מנחה נופה, עכבר העיר

עובדת מסטודיו במקלט תל אביבי, מוחה בעבודתיה נגד דירות הפאר של העיר הגדולה, ומקבלת השראה מהתנ"ך וגם מהאינסטגרם. הצצה לעולמה של אמנית לא שגרתית. » The Ritz TLV - לכל הפרטיםשם: אמנדה מל גיל: 32

איפה למדת? "המדרשה בבית ברל".

היכן את עובדת? "בסטודיו, בתוך מקלט אמנות של עיריית תל אביב בשכונת מונטיפיורי. לאחרונה הקמתי ליין בגדים שנקרא Amehl. זה מה שאני עושה בנוסף לאמנות".

ז'אנר: "אני אמנית רב תחומית שמשלבת מיצב, פיסול ומדיה דיגיטלית מעורבת".

האמן האהוב עליך, ולמה? "איסה גנצקן ותומאס הירשהורן, כי שניהם מעל גיל 50 ויש לעבודה שלהם אנרגיה טינאייג'רית וסופר עכשווית, לדעתי יותר מאשר לרוב האמנים הצעירים שנמצאים בתחילת הדרך". תל ארכיאולוגי. "The Ritz TLV" (מתוך התערוכה)

התערוכה הראשונה שראית: "תצוגת מאובנים ושרידים במוזיאון הטבע האמריקאי בניו יורק. אבא שלי לקח אותנו לבקר במוזיאון בכל יום ראשון כשעברנו לעיר. הייתי בת 8 וזה היה משעמם כל כך, עכשיו אני אוהבת ארכיאולוגיה ואת כל הדברים האלה".

איך התחלת לצייר/לפסל/לעשות אמנות: "אימא שלי היא מעצבת אופנה ותמיד הייתי מאוד מחוברת לצד היצירתי שלי. אבל מרדתי באופנה והחלטתי להפוך לאמנית בתיכון. עכשיו אני אוהבת אופנה באותה מידה".

מוזיאון/חלל שאת חולמת להציג בו, ולמה: "המוזיאון בעיר מוסול בעיראק או במוזיאון העתיקות בתדמור בסוריה. אבל מכיוון שכרגע המקומות האלה נמצאים בשליטת דעא"ש הייתי שמחה להציג במוזיאון לאמנות האיסלאם בירושלים".

העצה הכי טוב שקיבלת? "אמנות פוליטית יכולה להיות קיטשית, ונצנצים יכולים להיות פוליטיים".

מה את שומעת בזמן העבודה? "זה משתנה. אבל בדרך כלל חוזרת לאייטיז". הטעם הרע של דירות הפאר. "The Ritz TLV" (מתוך התערוכה)

מהם מקורות ההשראה שלך? "מקדשים, התנ"ך, ארכיאולוגיה, אופרות סבון, חנויות 'הכל בדולר' ואינסטגרם".

על מה את עובדת עכשיו? "על תערוכת היחיד The Ritz TLV. זהו פרויקט תלוי מקום שמנסה לבדוק את הקשר שבין אתר בנייה ותל ארכיאולוגי. בין האופן שבו מגדלי מגורים יוקרתיים כובשים ומחרבים את המרקם העירוני לאופן שבו ארגוני טרור מחרבים אתרי מורשת בעלי חשיבות היסטורית. במרכז התערוכה יצרתי אתר בנייה של חברת נדל"ן מדומיינת מתוכו יבצבצו אלמנטים נובורישיים ומוגזמים שמייצגים את הטעם הרע והראוותנות של דירות הפאר שחונקות את תל אביב. הכניסה אל האתר תעשה דרך לובי מפואר שבו יתקיים בערב הפתיחה טקס השקה חגיגי נוסח חברות בנייה אמריקאיות. 'השותפים' בחברת הנדל"ן ישאו דברים, יעניקו תעודות כבוד והכרה ונחתוך יחד את הסרט האדום שמציין את תחילת הבנייה. התערוכה כולה מרפררת לאירועים שקורים במזרח התיכון בחודשים האחרונים עם ההשתלטות של דאע"ש על אתרי מורשת היסטוריים כמו נווה המדבר הקדום העיר תדמור שנכבשה במאי האחרון. דאע"ש מתפקד כארגון טרור עשיר, בין היתר בגלל הסחר שלו בעתיקות וההשתלטות על אתרים ארכיאולוגיים מהסוג הזה. גם גלריה גבירול, שיושבת בתוך מתחם ששינה את הפונקציה שלו (מרכזיית בזק וסניף דואר), תיהרס בקרוב לטובת מיזם נדל"ן יוקרתי ושאפתני".

התערוכה "The Ritz TLV" תוצג ה-8 בינואר בגלריה גבירול, תל אביב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ