סופית: בוטלה התערוכה מאוסף האמנות האיראני שתוכננה בברלין

לאחר שאיראן סירבה לאשר את הוצאת היצירות מהאוסף החשוב של המוזיאון לאמנות עכשווית בטהראן, הוחלט בגרמניה לבטל את התערוכה. הקרן שעמדה מאחורי היוזמה תנסה להמשיך בדיאלוג עם איראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התערוכה מאוסף המוזיאון לאמנות עכשווית בטהראן, שהיתה אמורה להיות מוצגת בברלין, בוטלה באופן סופי לאחר שראש ממשלת איראן סירב לאשר את הוצאת היצירות. כבר בשלבי התכנון נתקלה התערוכה במחסומים ביורוקרטיים מצד איראן, שעיכבו את מועד הפתיחה, למרות החוזים שנחתמו בין הצדדים וביטוח בשווי 2.8 מיליון אירו, ששילמה גרמניה בעבור העברת העבודות.

האוסף הוא האוסף החשוב ביותר של אמנות מודרנית הנמצא מחוץ לאירופה ולארצות הברית והוא כולל יצירות של עשרות אמנים איראנים מרכזיים לצד כאלה של אמנים חשובים מהמערב דוגמת ואן גוך, פיקאסו ופולוק. האתר הגרמני דויטשה ולה דיווח כי נשיא הקרן למורשת תרבותית פרוסית, הרמן פרצינגר, טוען כי לא היתה להם ברירה אלא לסיים את שיתוף הפעולה עם המוזיאון הטהראני. זאת, בשל כישלונה של איראן להפיק את האישורים הנדרשים להוצאת היצירות ובשל הדחיות שמכבידות על הוצאות המוסד שממומן על ידי הממשלה.

עבודות של קאמי פיסארו במוזיאון האיראני לאומנות עכשוויתצילום: רויטרס

שיתוף הפעולה היה אמור להיות צעד משמעותי בשיפור הקשרים בין איראן למערב. בעקבות הסכם המעצמות על התוכנית הגרעינית של איראן, שעליו חתומה גם גרמניה, הקרן למורשת תרבות פרוסית הזמינה את המוזיאון האיראני להציג במוזיאון הנחשב "גמלדה גלרי" במטרה לקדם את פתיחותה של איראן לעולם.

פרצינגר אמנם מסר כי הקרן בראשותו תמשיך בדיאלוג עם איראן, אבל ביטול התערוכה נתפש כממשיך קו של התרחקות גרמנית מאיראן. כמה פוליטיקאים במדינה כבר הרחיקו עצמם מהיוזמה האמנותית המשותפת בשל מחלוקת בנוגע למג'יד מולנורוזי, בכיר במשרד התרבות האיראני ומנהל המוזיאון בטהראן. הוא הציג במוזיאון בניהולו תערוכות ותחרויות של קריקטורות שואה, שהציגו יצירות המכחישות את השואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ