התערוכה שמצדיעה לחיה המייללת

תערוכה חדשה במוזיאון הקומיקס בחולון נותנת את הבמה לחיית המחמד שכולנו אוהבים דרך יצירותיהם של אמנים ישראלים

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנחה נופה, עכבר העיר

גרפילד, חתלול תעלול ופליקס החתול, הם רק חלק מהגיבורים המייללים שכולנו מכירים מעולם האמנות. מה יש בחיה המייללת שכולנו אוהבים ללטף ולגדל בבית, ואיך זה בא לידי ביטוי בעבודותיהם של יוצרים ישראלים? ''קישטה! דמותו של החתול בקומיקס הישראלי'' היא תערוכה חדשה הבוחנת ייצוגי חתולים ביצירותיהם של אמנים מדורות שונים מדוד גבע, אורי פינק, אילנה זפרן, ירמי פינקוס ועד נמרוד רשף. "היוצר הישראלי מנהל דו שיח פעיל עם החתול, בוחן אותו, ולפרקים אף מזדהה איתו" מספרת מיכל פז-קלפ, אוצרת התערוכה, "פעמים רבות נדמה שהחתול מייצג נאמנה את הישראלי המודרני – נהנתן שיודע להסתדר, נופל אך תמיד נוחת על הרגליים, ובעיקר אינדיבידואליסט שמעריך חברות טובה ויודע גם לפרגן. כשמתאים לו".  התערוכה נולדה מתוך ספר הקומיקס "חופית ואלון בדרך למשי שאבדה בחולון" שיצר מישל קישקה לרגל חגיגות 75 לחולון. "שני גיבורי הספר מטיילים ברחבי חולון בחיפוש אחרי החתולה שלהם שנעלמה. במהלך החיפוש הם מגיעים למוזיאון הקומיקס ומגלים בו תערוכה המוקדשת לחתולים בקומיקס. חשבנו שיהיה נחמד להקים לתחייה את 'חזונו' של מישל, רק בגרסה הישראלית, ולהקדיש תערוכה לחתולים בקומיקס הישראלי" מסבירה פז-קלפ. "כחובבת חתולים נלהבת הנושא הלהיב אותי מאוד, והיה לי ברור שזאת תהיה תערוכה כיפית במיוחד. נוכחות החתולים בקומיקס העולמי היא מרשימה. דמויות אייקוניות רבות מעולם הקומיקס והאנימציה הן חתוליות או בעלות תכונות חתוליות. זה נושא נהדר".» קישטה! דמותו של החתול בקומיקס הישראלי - לכל הפרטים» אמנים צעירים - לכל הכתבות‏‏‏» מדור אמנות - לכל התערוכות והכתבותמהי תכונה חתולית? עבודה של יאיר ראשיאסוציאציות חתוליות איזה רגשות מעוררים בנו החתולים, ומה יש ליוצרים להתעסק דווקא בהם ולא נגיד בג'וקים? "החתול מעורר המון אסוציאציות מסוגים שונים: יש את ההיבט הפיזי-אסתטי – גמישות, רוך, מיניות, רכות, אתלטיות ובאותה העת גם יכולות ציד מדהימות ואינסטינקטים חדים של טורף. יש גם כל מיני טיפוסים של חתולים – חתולי בית מפונקים, חתולי רחוב למודי קרבות, חתלתולים שובבים. בנוסף, דמות החתולה היא מהמורכבות שיש והיא מושווית רבות לאישה. מצד אחד יש לנו את 'החתולות המיוחמות' ושלל כינויים 'חתוליים' לאיבר המין הנשי, ומצד שני חתולה המגינה על גוריה היא סימן ומופת לאימהות חסרת פשרות. החתול הוא גרגרן (תרתי משמע) ואוהב פינוקים ואת מנעמי החיים, אבל גם כזה שיודע להסתדר בתנאים קשים. זה מקיף את כל החברה האנושית, לא?".

את רואה שינויי שחל במהלך השנים בהתייחסות הציורית לחתול?"בשנים הראשונות (40-50) החתול הופיע בעיקר בספרי ילדים ותפקד כחיה לכל דבר, למעט עלילות מיקי מהו, שם קיימת האנשה קלה של דמות החתול, בהשראת העכבר המפורסם. עם השנים נכנס לקומיקס הממד הקריקטוריסטי והחלו להופיע פנים 'מחוספסים' יותר של דמות החתול. ההשוואה לבני האנוש תפסה מקום מרכזי יותר, לעיתים כהתמקדות בתכונת אופי משותפת ולפעמים כהאנשה של ממש. גם הפיזיונומיה של החתול זכתה לטיפול מעמיק יותר: לרוב נראה שהיוצרים מקפידים על בסיס ריאליסטי ששם דגש על התכונה המרכזית שבחרו להציג. מעניין לראות שברבים מהקומיקסים החתולים נוטים לייצג אנשים מבוגרים, בניגוד לדמותם הילדותית שהייתה מקובלת בעבר".

כמה מהעבודות שיוצגו בתערוכה: "עבודתו של אריה נבון מעניינת מכמה סיבות: ראשית, נבון יצר את הציורים והתווה את הקו הסיפורי של הקומיקס לפני כתיבת הטקסט, מה שמוסיף משקל לעבודתו וחשיבות לבחירותיו. בנוסף, טכניקת התחריטים שהשתמש בה נדירה יותר בעבודותיו בסדרת הקומיקסים 'אפרוח בלבולמוח' ובעבודתו בכלל. בדימוי זה מוצג החתול כחיית בית טיפוסית. הבדיחה מבוססת על משחק צורני והמאפשר לאפרוח בלבולמוח להתחזות לאויבו המר – החתול.מתוך "האפרוח בלבולמוח". כתבה: לאה גולדברג, סיפר וצייר: אריה נבון. דבר לילדים. 1943"מכל עולם החתולים השופע שבורא נמרוד רשף בספר 'מיצי קיצי מיאו' בחרתי להתמקד בדמותה של החתולה השחורה. בחירה זו מרפרפת לדמות ספרותית מוכרת ביותר בספרות הילדים העברית – החתולה הכושית מהספר 'דירה להשכיר' ללאה גולדברג. מאפייניה של החתולה כאפריקנית, גוון הפרווה שלה, תלבושתה ובעיקר שפתיה העבות, אינם משאירים מקום לספק בדבר ההקשר התרבותי שהדמות נוצרה בו."מתוך "מיצי קיצי מיאו". סיפור: פולי ונמרוד רשף. ציור: נמרוד רשף. צביעה: עדי רשף. מעריב לילדים. 2006"סדרת הקומיקסים 'החתול' שיצר עומר הופמן היא שיר הלל לחתול הרחוב הישראלי – בטלן, נהנתן, שנאלץ לסבול ללא כל תיווך של אדם שמאמץ את המציאות הישראלית – פחי הזבל, הרחובות הקשוחים ובמקרה זה – השמש הקופחת. גם ההומור והנונשלנטיות המאפיינים את היצירה חתוליים ביותר.מתוך 'החתול' מאת עומר הופמן. השופר. 2007"עבודתו של איתן אלוא הייתה הפתעה גדולה מבחינתי. בתוך אוסף של כרזות התגלה לי קומיקס ראשוני, בראשיתי כמעט, המספר סיפור ברצף של דימויים, כפי שנעשה בתחילת ימיו של הז'אנר. בעבודה זו בוחר אלוא לייצג דמות אנושית בתור חתול. בחירה זו היא סובייקטיבית לגמרי ואין לה כל אזכור בטקסט עצמו. החתול הוא חייט עני המבקש חיים טובים ונוחים יותר בגן העדן וזוכה לניסיון מהאל אך אינו עומד בפיתוי וחוטא בחטא היוהרה. הבחירה לייצג את הדמות המורכבת והארצית כל כך כחתול (לעומת האל המוצג ככלב) היא מרתקת וטומנת בחובה רבדים רבים של קונוטציות שהחתול מעורר בנו".מתוך "החייט בשמיים". מאת: האחים גרים. אייר: איתן אלוא. האחים גרים על פי פרישמן. 2014התערוכה ''קישטה! דמותו של החתול בקומיקס הישראלי'' תוצג עד ה-14 בינואר במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס חולון

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ