פצ'ה קוצ'ה 2016: האמנית שמפגישה בין זרים

קבוצה של אנשים זרים, חמש דקות של שקט והוראה להסתכל אחד לשני בעיניים - דבורה ארושס חלמה על חברה טובה וסבלנית יותר, ומצאה את עצמה בפצ'ה קוצ'ה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

6 דקות ו-40 שניות - תארו לכם שזה היה הזמן שלכם להציג את פרויקט חייכם, מה תעשו? רבים וטובים בוודאי יסתבכו, יגמגמו ויתחננו לעוד דקה. אחרים יעלו על במת פצ'ה קוצ'ה וייתנו לכם השראה. אירוע הפצ'ה קוצ'ה חוזר אלינו עם ארבעה סבבים: הראשון יתקיים בראשון ה-17 באפריל ושני ה-18 באפריל בשני סבבים: 19:30 ו-22:30 ויתקיים בהיכל התרבות, תל אביב. גם הפעם יבואו ויעלו על הבמה שורה של אנשים מרתקים, שיציגו פרויקטים מסקרנים. אחת מהן היא האמנית דבורה ארושס (28), שחקנית ויוצרת עם פרוייקט 'Eye to Eye', המפגיש בין זרים גמורים ממגזרים שונים בישראל, לחמש דקות בהן נדרשו להתבונן אלה בעיני אלה, מבלי לדבר. » פצ'ה קוצ'ה 2016 - לכל הפרטים» איך תגרמו למונה ליזה להיות שלכם?» מדור אמנות - לכל הכתבות» אירועי האמנות שמחכים לכם בפסחהשראה אנושית. 'Eye to Eye' (צילום: עומר לוטן)"הפרוייקט נולד מתוך המציאות שלנו בארץ בשנה האחרונה, של אלימות גואה מכל כיוון", מסבירה ארושס. "הייתי בשיעור משחק ועשינו את תרגיל המבטים הזה, ובאותו ערב חשבתי שצריך לעשות את אותו הדבר עם אנשים זרים שהם כביכול 'שונים' כי הם מגיעים מרקעים שונים. עניין אותי מה יקרה? מה יעלה? ואיך זה ייראה? תמיד האמנתי בכוח של אנשים להתחבר מעבר להגבלות והגדרות שרירותיות. ואכן, התוצאה היתה עוצמתית וסחפה הרבה יותר אנשים משציפינו".

אילו דברים עלו במפגשים?"הרבה מהמשתתפים החליפו מספרי טלפון וביקשו להישאר בקשר. היו שם חיבורים מאוד אינטימיים ומעניינים. אפילו היום, כשנה אחרי הצילומים, יש שכותבים לי כמה החוויה היתה משמעותית עבורם. אחד מהמשתתפים אפילו שלח לי לאחרונה שיר שכתב בעקבות החוויה. גם הצופים והצופות הצטרפו לחוויה, ואני מקבלת מכתבים מקסימים מסביב לעולם, ציורים ורעיונות לפרוייקטים דומים במקומות אחרים בעולם. נראה שהדברים נגעו באנשים, נתנו להם השראה, וזה הכי כיף".כולם משוועים לתקווה. 'Eye to Eye' (צילום: מדיחה עוואד)

היו אנשים שסירבו?"בוודאי. היה לי חשוב למשל להכליל אנשים ונשים מהמגזר החרדי, אבל לצערי זה לא צלח. אולי פעם הבאה. אבל הופתענו מהנכונות של כל כך הרבה אנשים להגיע להרפתקה שכזאת למרות שלא ידעו עליה יותר מדי (מלבד זה שמדובר בניסוי חברתי-אמנותי על דו-קיום). מה לא עשינו כדי להשיג משתתפים, אני זוכרת שישבתי עם המפיקה ב'קפה קדוש' בירושלים ופשוט התחלנו לגייס אנשים מכל שולחן שיבואו להצטלם. היתה אווירה טובה, ובאמת הרבה הגיעו.  צילמנו בירושלים, בבאר שבע ובתל אביב, והיתה היענות גבוהה בכל הערים".יש לך תוספת זמן ל-6 הדקות בפצ'ה, מה תרצי להגיד?"יש תפיסה לאחרונה שאנשים וויתרו על התקווה, שיש ייאוש מהמצב הקשה. התגובות לפרוייקט הזה הבהירו לנו כמה שזה לא מדויק. אנשים פה, מכל המגזרים, מכל הכיוונים הפוליטיים - כולם משוועים לתקווה, ומוכנים לקום ולעשות שינוי".

מה הפרויקט הבא? "אני עובדת על תסריט לפרוייקט קומי-פנטסטי פמיניסטי משוגע. יש למה לחכות".שיישרף הפחד:האירוע "פצ'ה קוצ'ה 2016" יתקיים בראשון ה-17 באפריל ושני ה-18 באפריל בשני סבבים: 19:30 ו-22:30 בהיכל התרבות, תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ