תערוכות בפסח: אירועי האמנות של חול המועד

לכבוד חג פסח המוזיאונים והאתרים השונים ברחבי הארץ מכינים לכם שפע של אירועי אמנות המיועדים לכל המשפחה - הנה המומלצים מביניהם

יעל גזית, דנה שחף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מערה חסרת תועלת - מאהומי קוניקאטה. מיקרופופ
מתוך התערוכה "מיקרופופ"

פסח הגיע ואיתו הפריחה המדהימה, המאכלים הטעימים והכי חשוב - החופש. עם טיולים, שיטוטים בעיר וגם אמנות במוזיאונים השונים ואתרי האטרקציות ברחבי הארץ, פסח זה הזמן לצאת לבלות. המוזיאונים והגלריות מתכננים חגיגה אמנותית בפסח, עם שלל תערוכות ייחודיות ופעילויות שונות, חלקן מוקדשות להיכרות עם מצרים והאמנות במצרים בימי קדם, ולכם נותר רק לבחור לאן ללכת. חג שמח.

» פסח 2019 - המדריך המלא לחג
» מצפון עד דרום: כל טיולי פסח
» כל פסטיבלי המוזיקה שמחכים לכם
» 
מסיבות פסח שוות במיוחד
» ללא חמץ: מסעדות כשרות לפסח

» אירועי חינם של בנק הפועלים - הפרויקט נערך זו השנה ה-15 על ידי בנק הפועלים, והפך למסורת בה במהלך חופשת הפסח ישנם מספר רב של מוזיאונים ואתרים בכל רחבי הארץ הפתוחים לקהל והביקור בהם אינו כרוך בתשלום.  
מתי: 
ימים ראשון-חמישי, 21-25 באפריל, כאשר יום חמישי, 25 באפריל יהיה חצי יום פעילות.
כמה: כניסה חופשית.
איפה: רשימת האתרים כוללת את מוזיאון תל אביב לאמנות
מוזיאון חיפה לאמנותמוזיאון אשדוד לאמנותמוזיאון ארצות המקראמוזיאון נחום גוטמן בתל אביבמוזיאון אוצרות החומההמוזיאון הישראלי במרכז יצחק רביןמוזיאון ג'ו אלון בנגב, לונדע באר שבע
אירועי חינם של בנק הפועלים - לכל הפרטים

לונדע באר שבעצילום: גיל נמט

מרכז

דאלי מקרוב - תערוכת הגרפיקה של סלבדור דאלי - בתערוכה יוצגו איורים מקוריים חתומים על ידי דאלי, מסדרת "רומיאו ויוליה" (Romeo et Julietta) וכל הליטוגרפיות החתומות על ידי דאלי, על הנייר בו השתמשו להדפסה ישנן חתימות חבויות של האמן. כמו כן, יוצגו שתי יצירות מתוך הסדרה "12 סמלי מזלות" (Twelve Signs of the Zodiac), וסדרה בת 21 איורים ל"טריסטן ואיזודלה", שנוצרה בשנת 1969, תוך שימוש בטכניקת תחריט צבעוני בעזרת נוצת אודם. בנוסף, יוצגו יצירות מסדרת "ארוחות ערב עם גאלה" - איורים מתוך ספר מתכונים בשם Les Diners de Gala וכן תחריטים בודדים. 
מתי: ראשון-שישי, 21-26 באפריל, החל מ-12:00
כמה: הכניסה חופשית
איפה: גלריית אלטמן

מתוך סדרת ארוחת ערב עם גאלה. דאלי מקרובצילום: יח"צ

"עוץ לי גוץ לי ובת הטוחן" - תערוכה לילדים בטכנודע - תערוכה המוקדשת להצגת  הילדים האהובה על כל הגילאים - "עוץ לי גוץ לי". הילדים יוכלו לחוות את אגדת בת הטוחן וגם ילמדו על המצאת הגלגל וגלגלי שיניים. ניתן לעבוד ולהשתמש בכלים ובמשחקים השונים. כמו כן, במעבדה מיוחדת, יתכננו בעצמם מכונה המורכבת מגלגלות שתעזור לעוץ לי גוץ לי להגיע לארמון הנסיכה הגבוה. הפעילות בתערוכה מתאימה לגילאי 3-7 ויש לתאם הגעה מראש.
מתי: התערוכה תציג עד 21 במאי, ימים ראשון-חמישי: 08:00-16:00, יום שישי: 08:00-13:30
כמה: 32 שקלים
איפה: טכנודע - גבעת אולגה
עוץ לי גוץ לי ובת הטוחן - לכל הפרטים

בוקר טוב בת טוחן. עוץ לי גוץ לי בטכנודע צילום: טכנודע חדרה

מיצב בקצב אלקטרוני ביפו העתיקה - מיצב "מלך האֶפַע שלאחר ארוחת הערב, מרחבים אסמיים והים" משלב בין אמנות, מוזיקה, פרפורמנס ומחול ויוצב ביפו העתיקה. 
מתי: רביעי-חמישי: 11:00-19:00, שישי ושבת 14:00- 10:00, הנעילה ב-27 באפריל.
כמה: הכניסה חופשית
איפה: אתר, טיילת מפרץ שלמה 10, יפו העתיקה
מלך האֶפַע שלאחר ארוחת הערב, מרחבים אסמיים והים - לכל הפרטים

מלך האֶפַע שלאחר ארוחת הערב, מרחבים אסמיים והים צילום: טני קראוס

"Oh! Joy!" - בתערוכה מלאת חדווה ומשחקיות, שיכולה לדבר גם לילדים, יוצגו ציורי שמן על בד אקספרסיביים - מופשטים - ריאליסטיים של אמיר שפט, בהם מופיעים מוטיבים מעולם הקיטש ורישומים המזכירים ציורי ילדים. גיא זגורסקי יציג מבחר פסלים בהם מתחברות צורות אבסטרקטיות עם פיגורטיביות. לי אשכנזי תציג מיצב ready made תלוי מקום עשוי אובייקטים רבים ומגוונים מעולמות שונים. 
מתי: 21-27 באפריל (התערוכה תמשיך להציג גם לאחר פסח)
איפה: גלריה זוזו
כמה: כניסה חופשית
Oh! Joy! - לכל הפרטים

לי אשכנזי. A boy with a butterfly, אסמבלאז', 2017צילום: אלי סינגלובסקי

"בחזרה לעידן הקרח" - תערוכה לכל המשפחה שמפגישה בין חיות מעידן הקרח ובין המבקרים במוזיאון. התערוכה כוללת 12 דגמים רובוטים ענקיים שיוצגו על מחצית משטח המוזיאון וכן בגינת הקקטוסים הסמוכה ובאיזור שיוכשר לכך במיוחד מאחורי המוזיאון. דגמי החיות האינטראקטיבים (מגיבים לתזוזה של המבקרים) כוללים חיות מכל העולם: טיגריס שנחרבי, המגתריום (עצלן בגובה 6 מטרים), דב המערות העצום, האייל האירי שרוחב קרניו 3 מטרים, ארמדיל ענק משוריין, ביזון ענק, ממותות ועוד. 
מתי: התערוכה תוצג החל מ-14 באפריל ועד סוכות, 20 באוקטובר 2019 בימים ראשון-שבת, החל מ-10:00
כמה: החל מ-80 שקלים, באתר הכרטיסים בלבד
איפה: מוזיאון האדם והחי - רמת גן 
בחזרה לעידן הקרח - לכל הפרטים

בחזרה לעידן הקרחצילום: אסתי פרקל

המרכז ההיסטורי של אגד - המרכז מציע ביקור מרגש ונוסטלגי, המתאים לכל המשפחה. במקום מוצגים למעלה מ-80 דגמים של אוטובוסים ששירתו בקווי השירות ברחבי הארץ. המבקרים מוזמנים לעלות על חלק מהאוטובוסים הישנים ולהיזכר בימיה הראשונים של המדינה. עבור הילדים מדובר בחוויה, עבור המבוגרים זוהי נוסטלגיה. האוטובוסים שופצו וחודשו עד הפרט הקטן עם הצבעים המקוריים ועם האבזור האותנטי, ורובם אף נמצאים במצב נסיעה. לצידם מוצגים גם רכבים ששירתו את אגד בעבר כמו מכלית, אוטובוסי גרר ואוטובוסים ללימוד נהיגה. 
מתי: 21-25 באפריל, החל מ-8:30
כמה: הכניסה חופשית
איפה: מוזיאון אגד בחולון
תערוכה במוזיאון אגד - לכל הפרטים

נוסטלגיה במוזיאון אגדצילום: ארכיון אגד

"גוונים של אש" - בגן מוזיאון הקומיקס יתקיים מפגש עם הכתום, הנמשים והעור הלבנבן, שיכיר את המבקרים, גדולים כקטנים, לעולמם של האנשים הצבעוניים. כ-300 צילומים של שרון חלבי המתארים את מסעה ואת המפגש עם כתומי השיער. במהלך המפגשים והצילומים של הג'ינג'ים בסטודיו שלה, התגלה לחלבי עולם שופע של גוונים שהזכיר לה את גווני האש וזאת בהקבלה לג'ינג'ים, שלהם עולם עשיר בגוונים ייחודיים: צבעי שיער, עיניים וכמובן האופי הג'ינג'י שהיה שונה בין מצולם אחד למשנהו.
מתי: 21-30 באפריל, החל מ-8:00
כמה: הכניסה חופשית
איפה: המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון
גוונים של אש - לכל הפרטים

צילום מתוך התערוכה "גוונים של אש"צילום: שרון חלבי

"בנעליה" - תערוכה לציון 100 שנים למתן שוויון זכויות לנשים במוזיאון ראשל"צ -  בתערוכה יארח ויציג מעצב הנעליים קובי לוי, יחד עם אמנים ומעצבים ישראליים כמו חנוך פיבן, שלי סתת-קומבור, טל אוריאל, שני בר וקרן בית אש, שיציגו את יצירותיהם בנעליים כראי למעמד האישה ולמאבקה. התערוכה נערכת בשיתוף האקדמיה לעיצוב ואמנות "בצלאל". הנעליים בתערוכה משקפות את מאבקן של נשים לשיוויון המתבטא בכל תחומי החיים: נעל בדימוי של מזכירה המכינה קפה במקום העבודה, נעל "מתאגרפת" הנלחמת על מקומה, נעליים השואבות השראה מנשים משפיעות ועוד. מתי: 21-27 באפריל, החל מהשעה 9:00 (התערוכה תמשיך להציג גם אחרי פסח)
כמה: 25 שקלים כולל כל תצוגות המוזיאון. הנחות לתלמידים, לתושבי העיר ולגימלאים.
איפה: מוזיאון ראשון לציון

מתוך התערוכה "בנעליה"צילום: יח"צ

פסח במרכז מורשת יהדות בבל - אירועי פסח יכללו סדנת תשחצים למשפחות בהשראת התערוכה, סדנאות ריקוע חמסה לילדים וביקור בתערוכה "חכמת הורים באיורים". התערוכה מחייה באופן ויזואלי את הפתגמים שהיו שגורים בפיהם של יהודי עיראק ומנגישה אותם לקהל ישראלי-עכשווי באמצעות קריקטורות הומוריסטיות. 
מתי: ימים ראשון-רביעי, 21-24 באפריל בשעות 10:00-16:00. כניסה למוזיאון תתאפשר עד השעה 15:00.יום חמישי, 25 באפריל בשעות 10:00-13:00
כמה: כניסה חינם בחסות בנק הפועלים. במסגרת הפעילות תתקיים סדנת ריקוע חמסה בעלות של 10 שקלים ותשחצים בהשראת התערוכה "חכמת הורים באיורים" בעלות של 5 שקלים
איפה: מוזיאון ומרכז מורשת יהדות בבל

ירושלים

"מה נשתנה" - הגדה מצוירת חדשה של אמן היודאיקה, יהושע (שוקי) פריימן. האמן הוותיק משלב בין אמנות הספר המצויר ואמנות הציור כשלכל עמוד חיים משלו כיצירה נפרדת וגם כחלק אינטגרלי ומשולב בסיפור ההגדה כולה. עיצוב האותיות בהגדה של פריימן דומה לעיצובן בספרי תורה, תפילין ומזוזות. שוקי פריימן הוא יליד הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים, אשר למד באקדמיה לאמנות "בצלאל" בשנות החמישים ובסיום לימודיו בחר להתמחות בנושאי יצירה הקשורים להוויה היהודית.
מתי: 1 באפריל בשעה 19:00 - 3 ביוני 2019, ימים ראשון-חמישי: 11:00-19:00, שישי וערבי חג 10:00-14:00
כמה: כניסה חופשית
איפה: גלריה שוקי פריימן - שלומציון 17 ירושלים

אמן ירושלמי. שוקי פריימןצילום: סדן הפקת אמנות

"בינינו: נקודת מפגש" - תערוכה לכל המשפחה במוזיאון ישראל בודקת את מהות הקשרים בעידן הטכנולוגי מול הקשרים האנושיים המסורתיים, ומנסה לענות על השאלות: האם ריבוי היחסים הופך אותנו לבודדים פחות? איך מתבטאת הקרבה האמיתית בחיינו? ועד כמה היא חשובה, אם בכלל? העבודות בתערוכה כוללות בין היתר את עבודתו של הצלם האמריקאי אריק פיקרסגיל בה אנשים הבוהים בכף ידם, שבה מונח טלפון סלולרי - מראה מוכר, משעשע ומטריד בו-זמנית, כמו גם עבודת וידאו משותפת של האמנית הישראלית מאיה סמירה והאמנית האיראנית ס' האשמי, שבה תומכות השתיים זו בזו, במבנה הבנוי על איזון.
מתי: 21-30 באפריל, החל מ-10:00
כמה: הכניסה לילדים חינם
איפה: מוזיאון ישראל בירושלים

פסח במוזיאון לאמנות האסלאם - המוזיאון פותח את שעריו עבור הילדים הסקרנים עם סדנאות יצירה בנושא חג הפסח ואמנות האסלאם, סיורים מודרכים ללא עלות במוזיאון והצגה אינטראקטיבית בשם "סינבד המלח" - הצגה מסיירת במוזיאון בכיכובם של שחקני התיאטרון הירושלמי "בלאגינא".
מתי: ימים ראשון עד רביעי, 21-24 באפריל בשעות 10:00-15:00, יום חמישי, 25 באפריל בשעות 10:00-14:00
כמה: הכניסה לילדים חינם, הכניסה למבוגרים בעלות כרטיס למוזיאון
איפה: מוזיאון לאמנות האסלאם
פסח במוזיאון לאמנות האסלאם - לכל הפרטים

מתוך ההצגה "סינבד המלח"צילום: נועם פיינר

דרום 

אירועי פסח במוזיאוני אשדוד​ - בחול המועד יתקיימו מגוון פעילויות מקוריות שמתכתבות עם החיים במצרים של תקופת ההגדה ומיועדות לכל המשפחה במוזיאון אשדוד לאמנות ובמוזיאון לתרבות הפלשתים. במסגרת הפעילות במוזיאון לתרבות הפלשתים יתקיים מופע פסח חגיגי של ד"ר מולקולה - "שמחה רבה במעבדה" ביום שלישי, 23 באפריל, בשעה 12:00. במוזיאון אשדוד לאמנות תתקיים פעילות בת שני מפגשים "קרמי קידס" בהם הילדים יתנסו בחומר ויצירת כלים, בהנחיית אופיר נאור. הפעילות תערך בימים שלישי ורביעי, 16-17 באפריל בשעות 10:00-12:30. פעילות נוספת היא מסע בתערוכות בעקבות כתב חידה מאויר שירכשו המשתתפים, בעלות 5 שקלים. המשתתפים יוכלו להמשיך לאחר מכן לסדנת חותמות הירוגליפיות בה יכינו הירוגליף אישי שמציג סיפור חזותי. כתב החידה נרכש באופן עצמאי בשעות הפעילות במוזיאון בימים ראשון-חמישי, 21-25 באפריל, ותלוי בהשתתפות בסדנה. סדנת חותמות הירוגליפיות תתקיים בימים שני-רביעי, 22-24 באפריל, בשעות 10:00-14:00 וביום חמישי, 25 באפריל בשעות 10:00-13:00.
מתי: ימים שלישי-חמישי, 16-25 באפריל, שעות הפעילות במוזיאון לתרבות הפלשתים: ימים ראשון, שלישי, רביעי וחמישי: 9:00-16:00, יום שני: 9:00-20:00, יום ימים שישי ושבת: 10:30-13:30. בערב חג ובחג, המוזיאון סגור. שעות הפעילות במוזיאון אשדוד לאמנות: ימים ראשון, שני, רביעי וחמישי: 09:00-16:00, ימי שלישי בשעות 09:00-20:00, ובשישי ושבת ב-10:30-13:30.בערב חג ובחג המוזיאון יהיה סגור. 
כמה: הכניסה למוזאונים חינם באדיבות בנק הפועלים בימים ראשון-חמישי, 21-25 באפריל. המופע "שמחה רבה במעבדה" בעלות של 35 שקלים לילד, הורה מלווה חינם. הפעילות "קרמי קידס" עולה 180 שקלים לשני המפגשים כולל חומרים. מספר המקומות מוגבל וההרשמה מראש באתר. סדנת חותמות הירוגליפיות מחיר כתב חידה (שהוא כאמור 5 שקלים) והשתתפות בסדנה בעלות 20 שקלים. 
איפה: מוזיאון אשדוד לאמנות ובמוזיאון לתרבות הפלשתים

מוזיאון אשדוד לאמנותצילום: דפנה גזית

אירועי פסח במוזיאוני באר שבע - מתחם המוזיאונים בעיר העתיקה בבאר שבע ומנהל תרבות בחברת כיוונים יקיימו בחול המועד פסח מגוון פעילויות באווירת החג וברוח התערוכות במוזיאונים, כמו סדנה לטוויית שטיח, סדנת פיסול פירמידות בגבס וסדנת מוביילים. ביום שלישי 23 באפריל, יערך הפנינג חגיגי ומוזיאוני הנגב יהפכו לממלכה הקדומה על כל יושביה: משה רבינו, פרעה המרושע ומשמר הפרעונים שלו, מספר הסיפורים החכם, מגדת העתידות המסתורית ויתקיימו פעילויות וסדנאות לכל המשפחה.
מתי: ימים ראשון-חמישי, 21-25 באפריל, 10:00-14:00, ביום שלישי 10:00-15:00
כמה: כרטיס משולב למוזיאונים: מבוגר 35 שקלים, ילד 20 שקלים, עלות סדנה לילד - 15 שקלים. ביום שלישי הכניסה למתחם תעלה לילד 20 שקלים, ולמבוגר 10 שקלים
איפה: מוזיאון הנגב לאמנותמוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח

פסח במתחם המוזיאונים בבאר שבע. סדנת לטווית שטיחיםצילום: באדיבות מוזיאון הנגב לאמנות

צפון

מיקרופופ - תערוכה צבעונית הבוחנת מגמות משמעותיות באמנות היפנית העכשווית כפי שהן באות לידי ביטוי ביצירותיהם של אמנים יפנים צעירים. "מיקרופופ" (micropop), הוא מונח שטבעה האוצרת ומבקרת האמנות מידורי מאטסואי (Midori Matsui). ב"מיקרופופ", האמנים מלקטים חלקיקי מידע מתוך חוויות אישיות וללא תלות בשיח תרבותי דומיננטי, במטרה ליצור אסתטיקה ייחודית. 
מתי: 21-27 באפריל החל מ-10:00(התערוכה מציגה גם אחרי פסח)
כמה: כניסה חופשית
איפה: מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית
מיקרופופ - לכל הפרטים

בעקבות סיפורי עם אתיופים - התערוכה מציגה את הנראטיב ואת חיי הרוח של הקהילה האתיופית בישראל, בעקבות הסיפורים שרווחו בקהילה ומוסר ההשכל שלהם. כל אלה שימשו את 23 המאיירים המשתתפים בתערוכה שהיא פרי שיתוף פעולה בין נוצרה בעקבות שיתוף פעולה בין אגודת המאיירים בישראל ומוזיאון עוקשי לאמנות. במסגרת התערוכה יוצגו גם מוצגים אתיופים מקוריים באדיבות עמותת אלמז. אוצרת התערוכה: רחל זמר.  
מתי: 21-27 באפריל, החל מ-9:30
כמה: כניסה חופשית
איפה: מוזיאון עוקשי

מתוך התערוכה "בעקבות סיפורי עם אתיופיים"צילום: יח"צ

תערוכות ופעילויות במוזיאון ינקו דאדא - לכבוד חג הפסח, המוזיאון יקיים פעילויות ב"מעבאדא" לצד סדנת יצירה של מרסל ינקו, וכן סיורים בשלל התערוכות במוזיאון. המעבדאדא היא למעשה פעילות אותה יוכלו לעבור כל בני המשפחה יחד, הכוללת יצירה בין-תחומית ברוח קבוצת דאדא: ל"צייר" בעזרת צילומים ומילים, ל"נגן" בכלים וחפצים שונים ולתת לדמיון חופש. סדנת היצירה ברוח "הכתרת האביב" - סדנה של מרסל ינקו בה הילדים יוכלו ליצור הגדאדות הומוריסטיות באמצעות קולאז' ואסמבלז' מעיתונים וחומרים נוספים על פי מסורת הדאדא.
מתי: ביום שלישי 16 באפריל, בין השעות 10:00-14:00 ובימים ראשון-חמישי, תאריכים 21-25 באפריל בשעות 10:00-11:30 ו-12:00-13:30.
כמה: ביקור בסטודיו של מרסל ינקו - ללא תשלום, השתתפות בפעילות - 20 שקלים
איפה: מוזיאון ינקו דאדא, עין הוד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ