היטלר, מיניות והדחקה: התערוכה שפורצת את גבול האסור

מה עושים כשיצירות מעוררות מחלוקת עלולות לפגוע ברגשות הצופים? מדחיקים או מתמודדים עם הטאבו? תערוכה חדשה בויצו בודקת את גבולות המותר והאסור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

זירת הפיגוע בקו 5, תקריב של איבר מין של אישה וחולת סרטן כרותת שד - האם נושאים אלו "כשרים" להצגה בתערוכה, או האם יש קו אותו אסור לחצות? האם בכל נושא מותר לגעת או שחלק מהטבואים כדאי לאחסן במגירת ההדחקה? 1858 - בין מותר לטאבו היא תערוכה חדשה בגלריה בויצו בחיפה, המתמודדת עם גבולות הטאבו בחברה הישראלית ובשיח שמתקיים סביבו.אוצרי התערוכה הם בר זלי ועמר בן צבי, שני סטודנטים בקורס לאוצרות בהנחיית חנה שביב.

» 1858 - בין מותר לטאבו - לכל הפרטים"בחרנו להתמקד בישראל כמקרה המבחן, בגלל עושר הניגודים החברתים והדתיים שיש בה והעובדה שזה קרוב לליבנו", מסבירה שביב "הנושא קרוב לליבנו, ורק השנה התמודדנו עם שתי תערוכות שאיתגרו את הרווח שבין הביטוי האמנותי לפגיעה ברגשות הפרט. בתערוכה אחת אף הורדו מהקיר תמונות מסויימות שפגעו ברגשות מוסר דתיים". התערוכה בויצו היא לא הפעם הראשונה שבה אנו מתעמתים עם נושאים ותמונות שנויות במחלוקת. כבר בשנת 1858 הציג הצלם הבריטי גוסטב ריילנדרבגלריה במנצ'סטר צילום שעורר סערה. היצירה, שהורכבה מ-32 צילומים, הציגה שני האופנים בהם ניתן לחיות - הטוב והרע, המותר והחטא. בצידה הימני של התמונה הוצגה הדרך החיובית, ובצידה השמאלי, שגם הוסתר על ידי וילון, הוצגה הדרך האסורה ובה דמויות המייצגות חיי בטלה, נהנתנות, זנות, פריצות והימורים. העבודה קיבלה לגטימציה כאשר המלכה ויקטוריה רכשה עותק של העבודה כמתנה לנסיך אלברט, ובכך גרמה לעבודה להיות "כשרה"."כחלק מתהליך האוצרות בחרנו לחלק את התערוכה לשני חלקים", מסבירה שביב, "בחלק הראשון מוצגות תמונות מודפסות על הקיר, ובשני תמונות דיגיטליות המוקרנות על גבי מסך בחדר חשוך שהצפייה בהן היא בפרטיות דרך חור המדמה פיפ שאו. בחרנו לייצג אלגוריה להיסטוריה של האמנות באמצעות עבודותיהם של גילרמן ובועז טל, עבודתו של זיו קורן מייצגת את היופי, העבודה של בועז ארד מתכתבת עם הומור וזו של עדי שמעוני עם המיתולוגיה". הנה כמה מהיצירות הבולטות שיוצגו בתערוכה.עבודתו של בועז טל "דיוקן של לוחמת" עוסקת בהתמודדות החברתית עם מחלת סרטן השד. טל בחר לצלם את מרה, חולת סרטן כרותת שד כאשר היא עירומה ושוכבת באופן המזכיר יצירות מתולדות האומנות העוסקות באישה כסמל יופי. התמודדות עם מחלת סרטן השד. "דיוקן של לוחמת", עבודתו של בועז טלאורי גרשוני מציג בתערוכה עבודות העוסקות במבט גברי וארוטי על גבר אחר, דרך הצגת אקטים מיניים. זאת לא הפעם הראשונה שגרשוני עוסק בתפיסות של גוף, לצד עיסוק במחקר הצילום ובהיסטוריה שלו.מבט גברי וארוטי על גבר אחר. "מר קרוננאגל במבי 2009", עבודתו של אורי גרשוניהאמנית לאה גולדה הולטרמן, חרדית לשעבר, מהרהרת הומוסקסואליות בחברה החרדית, בסטיגמות ובסטריאוטיפים שמולבשים עליהם.עיסוק בהומוסקסואליות בחברה החרדית. עבודה של לאה גולדה הולטרמןעדי שמעוני חושף בפנינו את המוסתר והמוחבא, את היחס האמביוולנטי שבין הפנטזיה לסיוט דרך עבודה מ-2011, ובה קרנף העומד ברחוב חשוך, עם תאורה מרומזת מאחור.המוסתר והמוחבא. "ללא כותרת", עבודתו של עדי שמעוניבועז ארד מציג בתערוכה סדרה של דימויים מתוך סרטי וידאו המתכתבים עם רוח הרפאים של הרייך השלישי, מתוך רצון לעסוק בנושא השואה בדרך של הומור וגיחוך.הסתכלות על השואה דרך ההומור. "i hitler", עבודה של בועז ארדהתערוכה "1858 - בין מותר לטאבו" תוצג עד יום שלישי ה-12 במאי בגלריה ע"ש מורל דרפלר - ויצו חיפה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ