תחנות החובה שלכם בצבע טרי 2017

אבות בחופשת לידה, מיצג פיסול וידיאו על יחסי האדם והטבע ופרויקט משוגע על גווני העור – כל הדברים שאסור לפספס ביריד צבע טרי הקרוב

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבע טרי 2017 - עבודה של סיגל קוצקוביץ
מנחה נופה, עכבר העיר

יצירות חדשות בכל פינה, אירועים מיוחדים, תערוכות וסדנאות - יריד צבע טרי 2017 מזמן כבכל שנה אינספור אטרקציות אמנותיות. אלא שבתוך כל הצבע והשמחה האלה אתם עלולים גם ללכת לאיבוד. בדיוק בשביל זה אנחנו פה. רגע לפני פתיחת היריד, שיתחיל מחר, שלישי ה-28 במרץ וימשך עד שבת ה-1 באפריל במוזיאון הטבע של אוניברסיטת תל אביב, הרכבנו לכם מדריך שיעשה לכם קצת סדר בבלגן, ויכוון אתכם לתחנות החובה שאסור לכם לפספס ביריד צבע טרי. צאו לדרך.

» צבע טרי 2017 - לכל הפרטים
» צבע טרי 2017: הכירו את האמנים הצעירים

"אבות שוודיים" - עבודה של יוהן באוומן

עבודתו של העיתונאי והצלם השוודי יוהן באוומן מבוססת על דיוקנאות של אבות שבחרו לצאת לחופשת לידה למשך שישה חודשים לפחות. בשוודיה, לעומת ישראל, גברים שנולד להם ילד מחויבים לצאת לחופשת לידה של שלושה חודשים לפחות, למען שיפור החלוקה בנטל המשפחתי ולקידום שוויון מגדרי כלכלי ותעסוקתי.

"אבות שוודיים" - עבודה של יוהן באוומןצילום: יוהן באוומן

"יער הקינצוגי" - עבודה של טונו קארבג'ו

"יער הקינצוגי" זו עבודתו של האמן הספרדי טונו קארבג'ו, השואבת השראה ממסורת הקראפט היפנית, ועוסקת ביחסים בין אדם וטבע. העבודה מורכבת ממיצג וידיאו ופיסול המותאם למקום, שבו האמן מחבר מחדש ענפים וגזעים ביער הכרמל שעלה באש, כסמל לתיקון ולריפוי וכדי להדגיש את ערכו של היער. המושג "קינצוגי" מתייחס לגישה האומרת שכאשר חפץ מתיישן או נסדק, במקום להשליכו ולקחת תחתיו חדש, מאחים את הסדק בזהב, וכך מדגישים דווקא את פגעי הזמן החולף ואת ערכו של החפץ שיש לו סיפור חיים.

עבודה של טונו קארבג'וצילום: יח"צ

אנג'ליקה דאס

הצלמת הברזילאית אנג'ליקה דאס תציג ביריד פרויקט צילום בהתהוות השואף לתעד את כל גווני העור האנושי. העבודה היא מחקר של זהות, תרבות וצבע המבקשת מאיתנו להביט מעבר לחלוקה פשטנית לצבעים ולראות את היופי שבמגוון האנושי. הפרויקט, שתחילתו ב-2012, מתעד פרצופים, כאשר בתחילתו דאס החלה בסדרת תצלומים של בני משפחתה ומאז תיעדה יותר מ-3,500 מתנדבים ומתנדבות מרחבי העולם. היא משייכת את גוון העור של המצולמים לגוון המתאים במניפת הצבעים של חברת פנטון (Pantone) ויוצרת פסיפס אנושי.

עבודה של אנג'ליקה דאסצילום: אנגליקה דאס

"שוות" 

בתערוכה "שוות" יוצגו יצירותיהן של שלוש אמניות ישראליות ילידות אתיופיה הפועלות בשדה האמנות במדיומים שונים: נירית טקלה בציור, אור טסמה אברהם בצילום, וזוודיתו יוסף סרי בפיסול ואמנות מיצג. "אני חושבת שהסיפור האתיופי בישראל מטואטא תחת ערימה של תוויות ומדבקות, של קלישאות ודעות קדומות", אומרות קרן ושירי ברוזה, אוצרות התערוכה. "הם לא בהכרח קבוצה, הם לא בהכרח קולקטיב, הם לא בהכרח שחורים. ולא מעוניינים לשמוע על זהות ולא על אחרות. התערוכה לא מתיימרת להציג את התרבות האתיופית אלא להציג את המבט הישראלי על התרבות האתיופית דרך העיניים של האמניות ממוצא אתיופי ומתוך ניסיון לנפץ את היומרה הפטרונית, המערבית, הישראלית. מצאנו באמניות האלו קול נשי, מקורי, מיעוט בתוך מיעוט שמבקש להנכיח את השקיפות שלהן בתוכנו. אני מוצאת שהפער בין העולמות מציע נקודת מבט ייחודית גם על הקהילה שלהם, וגם על החברה שלנו הישראלית", הן מסכמות.

עבודה של זוודיתו יוסף סריצילום: יח"צ

"קורוזיה" עבודה של סיגל קוצ'קוביץ

סיגל קוצ'קוביץ היא בוגרת בית הספר לאמנות וחברה במכללת ספיר, מושבניקית חקלאית (מיישובי עוטף עזה) שסגרה את חממות הפרחים ופנתה לעסוק באמנות. היא עובדת עם חומרים הקרובים לאדמה וקרובים ללבה. רבות מעבודותיה הן מיצבים תלויי מקום וחלקן משלבות תהליכים טבעיים.

"קורוזיה" - עבודה של סיגל קוצ'קוביץצילום: יח"צ

טל אנגלשטיין

בהמשך לשיתוף הפעולה בחממת האמנים העצמאיים ביריד צבע טרי ה-8, גם השנה הכריזה בירה מכבי על מתן מענק לעבודה מוזמנת שתוצג במבואת הכניסה ביריד צבע טרי 9. מעל 100 הצעות הוגשו ונבחנו על ידי הוועדה האוצרותית שמונתה בידי בירה מכבי ובראשה עמדה האוצרת עדנה מושנזון. בתום דיונים רבים נבחרה הצעתו של טל אנגלשטיין בן ה-27, בוגר המחלקה לאמנות בבצלאל לשנת 2015. עבודתו של אנגלשטיין רוקמת מצבים שמפרים את שגרת ההתבוננות על ידי טקטיקות ופרקטיקות פיסוליות שיוצרות התעיה, ולרוב קשורות להיפוך בין אובייקט וסובייקט, ומדומה וממשי. ביצירה נשתלו במבואת הכניסה צמרות של ברושים, מעין חלק עליון של יער, כך שהצופה חווה תעתוע ועיוות במישור ההליכה שלו. שם, בסבך הצמרות, נכלא אופנוע שטח, תקוע בתוכן כבסוף עגום של פעלול מוטורי, וממנו בוקעים כבלים המעבירים בין הצמרות זרם חשמלי. השילוב בין הארעיות שבמפגש בין הברושים לאופנוע, למאמץ המדעי, יוצר תמונת נוף סוריאליסטית של ניסוי שנכשל, של אפקט מדעי שאורגן מחדש הודות לתאונה. (גילוי נאות: טל אנגלשטיין עבד בעבר ב"עכבר העיר")

עבודה של טל אנגלשטיין צילום: הדמיה דויד חקי

יריד צבע טרי 2017 ייערך בימים שלישי ה-28 במרץ עד שבת ה-1 באפריל במוזיאון הטבע של אוניברסיטת תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ