שווה אלף מילים: מבט לתערוכה "עדות מקומית"

כדאי לפקוח את העיניים: תערוכת צילומי העיתונות "עדות מקומית" חוזרת למוזיאון ארץ ישראל ותציין עשור לפעילותה. כמיטב המסורת תתקיים התערוכה ליד "World press photo", אחותה הבינלאומית

אורין ויינברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורין ויינברג, עכבר העיר

בספרה "תולדות האהבה", ניקול קראוס ניסחה זאת היטב: "אני מצלם אותך בכל יום, כדי שלא אשכח איך נראית בכל יום בחייך". תערוכת צילומי העיתונות "עדות מקומית" חוזרת למוזיאון ארץ ישראל, ותתקיים בין ה-10 בדצמבר ל-18 בינואר 2014, והפעם במתכונת מרגשת במיוחד: חגיגות העשור לפעילותה. במסגרת החגיגות יוצגו לא רק הצילומים הזוכים מהשנה החולפת, אלא גם צילומים נבחרים מתערוכות "עדות מקומית" של העשור האחרון. לצד התערוכה תתקיים גם "World press photo", שתציג צילומי עיתונות מכל העולם.  » עדות מקומית - לכל הפרטיםמיטב צילומי העיתונות מישראל יתפרשו על קירות המוזיאון, ויציבו מראה אל מול אירועי הזמן האחרון. השנה הוגשו לתחרות כ-7500 צילומים, שצולמו על-ידי 300 צלמים. בתערוכה יוצגו כ-170 צילומים נבחרים, בשמונה תחומים: אמנות ותרבות, קהילות, דת ואמונה, חיי יום-יום, חדשות, דיוקנאות, ספורט ואורבניזם. צילומי סטילס בודדים יוצגו לצד סדרות צילום בכל אחד מהתחומים. בנוסף מוצגות עבודות וידאו מתחומים שונים. מבין כל העבודות הזוכות נבחרות מדי שנה "תמונת השנה" ו"סדרת השנה". הנה הצצה לשמונה צילומים מתוך התערוכה ולסיפורים שמאחוריהם: טקס פדיון הבן הנערך לבן (זכר) בכור שנולד, בחסידות סדיגורה בבני ברק.מפי הצלם אביר סולטן: הטקס הוא מנהג יהודי עתיק שבו נהוג לפדות את הבן הבכור בהגיעו לגיל 30 יום. זהו חלק ממצוות "עשה" מתרי"ג המצוות, לפיה חייב האב לפדות את בנו הבכור מידי כהן‏‏. התינוק נפדה מהכהן על ידי תשלום חמישה סלעים - מטבעות כסף טהור, או חפץ השווה לסכום זה. (קטגוריית קהילה, דת ואמונה).צילום: אביר סולטן/EPA.

נוף הרי אילת והערבה. הערבה אינה משופעת בגשמים. למען האמת שורר בה מדבר קיצוני. אך שנת 2013 בורכה בגשמים ובשיטפונות רבים. שמחת בנות הערבה אדירה נוכח השיטפון בנחל פארן, שהופיע כבר ביום הראשון של חודש אוקטובר 2013. (סדרה בקטגוריית טבע וסביבה).צילום: דורון ניסים.

הכלה החסידית רוחי (רחל) שטרענגר נפרדת מבית הוריה רגע לפני כניסתה לחופה, בה תינשא לחתן ממשפחת רוקח, נצר לאדמו"ר חסידות בעלזא. אנטוורפן, בלגיה. (קטגוריית קהילה, דת ואמונה).צילום: אבישג שאר-ישוב.

צעירים וצעירות מתכנסים במספרה, בשולי מצעד הגאווה שנערך בקיץ האחרון בתל אביב. מפי הצלם: "הסדרה מהווה נקודת מבט שונה על המצעד מאחורי הקלעים, מתוך מספרה שבתוכה מתקיים "מצעד" פרטי קטן של בני נוער ולקוחות.במבט ראשון כל האירוע הוצא מההקשר לאירוע הגדול, זו אולי התמונה היחידה שמסגירה את מה שקורה במקביל בחוץ. הסדרה בוחנת מצב רוח ותופעה חברתית של בני הנוער כיום, מתוך אספקטים שונים של אופנת רחוב והתנהגות".(קטגוריית "קהילה, דת ואמונה").צילום: פליקס לופה. עדי ודקל ביום חתונתם, על רקע פרצופו הענק של בן גוריון, הצופה בהם ובנו מחצר מגרש הגרוטאות לבובות ענק ליד כפר סבא. מפי הצלם: "אני לא מצלם הרבה חתונות, אבל כשפגשתי את עדי ודקל ידעתי שהם זוג מיוחד ושאני צריך להיות שם ולתעד אותם כשהם מתחתנים. הם לקחו אותי ל"בית קברות לבובות עדלאידע" בכפר סבא, כדי להצטלם בסביבה הסוריאליסטית הזאת. הם התחבקו מול עיניו העצובות והגדולות של בן גוריון, ותהיתי אם המבט החודר שלו הוא של אכזבה או שביעות רצון מכל מה שקורה סביבנו בשנים האחרונות. נדמה לי שמהרגע הזה הוא בוודאי היה מרוצה". (קטגוריית "דיוקנאות"). צילום: רונן גולדמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ