איך מאיירים חנות מזכרות?

בין מים קדושים למדבר הלוהט שלנו האמן דן אלון לוקח אותנו בתערוכה חדשה לביקור בחנות קצת אחרת, שתשאיר לכם טעם שונה ומטריד על המדינה בה אתם חיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כך תראה סביבת העבודה בתערוכה. "חמש כוכבים סובנירז" (מתוך התערוכה)טסים לקרובים בחו"ל ורוצים להביא מתנה קטנה מארץ הקודש, מה תקנו? ביקור בחנויות המזכרות של ארצנו יציע לכם בוודאי בובת גמל, ספר תהילים קטן או אולי אפילו חוט אדום מקודש. לא בדיוק סקסי, ועדיין, נדמה שכך משתקפת ישראל מחנויות לממכר מזכרות. "חמש כוכבים סובנירז" היא תערוכת איור של דן אלון העוסקת בדימוי האוטופי של המדינה כפי שבא לידי ביטוי בחנויות הללו. במסגרת התערוכה, שמתקיימת כחלק מאירועי שבוע האיור 2015, יפתח אלון חנות בחממה לאמנות דיגיטלית במלון רויאל ביץ׳ בה יוצגו מזכרות הומוריסטיות על המדינה. "הרעיון לפרויקט של דן היה שלי, ונולד עוד כאשר התחלתי לעבוד בפיתוח החממה", אומר שרון תובל אוצר התערוכה. "מילדות נותר בי זיכרון מאוד חיובי כששהינו בבתי מלון עם הוריי בישראל (גרנו בצרפת): המשימה הראשונה שלי היתה תמיד לפקוד את החנות של המלון ולבדוק מה יש שם. החנויות אז היו כמו חדרי פלאות של זיכרונות ישראלים, ואת התחושה הזאת נעביר בחנות עם דן"."הבחירה במלון היא משום שמדובר במקום שבו אפשר להעביר ביקורת על התנהלות מסוימת", מספר האמן דן אלון (33), בוגר לימודי ההמשך במדרשה לאמנות. "הרעיון היה לייצר סביבה בה אני דמות בתוך סיפור. אני הולך בעצם לשבת פיזית ארבע שעות היום ולצייר מזכרות ישראליות לא ניטרליות, קפיטליסטיות וסכריניות - אלא מצחיקות, ביקורתיות ואישיות". » שבוע האיור 2015 - לכל הפרטים» חמש כוכבים סובנירז - לכל הפרטים» מהצפון לדרום: המדריך לשבוע האיור 2015בעולם בו הכל עולה חמישה שקלים בחרו אלון ותובל לשלב כוחות ולבקר את מציאות חיינו. "ישנו פן נוסף שאנחנו מתקיפים מבחינה רעיונית והוא הפערים החברתיים בישראל", מסביר תובל. "בתערוכה דן מייצג את האמן העני, שמתארח במלון חמישה כוכבים. אנחנו מנסים לעשות כאן צחוק על עולם האמנות האליטיסטי, שכל כך חכם, פילוסופי ומתוחכם, אך בסופו של דבר תלוי בתקציבים שאין לו. החנות היא כאמור סימבולית, והיא תכלול מוצרים שהיו בחנויות של אז, ביותר מינימליסטיות כמובן. כמו בקבוקי מים קדושים, צנצנות של חול משכונות מצוקה, צלחות מאוירות שיעשו על ידי דן ועוד".

כמה מהעבודות שיוצגו בתערוכה ע"פ דן אלון:

"הקיץ הארץ ישראלי היוקד, אני סובל ממנו מאד. לא אוהב חום, שזה הא-ב של להיות בארץ. בתערוכה אנסה להדגיש כמה חם בישראל, כמה זה לא כיף להזיע וכמה החום מלבה קונפליקטים".חום ולהט במדבר הישראלי"אני לא יודע לשחות, אז ציירתי את עצמי טובע בחוף תל אביב. זה גם סימבולי, גם מטאפורי וגם אמיתי, אני באמת לא יודע לשחות".הסימבוליות בטביעה"בעבודה הזאת אני מתעסק קצת מגדר עם עובדיה יוסף שמביט בי לבוש או לחלופין נראה כמו קונצ'יטה וורסט".ענייני מגדר בישראל"כמו במשפט - ארץ אוכלת יושביה, אני אוכל את עצמי שאוכל את עצמי, ושוב, הכל כמובן חם".ארץ אוכלת יושביה"זוהי קריצה לגדעון גטכמן, אחד האמנים שהשפיעו עליי הכי הרבה. בעבודות אחרות שלי אני עוסק הרבה בכליאה, שעבוד, כליאה עצמית, אסירים וכולי. זו הייתה עבודה טובה מאד לקרוץ אליה - גם אמנות ישראל שהשפיעה עליי, וגם רלווטנית לנושא הכל כך ישראלי: 'מי כולא אותנו?'".שיעבוד וכליאה עצמיתהתערוכה "חמש כוכבים סובנירז" תוצג עד ה-12 בספטמבר בחממה לאמנות דיגיטלית, הירקון 19, תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ