מדע נוצץ: איך מקבלים השראה מצלחת פטרי?

מה קורה לאמנית שביומיום מתעסקת בצורפות, אבל בהשכלתה היא גם ביולוגית? התשובה בתערוכה חדשה המשלבת בין עולם התכשיטים לעולם הצומח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בדרך כלל, חלל העבודה נראה דומה אצל כולם - על השולחן מונחים כלי העבודה ומנורת שולחן מאירה את המשטח. אבל מה קורה כשמשלבים בין שני משטחי עבודה, וסטודיו של תכשיטנית הופך להיות גם מעבדה ביולוגית? "הכל התחיל מרעיון בו רציתי ליצור סדרה גדולה של אובייקטים ולהציג אותה כחלק מניסוי" מספרת הצורפת דניה צ'למינסקי, המציגה בתערוכת יחיד בשם "IN PROCESS" בגלריה פריסקופ, תל אביב. "התחלתי לעבוד עם צלחות פטרי (המשמשות ככלי מעבדתי שקוף ודק לגידול חיידקים מ.נ) והדימוי של הצלחת העגולה עם האפשרות לחבר את התכשיט לפעולת ההנבטה ריתקה אותי". צ'למינסקי, ביולוגית בהשכלתה, לא סתם בחרה בעולם המדע. "הצלחות היו עבורי פלטפורמה לתהליך של מחקר וגם מסגרת שבתוכה יכולתי להתחיל לספר סיפור" היא מסבירה, "הצורפות היא פעולה מתוכננת שדורשת דיסציפלינה מאד מאורגנת. בתהליך שלי אני מנסה להשתחרר מהתכנון לכן אני נמשכת לעבודה עם מה שאין לי שליטה עליו". » IN PROCESS - לכל הפרטיםנבטים כחרוזים. "IN PROCESS" (מתוך התערוכה)

צ'למינסקי בעולם הצורפות כבר 26 שנה, מתוכם כבר 11 שנים שהיא משלבת בין העולמות. היא הציגה בתערוכות רבות, ביניהן אחת שזכורה לה במיוחד "הצבתי 240 טבעות עץ פיקוס שגזמתי מהעץ בגינה שלי, ותיקנתי בעבודת צורפות" היא נזכרת, "בחרתי לעשות זאת בעקבות תאונת עבודה שבה נקטעה חלק מאצבע בידי. השנה צירפתי סדרה של פרוטזות לאצבע עם חלקים להחלפה, זכוכית מגדלת וקרס, במחשבה משועשעת על התאונה שעברתי". אבל לא רק תאונות אישיות מופיעות בעבודותיה. את הסדרה 'DeRoute' היא יצרה אחרי הצונאמי ביפן. בעבודה ניתן לראות סיכות המשלבות נייר מודפס ושורשים טבעיים המוטבעים בחומר שנקרא אפוקסי. "התרשמתי מאד מהכוח האדיר של הטבע ותוצאות ההרס שהוא הותיר, מאפסות האדם מול הכוח הזה. אני פשוט מנסה ליצור בעבודות אסוסיאציות ומשמעויות שמספרות סיפור".אפסות האדם. "IN PROCESS" (מתוך התערוכה)התערוכה "IN PROCESS" תוצג ה-2 בינואר בגלריה פריסקופ, תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ