ערן נוימן ימונה למנכ"ל מוזיאון ישראל, ויחליף את ג'יימס סניידר

לאחר שני עשורים בתפקיד יסיים סניידר את תפקידו. נוימן, שעומד כיום בראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב, מסר: "אפעל להמשך שגשוגו של המוזיאון"

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוזיאון ישראל
נעמה ריבה
נעמה ריבה

מוזיאון ישראל הודיע הבוקר (שלישי) כי ד"ר ערן נוימן ימונה למנכ"ל מוזיאון ישראל. מועצת המנהלים של המוזיאון אישרה פה אחד את מינויו של נוימן, שעומד כיום בראש בית הספר לאדריכלות ע"ש דוד עזריאלי באוניברסיטת תל אביב.

מהמוזיאון נמסר כי תהליך החיפוש ארך תשעה חודשים, ובמהלכו נבדקו מועמדים רבים מהארץ ומחו"ל. נוימן ייכנס לתפקידו בחודש הבא ויחליף את ג'יימס סניידר, שמסיים כהונה בת 20 שנה כמנכ"ל המוזיאון. סניידר ימשיך לפעול מטעם אגודות הידידים של המוזיאון מול אספני אמנות ומוסדות תרבות ברחבי העולם, ויפעל לגיוס משאבים כספיים.

"ערן ניחן בתמהיל הנכון של ניסיון ניהולי, רקע אקדמי נרחב, סקרנות אינטלקטואלית וערכים חברתיים הדרושים כדי להוביל את מוזיאון ישראל אל העתיד", אמר יו"ר מועצת המנהלים של המוזיאון, עו"ד יצחק מולכו. "הישגיו הולמים את החזון והתנופה של מוזיאון ישראל".

נוימן מצדו אמר כי הוא חש כבוד גדול בהצטרפות למוזיאון וכי הוא מקווה להביא להמשך שגשוגו של המוסד "לאחר הישגיו המרשימים של קודמי בתפקיד, ג'יימס סניידר". 

נוימןצילום: אלי פוזנר, מוזיאו
סניידרצילום: מיכל פתאל

גם סניידר, כך נראה, מברך על מחליפו: "ערן הוא אדם היודע לגייס משאבים, ליצור שיתופי פעולה מועילים ולהוציא אל הפועל רעיונות חדשים ומרעננים. הוא יזם וחוקר וכישוריו יאפשרו לבאי המוזיאון ליהנות מערכי התרבות המקומיים והאוניברסליים המוצגים בו".

בנאום שכתב עם בחירתו לתפקיד אמר נוימן כי "חובתנו לעודד את האמנים והאמנות ואת חופש היצירה הנחוץ להם, להוביל את השיח התרבותי בתחומי האמנות, הארכיאולוגיה והעולם היהודי, ולמתוח את גבולותיו מתוך תפיסה פלורליסטית מכבדת. אני מאמין שתפקידו של מוזיאון ישראל להוביל גם את הדיון על היחסים בין הנעשה בארץ לנעשה בעולם, ובאותה עת להמשיך למלא את תפקידו כמוסד חינוכי ומחקרי שמקדם את התרבות".

נוימן הוא בוגר המחלקה לאדריכלות של האקדמיה לאמנות בצלאל, ובעל תואר שני ודוקטורט מאוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA). הוא התמקד במחקר והוראה ולא בפרקטיקה אדריכלית. בשנים האחרונות, בנוסף לכתיבת מאמרים, הוא עוסק באוצרות: ב-2008 אצר יחד עם האדריכל יאשה גרובמן את התערוכה "פרפורמליזם", שעסקה באדריכלות דיגיטלית והוצגה בביתן הלנה רובינשטיין של מוזיאון תל אביב. בשנת 2014 אצר את התערוכה "דוד ינאי: אדריכלות וגנטיקה", המבוססת על מחקר שערך על ינאי, והוצגה במוזיאון תל אביב לאמנות. נוימן גם ערך ספר מקיף על עבודותיו של ינאי שיצא לאור במקביל לתערוכה. בשנת 2013 שימש כחבר בוועדת פרס ישראל לאדריכלות ועיצוב. הוועדה החליטה להעניק את הפרס לפרופ' אדם מזור.

בימים אלו עובד נוימן על תערוכה על פועלו של האדריכל אריה שרון, מתכנן תוכנית האב למדינת ישראל. בשנים האחרונות החל לערוך מחקר על מתכנן מוזיאון ישראל וזוכה פרס ישראל האדריכל אל מנספלד, לקראת תערוכה עליו במוזיאון תל אביב, אך התערוכה לא התממשה בשל חילוקי דעות עם המשפחה.

בשנים האחרונות הידק נוימן את קשריו עם משפחת עזריאלי, שבזכות תרומתם הוקם ארכיון עזריאלי לאדריכלות במוזיאון תל אביב, המצוי עדיין בשלבי איסוף חומרים. בנוסף, משפחת עזריאלי תורמת את הכסף הנדרש להרחבת בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת ת"א. התכנון הראשון של הבניין, שהכין עזריאלי עצמו עם האדריכל משה צור, עורר ביקורת רבה בקרב מרצי הפקולטה בשל פגיעת התוספת במבנה הקיים. נוימן תמך בתכנון התוספת השנויה במחלוקת, למרות הביקורת של המרצים. לאחר מותו של עזריאלי הוחלט לבטל את התוכנית ולקדם תוכנית חדשה, ככל הנראה במסגרת תחרות אדריכלים פתוחה.

נוימן ידוע ביכולותיו ליצור שיתופי פעולה מחו"ל, והוא גם גייס משאבים לטובת בית הספר לאדריכלות. כן ייסד את פרס ישר לסטודנט מצטיין לאדריכלות, על שם האדריכל יצחק ישר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ