הצלם שחושף את אחורי הקלעים של "אופרה במצדה"

איך קם מופע אופרה לתחיה, ואיך דינמיקה קלאסית ורשמית נשברת? הצלם יואב פלי, מספר על תערוכתו החדשה בבית האופרה שמציגה צילומים המספקים הצצה להפקה היוקרתית "אופרה במצדה"

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחה נופה, עכבר העיר

איך מרימים הפקה כמו "אופרה במצדה"? תשאלו את יואב פלי, אחד מהאנשים שהחליטו להציץ על ההכנות. לאחר חיפושים אחר פרויקט שונה וארוך טווח, פלי מצא את המופע "אופרה במצדה", והחליט ללוות עם המצלמה את ההכנות וההתרגשות סביב האירוע היוקרתי. כיום עבודותיו מוצגות בתערוכה בבית האופרה, תל אביב. "כשהתחלתי את הפרויקט, היו לי הרבה תכניות ודימויים בראש לאיך זה אמור להיראות אופרה במצדה. הרוב המכריע לא קרה, מלבד למדבר שהיה מאוד בולט ברקע והר המצדה. בהפקה שכזו האוכלוסייה השתנה באופן עקבי", הוא מספר.  » אופרה בטירוף - לכל הפרטים» אמנים צעירים - לכל הכתבות» מדור אמנות - לכל התערוכות והכתבותמשלב של מדבר ריק ונוף פראי באתר היסטורי, ועד לשלב בו המדבר מקבל צורה של תפאורה, הכוללת מאות זמרים ושחקנים, גילה פלי יחס שונה למצלמה. "הפועלים שבנו את הטריבונות לא ייחסו משמעות מיוחדת לנוכחות המצלמה. לעומתם, השחקנים, הזמרים והלוליינים היו מאוד מודעים אליה. הדבר המעניין ביותר היה השילוב של דמויות אלה בפריים, שבאותמעולמות שונים. עניין אותי לספר את הסיפור הזה, ולהראות את התהליך של הבנייה וההשקעה המטורפת שמתנקזת לספקטקל אחד גדול שמיד נעלם".למה דווקא אופרה?"אופרה מבחינתי היא עולם יותר זר ומרוחק ממני, והעובדה שהפקת האופרה מתרחשת בחוץ, אפשרה לי לראות דברים שבדרך כלל לא מתרחשים במוסדות שכאלה, וכך הדינמיקה שהיא כיביכול קלאסית ורשמית נשברת".מהבניה ועד הפירוק. "אופרה בטירוף" (מתוך התערוכה)שאלון מי אני: יואב פליגיל: 35איפה למדת? "מחלקה לצילום בבצלאל".היכן אתה עובד? "כצלם עצמאי".ז'אנר: "שאלה קשה". לספר סיפור. "אופרה בטירוף" (מתוך התערוכה)מיהו האמן האהוב עליך, ולמה? "ויליאם אגלסטון, אחד מחלוצי צילום הצבע. מצלם בעיקר את דרום ארה"ב. בולט במיוחד תחושת המקום. ושימוש נרחב בצבע".

התערוכה הראשונה שראית: "תערוכת ציור אקפרסיוניסטי גרמני. כנער התחברתי לאפשרויות ביטוי הנרחבות והשימוש העז בצבעים בכדי לייצר דרמה".

איך התחלת לעשות אמנות: "בגיל 12 אבא שלי נתן לי בד וצבע, כדי לראות איך אגיב לזה וממש נכנסתי לזה".

מוזיאון/חלל שאתה חולם להציג בו, ולמה: "תחנת רכבת. חלל אורבני גדול שמאויש כל הזמן".

העצה הכי טוב שקיבלת? "היו הרבה והכל נשמע די בנאלי במבט לאחור. בשבוע שעבר זה היה לעשות סדר בדברים שלי לפני שאני מתחיל לעבוד". מה אתה שומע בזמן העבודה? "נותן ליוטיוב לרוץ באקראי".

מהם מקורות ההשראה שלך? "אני חושב שיש אצלי איזה חלק בראש שתמיד רץ ומחפש השראה ולא תמיד אני יכול להגדיר אותו.  לפעמים אני רושם רעיונות ומאבד את הרשימה, אבל בסופו של דבר אותם דברים חוזרים איכשהו בדרך כלל מאיזה דימוי שנתקע לי בראש, ואז פתאום אני מוצא אותו בכל מקום".דינמיקה שנשברת. "אופרה בטירוף" (מתוך התערוכה)

על מה אתה עובד עכשיו? "סדרה של צילומי סטודיו שמשלבות פנורמות עם ציר זמן"."אופרה בטירוף" תוצג עד ה-17 בדצמבר בבית האופרה, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ