בתים מבפנים 2017: האתרים המומלצים לביקור

דירה אקולוגית, גינת יער וסיור מיוחד ברשת המים של תל אביב הם רק מהמקומות שתוכלו להציץ אליהם במהלך אירועי 'בתים מבפנים' - המלצות לסיורים מרתקים

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בתים מבפנים 2017 - בית גבריאלוביץ'
חלל לאינטראקציות חברתיות. בית גבריאלוביץ'צילום: אביעד בר נס

אומרים עליה שהיא לא נרדמת בלילות, אבל מה קורה בה בימים? תל אביב - יפו מזמינה אתכם לאירוע 'בתים מבפנים 2017' שיפתח דלתות במבנים המרתקים של העיר, לצד סיורים במקומות הצופנים בתוכם היסטוריה רבת שנים. האירוע יתקיים במשך סוף שבוע ארוך החל מחמישי ה-18 במאי ועד מוצאי שבת ה-20 במאי, ואלה ההמלצות לסיבוב מוצלח בעיר.

» בתים מבפנים 2017 - לכל הפרטים
» מדור אמנות - לכל הכתבות
» לוח תערוכות

בכיכר ביאליק בבניין באוהאוס, נמצאת הדירה האקולוגית של 'עץבעיר', בה מתגוררים בין ארבעה לשמונה דיירים החולקים חיי קהילה ושיתוף תוך חיפוש אלטרנטיבות למבנים המסורתיים. במהלך סוף השבוע של 'בתים מבפנים' יתקיימו סיורים פתוחים בהם תתקיים שיחה בכיכר ביאליק וביקורים בגינה. בחמישי ובשישי יתקיימו גם סיורים בתוך הדירה. בשבת יתקיימו סיורי ליקוט וביקור בגינות קהילתיות. אין צורך ברישום מוקדם.

מתי: חמישי ה-18 במאי, 10:00-18:00, סיורים לקבוצות של 15 משתתפים יעלו לדירה בכל חצי שעה. סיור אחרון ב-17:30. שישי ה-19 במאי, 10:00-14:00, סיורים לקבוצות של 15 משתתפים יעלו לדירה בכל חצי שעה. סיור אחרון ב-13:30. שבת ה-20 במאי, 11:00-17:00, גינה ודוכן מידע פתוחים. סיורי ליקוט יצאו כל שעה עגולה.    
איפה: רחוב ביאליק 25, כיכר ביאליק

חיים קצת אחרים. הבית של 'עץבעיר'צילום: נטע ויזן

ירקות, צמחי תבלין ועצי פרי הם רק חלק ממרכיבה של גינת השחמט בסמטת טאגור, בשכונת נווה אביבים. במסגרת 'בתים מבפנים' יתקיים סיור בגינה הקהילתית בה מתקיימות בה פעילויות שכונתיות של פיקניקים, הקרנת סרטים בקיץ, שוקחתן וסדנאות. המפגש בהדרכת רותי סידהי – תושבת השכונה, יוזמת ורכזת הגינה. מפגש פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

מתי: שישי ה-19 במאי, 16:00

הגינה הקהילתית. גינת השחמטצילום: יח"צ

הרבה דברים טובים קורים בשנה האחרונה בשכונת שפירא הדרומית, אחת מהפעולות לחיזוק השכונה היא חזון של כמה פעילים לצבוע את כל חזיתות הבתים ברחוב מסילת ישרים, הרחוב המסחרי של שכונת שפירא. סיור מיוחד בהדרכת שרון אביטל, מרגרט בן חמו, ששי בן מנחם ופעילים נוספים שפועלים בשכונה יציגו לכם את החזון, ואת התהליכים הקהילתיים המתרחשים בשכונה. הסיור יסתיים בבית הקפה הראשון בשכונה שנמצא בתהליכים לקבלת תו ירוק. סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

מתי: שישי ה-19 במאי, 10:00
נקודת מפגש: רחוב מסילת ישרים פינת רחוב סלמה

צובעים את הרחוב. הפרויקט של שפיראצילום: יח"צ

בנווה שאנן, אחת מהשכונות הכי צפופות בתל אביב, מוקמת בחודשים האחרונים הרמפה - גינה וחלל תת קרקעי סודי שבמשך שנים היו מפגע תברואתי וסביבתי והופכים עכשיו למקום מפגש רגוע. אנשי קולקטיב 'אנייה' שאחראים על התיכנון והעיצוב יספרו על תהליך הקמת הרמפה ויזמינו את המבקרים להשתתף בסדנת עיצוב עציץ ולסייע בגינון. בית פתוח ומפגשים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

מתי: שבת ה-20 במאי, 11:00-16:00. מפגשים יתחילו מדי שעה עגולה. מפגש אחרון ב-15:00
איפה: מדרחוב נווה שאנן 48

פינת חמד בנווה שאנן. הרמפהצילום: גבי ברגר

במסגרת 'בתים מבפנים' תתקיים הזדמנות לגלות את מערך פעילות ההנדסה של חברת מי אביבים: מקורות המים, רשת חלוקת המים בעיר, מערכת הבקרה השולטת על אספקת המים וסילוק הביוב, טכנולוגיות מתקדמות, ניהול, לחץ המים ואיכות המים. במהלך הסיור ייערך ביקור במשרדי החברה ובמרכז השליטה ונסיעה באוטובוס לאתרים שונים של מי אביבים ברחבי העיר. הסיור כולל ירידה לאתרים תת קרקעיים סגורים ובלתי נגישים. ההשתתפות בסיור לבני 8 ומעלה. 4 סיורים מוגבלים ל-45 משתתפים ברישום מוקדם באתר 'בתים מבפנים'.

מתי: חמישי ה-18 במאי, 08:30, 12:30. שישי ה-19 במאי, 08:30, 12:30
נקודת מפגש: משרדי חברת מי אביבים, בית אירופה, שדרות שאול המלך 37, קומת כניסה.

מסע אל האדמה. בנבכי רשת המיםצילום: יח"צ

בסוף שנות ה-90 הרב הראשי של תל אביב-יפו ישראל מאיר לאו וראש העיר תל אביב-יפו לשעבר שלמה להט הובילו להקמתה של חלקת קבורה לחסידי אומות העולם בבית הקברות קרית שאול. סיור מיוחד שיתקיים ביום שישי ה-19 במאי עם יעל רוזן, שהכירה רבים מהקבורים בחלקה, ייתן לכם הזדמנות לשמוע על הקהילה המיוחדת של חסידי אומות העולם שבחרו לחיות בישראל לאחר מלחמת העולם השנייה, ועל סיפוריהם האישיים של הקבורים במקום. משך הסיור כ-40 דקות והוא כולל הליכה של כ-10 דקות עד החלקה. 2 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

מתי: שישי ה-19 במאי, 10:00 ו-12:00
נקודת מפגש: בכניסה הראשית לבית הקברות קרית שאול, רחוב קרית שאול (בוייז: בית הקברות קרית שאול)

לחלוק כבוד. חלקת החסדצילום: יעל רוזן

לנוסעים בנתיבי איילון בניין הקפסולה לא זר בעיניים. מדובר בבניין האקולוגי הראשון בארץ שקיבל את הדירוג הגבוה ביותר של התקן האמריקאי לבנייה ירוקה –Leed Platinum; ואת דרגת יהלום של התקן הישראלי החדש לבנייה ירוקה – 5281. במסגרת 'בתים מבפנים' יתקיים סיור במבנה המהווה נקודת ציון סביבתית באדריכלות הציבורית בישראל. משך כל סיור כשעה. הסיורים מוגבלים ל-30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

מתי: חמישי ה-18 במאי, 10:00, 11:00 ו-12:00  
איפה: בניין הקפסולה, בית הספר ללימודי הסביבה על שם פורטר, אוניברסיטת תל אביב, רחוב ג`ורג` וייז (מול שער 14)

נקודה מוכרת לנהגי איילון. בניין הקפסולהצילום: שי אפשטיין

סיור מיוחד ובית פתוח יתקיים בשבת ה-20 במאי בבית גבריאלוביץ', מתחם המורכב משני בניינים לשימור שנבנו בתקופות שונות ומקיפים חצר פנימית היוצרת מרחב פנימי ושקט ברחוב דרך יפו. במסגרת השיפוץ נבנתה קומה חדשה וחולקו מחדש שטחי המגורים בבניין ל- 35 דירות בשטח של 45 מ"ר המיועדות לסטודנטים ולמשפחות צעירות. בסיורים שיודרכו על ידי אדריכל עמיר פלג יוצגו הפרויקט הכולל גשרים שנבנו כדי לחבר את הבניינים ומעליות שתוכננו בהשראת המעלית הראשונה בתל אביב (ברחוב הרצל) ועל פי התפיסה שרואה בחצר לב הבניין וחלל לאינטראקציות חברתיות ולבילוי משותף של הדיירים. הסיורים יכללו ביקור באחת הדירות. בית פתוח וסיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

מתי: שבת ה-20 במאי, 11:00-14:00  סיורים מודרכים יתקיימו ב-11:30, 12:30 ו-13:30
איפה: דרך יפו 13

גם המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין מצטרף לחגיגת הבתים הפתוחים ומזמין את  הציבור לבקר בתערוכותיו המעניינות. לרגל המאורע יערכו במוזיאון סיורים מודרכים בתערוכת הכרזות לציון 21 שנים לרצח יצחק רבין. כמו כן, ביום שישי ה-19 במאי תתקיים לצד הסיורים המודרכים גם הרצאה של אדריכלי המוזיאון צחי הלברשטט ועמית למשה ספדיה. הכניסה ללא עלות בתיאום מראש בטלפון 4585*.

מתי: יום חמישי, ה-18 במאי החל מהשעה 17:00, ויום שישי, ה-199 במאי החל מהשעה 10:00
איפה: המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רבין

סיורים מודרכים. המוזיאון הישראלי - מרכז יצחק רביןצילום: מבטים אלה ליטוס

אירוע בתים מבפנים 2017 בשיתוף עיריית תל אביב יפו יתקיים החל מחמישי ה-18במאי בבוקר ועד מוצאי שבת ה-20 במאי בתל אביב-יפו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ