פרס וולף באמנויות יוענק ללורי אנדרסון ולורנס וינר

האמנים האמריקאים יקבלו מענק בסך 50 אלף דולרים כל אחד. "הרדיקליות והאוונגרדיות נמצאת בלב יצירתם", נימקה ועדת השיפוט את בחירתה

מלני שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלני שטרן

לורי אנדרסון ולורנס וינר הם זוכי פרס וולף לשנת 2017 בתחום האמנויות. שני האמנים האמריקאים יקבלו מענק בסך 50 אלף דולרים כל אחד. את הפרס יעניק נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בטקס שייערך בחודש יוני במשכן הכנסת בירושלים.

הבחירה באנדרסון ובווינר נעשתה פה אחד על ידי ועדת השיפוט הבינלאומית, שנימקה את בחירתה בשניים ב"היותם אמנים שהרדיקליות והאוונגרדיות נמצאת בלב יצירתם. הבחירה בהם היא הצהרת אמונים באמנות שאינה קשורה בהכרח באובייקט אמנותי מסורתי ויש לה קיום מחוץ לפיתויים ומגבלות של שוק האמנות".

לורי אנדרסון ולורנס וינרצילום: אי-פי, Xavier Trias

מאז 1978 מעניקה קרן וולף מדי שנה פרסים בסך חצי מיליון דולר לחמישה אנשי מדע ואמנים נודעים על תרומתם "למען האנושות ולמען יחסי ידידות בין עמים". הפרס הישראלי זכה למוניטין בינלאומי יוקרתי, ונחשב לחשוב ביותר בתחום האמנות.

אנדרסון, ילידת 1947, היא אמנית רב תחומית שעוסקת במוזיקה, פרפורמנס, קולנוע, שירה ואמנות פלסטית. הוועדה מצאו כי היא סללה את הדרך ליצירה שמאחדת מדיומים, אסתטיקה וטכנולוגיה, ובין נימוקיה ציינה כי אנדרסון "מצטיירת כשיקוף של רוח התקופה: תמיד מנסה אפשרויות חדשות ומאתגרת את ההגדרות הקיימות". יצירותיה כוללות אלבומי ספוקן־וורד, מיצגי החלקה על הקרח והמצאות טכנולוגיות מקוריות. אנדרסון היא האשה ה–13 בלבד שזכתה עד היום בפרס, לעומת 318 גברים.

וינר, יליד 1942, הוא אחד מחלוצי האמנות המושגית. ביצירותיו המינימליסטיות הוא עושה שימוש מקורי בטקסטים טיפוגרפיים תוך הצבתם בהקשר אמנותי של עיר או של נוף, ומעביר באמצעותם מסרים גלויים ונטולי אירוניה בעלי ממד הומניסטי, אוניברסלי ופוליטי.

לצד הפרס באמנות, מחלקת הקרן פרסים בכימיה, מתמטיקה, פיזיקה ורפואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ