שישי LIVE: הצורפת שמצילה נערות בעזרת תכשיטים

התכשיט הראשון שלה נולד על השיש בשירותים, היא יצרה קולקציה בהשראת לקות השמיעה שלה וכיום מלמדת נערות בסיכון את מלאכת הצורפות. בחורה זהב? יש מצב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הופעות חינמיות, דוכני מזון מפנקים ושלל אמנים שמציגים יצירות ייחודיות? נראה שמצאנו את הבילוי האולטימטיבי שלכם לימי שישי. מתחילת החודש ובכל יום שישי בשבועות הקרובים, נמל יפו מציע לכם פינוק מענג בדמות אירועי "שישי LIVE". מלבד המוזיקה (שתגרה את חוש השמיעה) והאוכל (שיטפל בחוש הטעם), תוכלו למצוא במקום שוק מעצבים אורבני שבו ישתתפו שלל מעצבים מבטיחים שימכרו את יצירותיהם.

שישי LIVE - לכל הפרטים

רגע לפני שאתם קופצים לבקר ומאבדים ריכוז לגמרי, סידרנו לכם היכרות קצרה עם האמנים שייקחו חלק באירועים. והפעם: נעמה גילה.

מה את עושה כמעצבת? "אני צורפת ומעצבת תכשיטים. מעולם לא למדתי עיצוב אלא את מלאכת הצורפות, אבל מאז ומתמיד הייתה לי רגישות ליופי וליצירה.  גדלתי בבית יצירתי, אני זוכרת מילדותי את אבא שלי מצייר בצבעי שמן ומשפץ רהיטים שמצא ברחוב. אני תמיד נעתי על הציר שבין חינוך ליצירה, כשהחינוך תפס מקום מרכזי יותר תמיד. יצרתי מכל הבא ליד, בניתי רהיטים מקרטון, השתמשתי בשאריות של מפעלים ליצירות חדשות ויצרתי משימוש חוזר בחומרים".

מה היה העיצוב הראשון שלך? "התכשיט הראשון שעיצבתי בעצמי היה שרשרת עם זוג ציפורים, שעד היום אני מקבלת מחמאות עליה. יצרתי אותה בשבילי, לחתונה של אחותי. באותה תקופה עדיין לא היה לי שולחן צורפות ומצאתי את עצמי מנסרת את המתכת בשירותים כי השיש שם היה בגובה הכי נוח. העיצוב מאוד נקי ופשוט אך הגודל של התליון יוצר נוכחות, מאפיין שאפשר לראות בתכשיטים שלי - עדינות לצד נוכחות".

לא מחפשת את המושלם. תכשיט של נעמה גילה (צילום: שרית אלישע)

מה נותן לך השראה לעצב? "אני מקבלת השראה מהסביבה שבה אני נמצאת, החיצונית והפנימית מהאנשים סביבי, מתרבויות שונות ומהתהליכים הפנימיים שאני עוברת. הליין שיוצא עכשיו - תכשיטי שפת סימנים, הוא תוצאה של שילוב בין חלקים המרכיבים את זהותי, לקות השמיעה שלי והצורפות. הרעיון נולד לקראת ניתוח שתל שבלול באוזן שעברתי, כאשר מתוך שיחה עם חברה עלה הרעיון ליצור משהו שיסייע להתמודד עם השינוי שהניתוח מביא. היה לי חשוב לשלב את הפן החברתי בפרויקט ולכן חלק מההכנסות מועברות כתרומה לארגונים חברתיים ולקהילת החרשים ולקויי השמיעה. תהליך היצירה עוזר לי להתמודד עם קשיים. לאורך שנים ניסיתי להראות לעולם ולעצמי שאני כמו כולם, על אף לקות השמיעה, אך ככל שהתבגרתי הבנתי שאני לא צריכה לטשטש את השונות שלי אלא לקבל אותה. תוך כדי התמודדות עם כך נחשפתי לתפיסה הנקראת וואבי סאבי, תפיסה שרואה את השלמות והיופי בחוסר השלמות, מעיין תפיסה הפוכה לפנג שוואי ואני מיישמת זאת גם באומנות שלי. אין לי שאיפה ליצור תכשיטים שהם עם גימור מושלם, אני אוהבת שרואים את טביעת היד".

עיצוב מעורר השראה שראית בחיים: "לפני שנתיים הייתי כחודש בקובה ובימים האחרונים ביקרתי בעיירה רחוקה ומבודדת. תוך כדי השיטוטים שלי ברחובות העיירה, גיליתי על פתיחת תערוכה שהרשימה אותי מאוד. היה מדהים לראות איך מצד אחד קובה נראית כאילו הזמן נעצר בה מלכת ומצד שני התרבות והאומנות מאוד מתקדמים ומחדשים. התערוכה שהגעתי אליה במקרה הייתה של קבוצה שהתארגנה בעצמה והתעסקה בביקורת כלפי המצב החברתי כלכלי בקובה".

היצירה עוזרת להתמודד עם הקשיים. קולקציית שפת הסימנים (צילומים: שרית אלישע)

מהו החפץ הכי מפתיע שיצא לך לעצב? "לא חושבת שיצא לי כבר לעצב חפץ מפתיע, אבל אני אוהבת לנסות ולשלב בתכשיטים שאני יוצרת  חומרי עבודה לא קלאסיים - כאשר חיפשתי דרכי להעשיר את התכשיטים בצבעים עלה לי הרעיון להשתמש בשברי קרמיקה וחרסינות בניגוד לשימוש בצבעים או באבנים טובות".

 האם את מצלי/ה להתפרנס רק מאמנות? "מלבד העיסוק במותג שלי 'Goldfingrer' אני מלמדת צורפות במעון צופיה - מעון לנערות במשבר, שם אני מרגישה שאני יוצרת הרבה מעבר לתכשיטים. תהליך היצירה של תכשיט דורש התמודדות עם קשיים שנערות בסיכון מכירות מהיום יום שלהן. אנחנו נוגעות בתכנים שעולים תוך כדי העבודה וגם מקבילות אותם להתמודדות בחיים. יצירת תכשיט דורשת דמיון, סבלנות, עקשנות, התמודדות עם קשיים, עבודה סיזיפית וגם יופי, הצלחה, בריאה, יצירה ותעוזה. הן לומדות לחלום, לדמיין ולא לוותר גם כשקשה. יש פעמים שבהן נערה עוברת משבר, חוזרת מחופשה מורכבת ואת השיעור תעביר בלהוציא אגרסיות על המתכת - זה מדהים בעיני שהיא יכולה לעשות את זה במקום להוציא את האגרסיות האלה באלימות. בשבילי זה שילוב מדויק בין העיסוק שלי בחינוך לצורפות".

מה תציגי בשישי לייב? "באירוע ניתן יהיה למצוא תכשיטים מקולקציות קודמות וכמובן שרשראות 'אות' ואת שרשרת 'אהבה' באותיות שפת הסימנים".

שישי LIVE, מדי יום שישי בנמל יפו, 10:00 בבוקר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ