תמונת השנה: פלסטיניות בבית משפחת דוואבשה

"כמו שלושה מלאכים עדים לרעה עומדות שלוש נשים פלסטיניות, המומות לנוכח הזוועה שנגלית להם בבית משפחת דוואבשה השרוף עד היסוד" - כך כתבו חבר השופטים על תמונתו של מנחם כהנא, שקטפה את המקום הראשון בתערוכת עדות מקומית. ומיהם הזוכים הנוספים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשים פלסטיניות ניצבות המומות למראה בית משפחת דוואבשה בכפר דומא - לא, זהו לא תיאור של מבזק חדשות פתאומי אלא רגע אחד בהיסטוריה הפוליטית שלנו, שנלכד במצלמתו של מנחם כהנא. התמונה זכתה היום (חמישי) בתואר תמונת השנה של תערוכת צילום העיתונות עדות מקומית. הפרס ניתן לצלם הזוכה בטקס חגיגי שנערך במוזיאון ארץ ישראל. את התמונה צילם כהנא באוגוסט האחרון, עבור סוכנות הידיעות הצרפתית AFP, והיא מבטאת לפי חבר השופטים לא רק את האירוע המזעזע אלא גם את אימת התושבים מפני הקיצונים שעשו אותו. "כמו שלוש הסירנות מהמיתולוגיה, כמו שלושה מלאכים עדים לרעה, עומדות שלוש נשים פלסטיניות, המומות לנוכח הזוועה שנגלית להם בבית משפחת דוואבשה השרוף עד היסוד", אמרה אוצרת התערוכה, ורדי כהנא, בנימוקי חבר השופטים.   » עדות מקומית 2015 - לכל הפרטים» World Press Photo 2015 - לכל הפרטים» עדות מקומית 2015: המציאות בעיני המצלמה» סיכום שנה: הצצה ל"עדות מקומית 2015"» להסתכל לזמרים בלבן של העיניים

שלושה מלאכים עדים לרעה. תמונת השנה של עדות מקומית 2015 (צילום: מנחם כהנא)

הזוכים הנוספים בתחרות מעידים, כל אחד בתמונתו, על כמה מהאירועים המטלטלים ביותר שעברה החברה הישראלית השנה. כך למשל הצלם אמיל סלמן, שזכה בקטגורית "חדשות בודדות", הציג תמונה ממצעד הגאווה בירושלים, בה רואים שוטרים משתלטים על הרוצח ישי שליסל לאחר שדקר ופגע במשתתפים. קובי וולף, שיצר סדרת פנורמות בשחור לבן בבקעת הירדן, זכה בפרס "סדרת השנה", והצלם אביר סולטן בחר גם הוא בנופים, וקטף את הפרס הראשת בקטגורית "טבע", עם סדרות שצולמו בים המלח הגוסס. אוראל סיני, צילם את מערכת הבחירות האחרונה והסוערת, וזכה על תצלומיו בקטגורית "חדשות סדרות".  בקטגורית דת ואמונה זכתה סדרה שצילם יונתן זינדל, בה חסידים ירושלמים משחזרים את טקס מצוות "ראשית הגז". יובל טבול יצא למסעד אישי לאורך גבולותיה של המדינה, וחזר עם סיפור מצולם, שזיכה אותו בפרס בקטגוריה בעלת אותו שם. תערוכת עדות מקומית נערכת מדי שנה במוזיאון ארץ ישראל שבתל אביב. התערוכה מביאה 250 תצלומים של 50 צלמות וצלמים, אשר יוצגו בשבעת תחומי התערוכה: חדשות, טבע וסביבה, דת ואמונה, חברה וקהילה, אורבניזם ותרבות, ספורט וסיפור מצולם. לצידה מתקיימת World Press Photo 2015, שבה מלוכדים צילומי עיתונות מכל רחבי העולם. התערוכה תוצג עד ה- 16.1.2016 שעות הפתיחה: ראשון - חמישי, שבת, בין השעות  10:00-22:00, ויום שישי, בין השעות: 14:00-10:00.סדרת השנה - פנורמות בשחור לבן בבקעת הירדן (צילום: קובי וולף)

מקום ראשון בחדשות בודדות - מצעד במצעד הגאווה בירושלים (צילום: אמיל סלמן)

מקום שלישי בחדשות סדרות - מערכת הבחירות (צילום: אוריאל סיני)

מקום ראשון בדת ואמונה סדרות - שיחזור טקס מצוות "ראשית הגז" (צילום: יונתן זינדל)מקום ראשון קטגורית סיפור מצולם סדרות - מסע חקר ארץ (צילום: יובל טבול)מקום ראשון טבע וסביבה סדרות - גוויעתו של ים המלח (צילום: אביר סולטן)

התערוכות "עדות מקומית 2015" ו"World Press Photo 2015" תוצגנה החל מיום חמישי ה-10 בדצמבר עד שבת ה-16 בינואר במוזיאון ארץ ישראל, תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ