מנכ"ל מוזיאון ישראל היוצא קיבל במשך שנים שכר כפול של מיליוני דולרים

"המקום הכי חם בגיהנום" חשף כי ג'יימס סניידר, ששימש מנכ"ל במשך 20 שנה, קיבל מאגודת ידידי המוזיאון בארה"ב יותר מ-8 מיליון דולר. מוזיאון ישראל: אין לנו כל השפעה על האגודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'יימס סניידר בנאום במוזיאון ישראל, ב-2011
נעמה ריבה
נעמה ריבה

המנכ"ל היוצא של מוזיאון ישראל, ג'יימס סניידר, שכיהן בתפקידו בעשרים השנים האחרונות, קיבל לאורך התקופה תשלום כפול: במקביל לשכרו כמנכ"ל מוזיאון הוא קיבל שכר גם עבור גיוס תרומות מעמותת הידידים האמריקאית של המוזיאון, AFIM — כך פרסמה העיתונאית שרון שפורר באתר "המקום הכי חם בגיהנום".

השכר השנתי של סניידר כמנכ"ל המוזיאון עמד על 333-343 אלף שקלים בשנה. ואולם, בין השנים 2010 ו-2015 הוא קיבל בנוסף גם 8.3 מיליון דולר במצטבר מ-AFIM, הגוף התורם המוביל של המוזיאון. הסכומים שקיבל סניידר מופיעים באתר עמותת הידידים. כך למשל, ב-2012 שלשל לכיסו סכום של 2.715 מיליון דולר, ב-2014 1.429 מיליון דולר וב-2015, 1.447 מיליון דולר. לפי פרסומי מוזיאון ישראל, סניידר ימשיך לקיים את קשריו עם עמותות הידידים של המוזיאון ברחבי העולם במקביל לכהונת המנכ"ל החדש ערן נוימן.

על פי כתבתה של שפורר, בפרוטוקול ישיבת מועצת המנהלים של המוזיאון שנערכה בספטמבר 2016 נאמר כי המבקרת הפנימית של המוזיאון קיבלה תלונה אנונימית לגבי תשלומים שונים שסניידר מקבל מ-AFIM. בישיבה התברר כי יו"ר מועצת המנהלים, יצחק מולכו, קיבל פנייה מהממונה על השכר באוצר, המבקש לקבל ממנו הסברים בעניין. מהפרוטוקולים של הישיבה עולה כי במוזיאון טענו בפני הממונה על השכר כי מוזיאון ישראל ו–AFIM הם שני גופים נפרדים, וכי אין למוזיאון עילה להתערב בסוגיה. עוד טענו כי עמדה זו, בה תומך היו"ר מולכו, מתבססת על עמדת היועץ משפטי של ה–AFIM, הנסמכת על הדין האמריקאי.

אך חברים אחרים במועצת המנהלים הביעו תרעומת על המצב באותה ישיבה. כך למשל, עוזי וכסלר ציין שהוא "המום מהמצב שנוצר והמסקנה שלו היא שיש לסיים את היחסים בין המוזיאון וג'יימס סניידר במהירות האפשרית". הוא אף העלה את השאלה מדוע לא הגיעו ההסכמים של סניידר עם העמותה למועצת המנהלים לפני כן. חבר המועצה יוסף צ'חנובר ציין שנוצר משבר אמון עם סניידר, מכיוון שהוא דיווח כי הוא מקבל סכומים אחרים לחלוטין — של אלפי דולרים בחודש בלבד — מעמותת הידידים.

ממוזיאון ישראל נמסר ל"מקום הכי חם בגיהנום": "אגודת הידידים בארה״ב אינה כפופה למוזיאון ואין למוזיאון כל השפעה על פעולותיה, אלא מדובר בגוף נפרד ועצמאי וכל התשלומים המדוברים, אם היו כאלה, אינם קשורים למוזיאון או לתקציבו. מתחילת עבודתו של מר סניידר במוזיאון, לפני 20 שנה, הממונה על השכר באוצר אישר למנכ"ל לשעבר לקבל שכר גם מאגודת הידידים בארה"ב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ