דיוקן צעיר: תפיסת הזמן של מארק יאשאייב

האמן מארק יאשאייב חולם להציג בחלל היסטורי באירופה, שומע מוזיקה של שופן בעבודה ויודע שהמזל מגיע למי שמתמיד

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחה נופה, עכבר העיר

מה צריך לעשות כדי להפוך לאמן? עבור מארק יאשייב הדרך התחילה בכלל בלימודי הנדסת מכונות. אלא שבמקום משוואות ולוגריתמים הוא מצא את עצמו הרבה יותר נמשך לספרי אדריכלות וארכיאולוגיה. את תוצרי השינוי בקריירה אפשר לראות בתערוכת יחיד חדשה שלו, שמוצגת בימים אלה בגלריה ע"ש מורל דרפלר - ויצו בחיפה.» גם חור שחור מסיים את חייו - לכל הפרטיםשם: מארק יאשאייבגיל: 35

איפה למדת? "MFA בבצלאל ותואר ראשון במרכז האקדמי ויצו חיפה".

היכן אתה עובד? "הסטודיו שלי נמצא בקרית הממשלה בדרום תל אביב עם חלון שצופה לכנסייה הרוסית הפרבוסלבית".ז'אנר: "צילום/פיסול".

האמן האהוב עליך, ולמה? "יש הרבה אמנים שאני ממש אוהב אחד מהם הוא  האמן האמריקאי, Gordon Matta Clark. אמנם הוא לא חי הרבה, אבל הוא השאיר חותם רב בהרבה מאוד אסכולות. בעבודותיו הוא הוא פתח ופצע חלל, שינה למבנה את ההקשר שלו בעזרת פעילות פיסולית נגטיבית, החלל עצמו הוא העבודה. יש בינינו נקודות רבות שמשיקות. ובכלל הייתי שמח לחתוך פעם בניין לשתיים".

היה שמח לחתוך בניין. "גם חור שחור מסיים את חייו" (מתוך התערוכה)התערוכה הראשונה שראית: "אני לא בדיוק זוכר את התערוכה הראשונה שראיתי , אבל אני מאוד אוהב תערוכות אדריכלות וארכיאולוגיה. תמיד מדהים אותי לעמוד מול חפץ שהיה בשימוש לפני 2000 שנים להסתכל ולחשוב על הידיים שנגעו בזה, וכמה גלגולים החפץ הזה עבר ושיש לו זכרון וחיים משלו. זה משהו שיכול לרתק אותי במשך שעות".איך התחלת לצייר/לפסל/לעשות אמנות: "עברתי המון גלגולים בתור בן אדם וכמובן כאמן. בעברי למדתי הנדסת מכונות כי הורי תמיד רצו שיהיה לי מקצוע פרקטי, אבל לא יכולתי לסבול את היומיום הזה. הלכתי ללמוד צילום בויצו בחיפה ואחרי שנתיים התקבלתי לתואר השני בבצלאל. תמיד הרגשתי צורך לבטא את עצמי אבל אף פעם לא ידעתי איך עד שהתחלתי ללמוד. האמנות נתנה לי את היכולת להגיד משהו ללא מילים".

מוזיאון/חלל שאתה חולם להציג בו, ולמה: "הייתי שמח להציג בחלל היסטורי כלשהו באירופה. יש לי חולשה לחללים שטעונים בהקשרים שונים".

העצה הכי טוב שקיבלת? "המזל בא למתמידים. קשה מאוד להתמיד, אבל ברגע שאתה מבין שזאת העבודה שלך אין לך הרבה ברירה".תפיסה של מקום. "גם חור שחור מסיים את חייו" (מתוך התערוכה)מה אתה שומע בזמן העבודה? "זה משתנה מתקופה לתקופה, ותמיד נע בין שופן לזוהר ארגוב"

מהם מקורות ההשראה שלך? "אני מאוד אוהב ספרים בנושאים של אדריכלות וארכיאולוגיה".

על מה אתה עובד עכשיו? "לא ארחיב חוץ מלהגיד שיש כמה דברים על הפרק".

ספר על התערוכה/יריד שבה אתה מציג עכשיו: "בימים אלה אני מציג תערוכת יחיד שלישית בגלריה לצילום ע"ש דרפלר במרכז האקדמי ויצו חיפה. העבודות מתגבשות ונעות תמיד סביב הצילום הישיר ואודותיו. בתערוכה אני מציג הדפסות ענק שהם פעולת צילום כפולה הכוללת צילום מיצב שבניתי בסטודיו, הדפסה, הצבה של ההדפסה חזרה בסטודיו וצילום נוסף של הסט המצולם, הפעם משוטח. העבודה שלי באה לבשר את סוף עידן העיסוק בצילום הישיר, על אכסונו והצגתו המעלה אבק לראווה".   התערוכה "גם חור שחור מסיים את חייו" תוצג עד יום ראשון ה-28 בפברואר בגלריה ע"ש מורל דרפלר - ויצו חיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ