איך תגרמו למונה ליזה להיות שלכם?

השקעה כלכלית טובה, תחום חדש ומרגש ועכשיו גם זמינות - מה קרה כשעברו המכירות הפומביות מהאולמות המעונבים לרשת? ואיך אתם יכולים לקחת בזה חלק?

רותי זוארץ, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי זוארץ, עכבר העיר

בגדים, צעצועים, מצרכים בסיסיים וכרטיסי טיסה - להלן רשימה של דברים שכבר התרגלתם לקנות ברשת בלי לחשוש. הקניות המקוונות הן לא רק תופעה הולכת ומתרחבת, אלא מהלך כלכלי ועסקי שמשנה את הרגלי הצריכה שלנו. לא מפתיע אם כך שגם בתחומים שמרניים יותר, דוגמת מכירות פומביות של יצירות אמנות, עברה הרכישה לאינטרנט. אם המוזיאונים עצמם מבינים יותר ויותר את החשיבות של חוויה דיגיטלית, בין שלמבקרים במוזיאון ובין שלאלה שמתעיינים בו מרחוק, גם הסוחרים (הקטנים והגדולים) כבר לא ממהרים לצאת מהבית כדי לרכוש יצירות אמנות. » bidspirit - השער שלכם לעולם המכירות הפומביות בישראל

"באופן כללי בעתיד הקניות יהיו ברובן באינטרנט, והחנויות יהפכו לפחות רלוונטיות", חוזה ארבל רז, מנכ"ל חברת "bidspirit", שבבעלותה אתר המתמחה במכירות פומביות, ומציע מאות מוצרי אומנות ואספנות נדירים. "בעתיד רק את הדברים ההכרחיים נקנה בחנויות מתחת לבית, אבל כל מה שסובל דיחוי יירכש באינטרנט". מה מבדיל בין רכישה רגילה בחנות לבין רכישות במכירות פומביות?"במכירות פומביות בדרך כלל קונים פריטים שקשה לקנות במקומות אחרים: יצירות אומנות, עתיקות, יודאיקה, בולים ותכשיטים. מה שמייחד את הדברים האלה הוא שאין להם מחיר ומחירם נקבע עפ"י הביקוש בשוק. בנוסף, כשאתה עובד עם גוף מוסמך יש לך אחריות על הפריטים שאתה קונה, ויש לך אחריות שהפריט הוא אותנטי. זאת לעומת קניות רגילות בחנויות פיזיות או ווירטואליות". בהקשר זה, במה שינה המעבר לרשת את שוק המכירות הפומביות?אנשים התחילו למצוא את המידע הדרוש בצורה מסודרת ונהייתה חשיפה גבוהה לבתי מכירות. פתאום עולם שלם של פריטים ייחודים שנראו כל כך רחוקים הפכו לקרובים מתמיד. המעבר של מכירה למרחב הווירטואלי הפכה לנגישה ואנשים שלא הכירו את הסצנה של מכירות פומביות גילו חווית קנייה חדשה שמכניסה אדרנלין לגוף והם רותקו ממנה. ללא ספק ההשתתפות במכירה פומבית הפכה לפשוטה, אנשים לא צריכים להגיע פיזית אלא רק לשבת מאחורי מסך המחשב או האפליקציה ולהישאב לחוויית משחק קצת שונה ממה שהכירו עד כה.מטבע דומה לקח אילן רמון ז"ל בטיסתו לחלל. מטבע ברונזה מתקופת המרד הגדול ברומאים ונמכר במרכז לארכיאולוגיה.קנייה מהנה ונבונה  אלא שלצד היתרונות הרבים שיש בשיטת המכירה החדשה, קיימים גם אתגרים. אם עד היום, מכירה פומבית הייתה עניין מסורבל שכרוך בהגעה פיזית למקום המכירה, והמתנה משעממת עד שהפריט שאתה מעוניין בו יוצא למכירה. כיום דרך האינטרנט, סף הריגוש עולה וחווית הקנייה מקבלת מעמד מלא אנרגיות. לדוגמה אם בחרת להשתתף ומצאת פריט שתפס את תשומת ליבך, המחיר שלו יכול להתחיל ממש נמוך ומהר מאוד לטפס, וגם בדיוק להיפך יכול להיות שפריט שאף אחד לא שם עליו עין יתומחר במחיר סביר וכך ואפשר לחטוף אותו מבלי שאף אחד לא שם לב.אז איך יודעים לשער נכון את מחירו של הפריט המבוקש?"הדבר הראשון שאפשר לעשות הוא לחפש את היסטורית המחירים של הפריט המבוקש ברחבי הרשת או לחלופין ניתן להתייעץ עם בתי המכירות שמתמחים בתחום".

מתנת שרי ממשלת ישראל לגולדה מאיר במלאת לה 75 שנים. כתב יד נדיר, מצויר ומאויר עם חתימותיהם של כל שרי הממשלה. נמכר בבית המכירות תירושכפר גלובלי כאמור, כניסת המכירות הפומביות לאינטרנט פתחה מטבע הדברים מקום רב יותר לאמנים צעירים. "בניגוד לפעם שרק בעלי שם היו מוכרים, היום גם אמנים לא מוכרים מוכרים במחירים גבוהים", מספר אמיתי חזן, מנהל בית המכירות תירוש. "אמנות הפכה להיות אפיק השקעה מאוד לגיטימי בשנים האחרונות וניתן לראות תשואות יפות. יש אמנים שהמחירים שלהם עלו בצורה משמעותית בשנים האחרונות, בעיקר אמנים עכשוויים שהציגו בגלריות מוכרות ואף במוזיאונים. מנגד, יש אלפי אמנים שלא מצליחים למכור את העבודות שלהם והמחירים שלהם מאוד נמוכים".ידוע שיש הרבה בעיות בדואר, איך מוודאים שיצירת האמנות מגיעה הביתה? "בארץ 95% מהאנשים באים לקחת את היצירות בעצמן. יש גם חברות שילוח שמתמחות באמנות. אם היצירות נשלחות לחו"ל, בית המכירות נותן שירותי אריזה מקצועיים, הצעות מחיר לשילוח וביטוח. היום 25% מערך הפריטים נקנים מחו"ל. האינטרנט הפך את העולם לכפר גלובלי, לדוגמה נמכר לא מזמן פריט של פסל דוד גרשטיין ללקוח בדרום קוריאה".ללא כותרת, 1985, אקריליק על בד, עבודה של לאה ניקל - נמכר בבית המכירות תירושאילו טיפים היית נותן לאספן המתחיל?"קודם כל לקנות מה שאתה אוהב – ללכת אחרי הלב. מעבר לכך, מומלץ להתייעץ עם בית המכירות בנוגע למידע על הפריטים ולקבל רקע עליהם כמו: מי האמן, מאיזה שנה העבודה, מה הייחוד שלה ומה מקורה. בנוסף בבתי המכירות כל המידע שקוף וניתן לקבל את היסטוריית המחירים של אמן מסוים, וכך להעריך מה שווי השוק של היצירה".

bidspirit - השער שלכם לעולם המכירות הפומביות בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ