מנחה נופה

רגע לפני שנתחיל לסכם את השנה שחלפה, ולהיזכר בחדווה בתערוכות הבולטות שהוצגו פה, אולי נחמד עוד יותר לבדוק מה מחכה לנו בשנה החדשה. על קירות המוזיאונים הגדולים ייתלו שלל יצירות של אמנים ישראלים, כמו גם של אמנים בינלאומיים. סמנו ביומן!

» עכבר אמנות
» לוח תערוכות
» ראש השנה – כל האירועים, המתכונים וההמלצות לחג
» מתכונים לראש השנה – לכל המתכונים לחג
» מה עושים עם הילדים בראש השנה?
» ​טיולים לראש השנה

מוזיאון ישראל 
המוסד הירושלמי יציין בחודש אפריל מאה שנות אופנה בישראל עם תערוכה חגיגית שתסקור את התחום החל מסוף המאה ה-19 ועד ימינו, דרך פרטי לבוש, רישומים ותצלומי אופנה. באוקטובר תעלה התערוכה "ירושלים בפרט" המבוססת על מחקר רב שנים של האדריכל דוד קרויאנקר שתעסוק באדריכלות ירושלמית; האמנית זויה צ'רקסקי תקבל תערוכת יחיד ראשונה במוזיאון בחודש דצמבר, בה יוצגו ציורים ורישומים שיצרה סביב חוויית העלייה מברית המועצות ותערוכת ענק רטרוספקטיבית לאמן הצרפתי כריסטיאן בולטנסקי, שהיה חלוצי בטיפולו בנושא הזיכרון וההנצחה שתעלה בחודש יוני.
איפהמוזיאון ישראל, ירושלים

מתוך תערוכתה של זויה צ'רקסקיצילום: עבודה של זויה צ'רק

המוזיאון לאמנות האיסלאם 
המוזיאון לאמנות האיסלאם יעלה בינואר תערוכה המוקדשת ערבסקה, אחד העיטורים הנפוצים ביותר באמנות ובאדריכלות המוסלמית. במסגרת התערוכה יציגו אמנים שונים עבודות המבקשות לבחון את השימוש בעיטור מורכב ועשיר זה באמנות העכשווית, המקומית, הפלסטינית והישראלית. במאי תעלה תערוכה המוקדשת לחמסה, ולגילגולה בתרבות הישראלית.
איפה: המוזיאון לאמנות האיסלאם, ירושלים

חמסות וערבסקות. המוזיאון לאמנות האיסלאםצילום: ודים מיכיילוב

מוזיאון תל אביב לאמנות  
כבר בחודש אוגוסט עלתה תערוכת יחיד לאמנית לואיז בורז'ואה (2010-1911), הנחשבת לאחת הנשים החשובות והמשפיעות ביותר באמנות המאה ה-20. עוד באותו החודש תעלה תערוכה מוזיאלית ראשונה בישראל של רובין רוד, שיצירתו נעה בין רישום, ציור, צילום, פיסול, וידאו ופרפורמנס. עוד תעלה תערוכה מוזיאלית ראשונה בישראל של רובין רוד.

בהמשך השנה יעלו גם: תערוכת יחיד לצבי גולדשטיין, זוכה פרס רפפורט לאמן ישראלי בכיר, 2016 ויפעת בצלאל, זוכת פרס רפפורט לאמן ישראלי צעיר, 2016; תערוכה רטרוספקטיבית של פמלה לוי; תערוכת יחיד של האמן דיוויד שריגלי ותערוכה רטרוספקטיבית ראשונה לאריה שרון, אדריכל המדינה.
איפה: מוזיאון תל אביב לאמנות, תל אביב

צילום: תומר אפלבאום

מוזיאון פתח תקוה      
ב- 2018 יתמקד מוזיאון פתח תקוה לאמנות בתערוכות יחיד של אמנים ישראלים ובינלאומיים, הממשיכות לשקף את גישתו. בין התערוכות המרכזיות: תערוכת יחיד של בני אפרת שתעלה בינואר הכוללת עבודות חדשות לצד יצירות מתקופות שונות ביצירתו. עוד בינואר תעלה תערוכת יחיד מוזיאלית ראשונה לאמן ולמוזיקאי גיא גולדשטיין. וביוני צפויה תערוכה לאמנית האיטלקיה טטיאנה טרובה, בה היא תציג סדרה של עבודות פיסול חדשות העשויות יציקות של ברונזה, אלומיניום ונחושת על בסיס לוחות קרטון משומשים.
איפה: מוזיאון פתח תקוה לאמנות, פתח תקוה

אלומיניום ונחושת. מתוך התערוכה של טטיאנה טרובה צילום: יח"צ

מוזיאון העיצוב
דרך בגדיה של שחקנית הקולנוע רונית אלקבץ (2016-1964), ייחשפו לראשונה בנובמבר במוזיאון העיצוב בחולון, ויספרו לנו סיפורה. בחלל המוזיאון יוצג אוסף הבגדים המרהיב שהותירה אחריה - אותו ראתה כחלק אינטגרלי מיצירתה: משמלות קוטור, דרך תלבושות של דמויות שגילמה בסרטים ועד שמלות כלה, לצד הקרנות וידאו ארט וסאונד.
איפה: מוזיאון העיצוב, חולון

מתוך התערוכה: -רונית אלקבץ בשמלה בעיצוב אלבר אלבז בשבוע האופנה גינדי 2015 GINDI TLV Fasצילום: גיל חיון

המוזיאון הישראלי לקומיקס וקריקטורה
פתיחת תערוכות החורף במוזיאון הקומיקס והקריקטורה יחלו בחודש אוקטובר עם מחווה לניסים (נוסקו) חזקיהו ותערוכה המציגה טעימות מעולם הדימויים העשיר של יוצרת הקומיקס, מיה גור. עונת האביב תחל במרץ עם תערוכה חגיגית לציון 70 למדינה, תערוכות יחיד של יוסי אבולעפיה ודודי שמאי ותחרות לקריקטורה הומוריסטית.
איפה: המוזיאון הישראלי לקומיקס וקריקטורה, חולון

תערוכת יחיד לנוסקוצילום: איור של ניסים חזקיהו

מוזיאון ארץ ישראל  
גם במוזיאון ארץ ישראל התל אביבי יציינו את חגיגות יום ההולדת העגול למדינה. במסגרת החגיגה תפתח עונת תערוכות מיוחדת בהשראת החוויה הישראלית. בין התערוכות: "המפה" - תערוכה המוקדשת למפה המייצגת את תבנית נוף המולדת של כולנו. בין האמנים המשתתפים: מיכאל סגן-כהן, יהושע נוישטיין, דוד טרטקובר, ציבי גבע, דוד ריב, זויה צ'רקבסקי, אליהו אריק בוקובזה, אפרת נתן, אריאן ליטמן ועוד. (אוצרת בתיה דונר, פברואר 2018). עוד ברצף התערוכות המיוחד: "סנדלים – אנתרופולוגיה של סגנון ישראלי" (אוצרת פרופ' תמר אלאור),"פיקניק ישראלי" – סל המזונות המקומי בראי הארכיאולוגיה והאתנוגרפיה (אוצרי המוזיאון) ועוד.

בנוסף, תתקיים מהדורה מיוחדת של "טבע עולמי, טבע מקומי" עם צילומי טבע מראשיתה (אוצרת גלי גור זאב, מרץ 2018). כמו כן, במהלך שנת 2018 יציג המוזיאון מקבץ תערוכות העוסקות בעולים ומהגרים למדינה ובזהות רב-תרבותית, ביניהן "קפריסין – אמנות החיים במחנות המעצר" (אוצרת סיגל הררי), ותערוכה חדשה שתציג לראשונה את יציאת יהודי ארצות ערב ואיראן (אוצרת ויוצרת דנה אבריש). תערוכת "הלבנטינים" תעמיד במוקד את יצירותיה של ג'קלין כהנא ותעסוק בפנים הרבות של הזהויות הישראליות. 
איפה: ​מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב

חוגגים למדינה. מוזיאון ארץ ישראלצילום: ליאוניד פדרול

מוזיאון הרצליה לאמנות
הרבה תערוכות מכינים לנו במוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, הנמצא תחת האוצרת ראשית ד"ר איה לוריא, והעוזרת לאוצרת ראשית דנה רז. בין הדברים המסקרנים שתוכלו לראות: תערוכה מקיפה ראשונה למירי סגל, המתמקדת באחת האמניות המאתגרות והחשובות כאן; תערוכת מחווה לאמן גבריאל כהן, תערוכת יחיד לשי אזולאי; תערוכת וידיאו בינלאומית מאוסף איזבל וג'אן למטר ותערוכת זוגית לשני האמנים הצעירים והמבטיחים, מרב קמל וחליל בלבין.
איפה: מוזיאון הרצליה לאמנות, הרצליה

מכינים לנו הרבה הפתעות. מוזיאון הרצליה לאמנותצילום: יח"צ

בית האמנים בירושלים
במוסד הירושלמי הותיק יתחילו את העונה בספטמבר עם תערוכת יחיד ליונתן צופי, זוכה הפרס לציור על שם אסנת מוזס לאמן צעיר לשנת 2017 ותערוכת יחיד לאברהם אופק. בהמשך השנה תעלה התערוכה הקבוצתית "דיוקן חלקי" של האמנים: אסף שחם, מיכל היימן, ארם גרשוני וירון לפיד; לצד תערוכות מקיפות לישראל רבינוביץ ומשה הופמן.
איפה: בית האמנים ירושלים

מנופים 2017
כמדי שנה יתקיים אירוע 'מנופים 2017' - פסטיבל לאמנות עכשווית בירושלים שיתקיים בתאריכים שלישי ה-24 באוקטובר עד ה-28 באוקטובר ברחבי ירושלים. בין אירועי הפסטיבל: מופעי מוזיקה, אירועי תרבות ואמנות בגלריות ובחללים שונים, פעילות יצירתית לכל המשפחה בחיק הטבע, סיורים, פתיחות של תערוכות חדשות ומייצגים. "מנגד" תהיה היא התערוכה המרכזית שתוצג במסגרת מנופים 2017, היא תוצג במרכז הירושלמי של אוניברסיטת בריגהם יאנג המורמונית הממוקם על הר הצופים, ויציגו בה בין השאר: נלי אגסי, מאיה אטון, ניבי אלרואי, דוד בהר פרחיה, הדסה גולדויכט, פלג דישון, ראובן זהבי, רענן חרל"פ ומיה מוצ'בסקי פרנס.

מאיה אטון, ליבי מלא געגועים (יוהן ס' באך), 2017. מתוך "מנגד"צילום: עבודה של מאיה אנטון

וגם -
האופרה הישראלית
באופרה הישראלית מארגנים לנו שני תערוכות מסקרנות בחודש נובמבר: פרוייקט מצלמים אופרה שיוצג בגלריית נגה למשך עשרה ימים, ואחר כך במשכן לאמנויות הבמה בתל אביב. במסגרת הפרויקט כל צלם יקבל אופרה מעונת 2017-2018 וייתן לה ביטוי אומנותי כראות עיניו בין הצלמים המציגים:דויד עדיקאת, מיכל חלאבין, נעמי לשם, פאבל וולברג, שי איגנץ, אורי גרשט ועדי ברנדה. בנוסף, יוצגו עבודותיהם של 15 צלמים שצילמו עבודות מעונות האופרה האחרונות במסגרת פסטיבל הצילום הבינלאומי.

» עכבר אמנות - לכל הכתבות והתערוכות

מתוך מקבץ התערוכה "אתר"צילום: עבודה של טל שוחט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ