הזיכרונות האבודים של דניאל צ'צ'יק

רגע לפני תערוכה חדשה בה הוא משתף פעולה עם אמנית גרמניה, מספר הצלם על הקשיים, התערוכה הראשונה, המורה הכי טוב וריטואלים שהוא עושה לפני יציאה לצילום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כמעט כולנו חולמים לעבור למקום אחר ולשפה שונה, לקחת את המשפחה ולהתחיל מחדש בארץ אחרת, אבל מה קורה שנותנים לשני אמנים ישראלי וגרמניה להתחלף לכמה שבועות? "עקבות" היא תערוכה חדשה המתקיימת כחלק משנת היובל ליחסי ישראל גרמניה, ומתארת מסע של שני האמנים שבחרו את ילדותם כנקודת מוצא: הצלם דניאל צ'צ'יק מהצד הישראלי ולואיזה שרודר – אמנית רב תחומית מגרמניה. "הסדרה היא למעשה רשמים ממסע שעשיתי לעיר בה גרתי לפני יותר מ-30 שנה" מספר צ'צ'יק "חיפשתי עקבות או רמזים להתרחשויות מתקופת הילדות הזאת. גרתי בהמבורג שבגמניה בגיל מאוד צעיר, ולא נשאר לי שום זיכרון מהתקופה שם. במשך שבועיים הסתובבתי במחזות העיר ותיעדתי התרחשויות המשקפים את תחושת הזיכרון". בתערוכה הוא מציג עבודות שצולמו בנגטיב שחור לבן, המביאות את סיפורו של דור אשר גרמניה הייתה להם לארץ זרה ועם זאת מוכרת. שותפתו לתערוכה היא לואיזה שרודר, אמנית שגדלה במזרח גרמניה תחת השלטון הקומוניסטי, ועוסקת בעבודותיה בשיברן של אידאולוגיות. בתערוכה היא מציגה עבודות העוסקות בקיבוץ הישראלי כחלום אוטופי סוציאליסטי. שרודר מציעה מבט כפול על מקומן של נשים בחברה הקיבוצית, ומה השתנה מאז. » עקבות - לכל הפרטיםמסע אל העבר. "עקבות" (צילום: דניאל צ'צ'יק)שאלות על צילום מתי הבנת שאתה צלם?"צילמתי הרבה לפני שהיתה לי מצלמה, הייתי מקפיא רגעים חשובים, כביכול באנלים ומרכיב אלבום תמונות בראש, מאוחר יותר הבנתי שאני יכול להביע את עצמי באמצעות המצלמה, אך החוויה נשארה דומה".

מה הכי קשה בלהיות צלם? "שזאת לא בחירה".ואם לא צלם, מה היית? "רועה צאן. מחובר הרבה יותר לאדמה, רחוק מהכסף - קם לפני הזריחה והולך לישון לאור הירח".

דיגיטלי או אנלוגי? "אנאלוגי, במיוחד היום שיש לי צורך להחזיר את עצמי לקצב איטי יותר שמאפשר צלילה עמוקה לחיפוש ומחשבה".צילום בנייד - בעד או נגד? "לא זה ולא זה, תלוי בקונטקסט. היום יותר מאי פעם חשוב לי לתת את הדין, לא באיזה מצלמה אתה מצלמה אלא איך זה קשור לנושא שאתה עוסק בו, איזה מסר אתה מנסה להעביר".מה הז'אנר האהוב עליך בצילום? "עבודות שיושבות על התפר בין התיעודי לאמנותי, בין מציאות לחלום".מה התערוכה הראשונה שראית? "התערוכה הראשונה שהשפיעה עלי, הייתה של צלם בשם פול קאפניגרו, ראית עבודה אחת שגרמה ללב שלי לצנוח לרצפה, ולתחושה שזאת הפעם הראשונה שאני שומע מוזיקה".איפה אתה חולם להציג? "לא יודע האמת…".מה בחיים לא תצלם?  "את מפלצת הלוך נס".מי המורה הכי טוב שהיה לך? "לא ממש היתה דמות אחת כזאת. נראה לי שאני בסופו של דבר. זה לא להוריד מאף אחד שכיוון אותי בדרך כי היו כאלה, אבל הלכתי בדרך קשה ועדיין, חייב ללמוד לבד".מה הריטואלים שאתה עושה לפני יציאה לצילום?" 12 כפיפות בטן ופליקפלק".מה נותן לך השראה? "מוזיקה, מזג אוויר, אור, חלומות, כאב, אובדן, השמש".אין דרך חזרה. "עקבות" (צילום: דניאל צ'צ'יק)איזה מוזיקה אתה שומע בזמן העבודה? "לא שומע מוזיקה בזמן שאני מצלם, רק לאחר מכן בזמן העריכה".אם איזה אמן (חי או מת) היית רוצה לשבת לקפה? "טרנט פארק, צלם אוסטרלי. הוא הצלם הראשון שגרם לי לקנאה ביכולת של מישהו אחר".אם היית צריך לארגן מסיבה, איזה מוזיקה הייתה שם? "מוזיקה אירית, ללא ספק".באיזה תקופת חיים היית רוצה לחיות? "כולם. באמת".עצה לצלמים מתחילים? "תהיו בטוחים שזה מה שאתם רוצים לעשות, כי אין דרך חזרה, תלכו עם מה שאתם מאמינים עד הסוף, תתעסקו ביצירה שלכם באופן טהור כנה ואמיץ, ואז תמסחרו לזה את הצורה בשיווק". היית ממליץ להם על לימודים אקדמאיים? "כן, זה חשוב".על מה אתה עובד עכשיו? "המשך של הסדרה sunburn".התערוכה הוקמה בתמיכת מכון גתההתערוכה "עקבות" תוצג עד ה-12 בדצמבר בגלריה מקום לאמנות, תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ