"על נהרות בבל": התערוכה שלוקחת למסע בזמן

רגע לפני שהיא ננעלת, עלו לירושלים ובקרו בתערוכה שתטיס אתכם לימי עבר ולממלכת בבל, שם שונו כללי המשחק והכל התחיל מחדש

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנחה נופה, עכבר העיר

אם היו שואלים אתכם מהי התקופה המשמעותית ביותר בתולדות ישראל, יש סיכוי שהייתם עונים שמדובר בהסכם שנחתם עם מצרים או מצביעים על אחת המלחמות שחוותה המדינה. באופן די מפתיע, התשובה נמצאת קצת יותר רחוק על ציר הזמן. מדובר בגלות בבל. משם התחיל הכל והתהווה לחברה שאנחנו מכירים היום, כולל השפה ולוח השנה העברי. "על נהרות בבל" היא תערוכה המוצגת במוזיאון ארצות המקרא, העוסקת בתקופה בה הכל התחיל, החל מחורבן ירושלים, דרך המסע הקשה לבבל, ההתיישבות וחיי היום-יום ועד לשיבת ציון."בתערוכה מוצגים טקסטים בבליים המתארים בפעם הראשונה את החיים היהודים בבבל", מספר ד"ר פיליפ ווקוסבוביץ, אוצר המוזיאון, "זוהי עדות ראשונה מסוג זה. מעולם לא חיברו את כל המוצגים או את כל החפצים הקשורים לבבל בתערוכה אחת. לכן מדובר במשהו יוצא דופן". בתערוכה מתארחים לראשונה מוצגים מקוריים שהשתמרו מתקופת חורבן ירושלים וגלות בבל, ביניהם אוסף לוחות טין המכונה 'אל-יהודו', החושפים עדויות דרמטיות מאורחות חייהם של היהודים בגלות בבל, ונחשבים לאחת התגליות הארכיאולוגיות החשובות ביותר לעם ישראל. זאת לצד מוצגים נוספים מהעת החדשה, הממחישים את הפיכת גלות בבל לסמל לתקומת העם היהודי ותקוותו לשוב לציון.

» על נהרות בבל - לכל הפרטים
» מדור אמנות - לכל הכתבות
» איך מצלמים משפחה של תנים?
» האושר הצילומי של אלדד רפאלי

מוזיאון ארצות המקרא קיים בשטח כבר מ-1992, ונחשב ליחיד בעולם המתעסק במקרא בתקופות השונות של התנ"ך ועוקב אחר תהליכים היסטוריים ותרבותיים. "בכל תערוכה אנו עושים את הקשר המאוד ברור בין העולם העתיק למודרני", מסביר ד"ר ווקוסבוביץ את האג'נדה של המוזיאון, "מאוד חשוב לנו להראות שהיסטוריה היא לא נחלת העבר אלא דבר מתגלגל עד ימינו. ההשפעה של ההיסטוריה על העולם המודרני היא עצומה ורואים זאת היטב בתערוכת בבל"

מה הופך את התקופה למשמעותית כל כך עבור העם היהודי?
"גלות בבל הייתה האירוע האולי ראשון שהגדיר את ההיסטוריה של העם היהודי במשך דורות. הזהות של העם היהודי, ההקשר הדתי וההישרדות של העם היהודי היא תוצאה ישירה של גלות בבל. למעשה, אם לא הייתה גלות בבל, לא היינו נמצאים כאן היום. התנ"ך הידוע לנו היום, חובר בעקבות הגלות, הזרע להקמת בתי כנסת התחיל בבבל, מאחר ולא היה שם בית מקדש. כל הרצון להתחבר לשורשים של דת משה וישראל התחילו שם. גם המושג 'חרדי' נראה רק אחרי גלות בבל. בלי יהודי בבל לא היה נוצר התלמוד הבבלי, שהוא יצירה ספרותית חשובה מאין כמוה". 

אתם חווים תחושת שליחות בכך שאתם מחיים את העבר הרחוק?
"כן, במיליון אחוז. בכל תערוכה אני מנסה להחיות את ההיסטוריה ולקרב אותה לעולם המודרני. ההיסטוריה ממשיכה להיות חשובה ובעלת השפעה גם על הדור שלנו".

ומה מתכונן לנו בהמשך, לאחר סגירת התערוכה? 

"אנחנו עובדים על תערוכה שעוסקת בתקופת דוד וגוליית, תקופה המאופיינת בהרבה מיתוסים ואגדות ואי וודאות היסטורית, המהווה את תקופת הבנייה של העם היהודי. עוד נעסוק בעיר הקטנה שבה נערך הקרב האגדי בין דוד לגוליית - מי בנה אותה, אין קראו לה, מי היו תושביה ומדוע נחרבה לאחר זמן קצר. באמצעות ממצאים ארכיאולוגיים וטקסטים, ננסה לפתור את הפאזל הגדול ולענות על כל השאלות הרבות שיש לנו" 

התערוכה "על נהרות בבל" תוצג עד ראשון ה-15 במאי במוזיאון ארצות המקרא, ירושלים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ