסיס לשורת עבודות. באחת מסדרות ההדפסים מתחקה הלר אחר דמותה של אמו, חובבת קולנוע, בעוד שסדרה אחרת היא מחווה לאביו, הפועל הקומוניסט הגאה. 

מתוך "מסעות"צילום: יח"צ

» מסעות - לכל הפרטים
איפה: מוזיאון הנגב
, באר שבע

יום המוזיאונים הבינלאומי 2017 יתקיים ביום ראשון ה-15 במאי ברחבי הארץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ