מירושלים לברלין: מסעו של האמן גיא ברילר

המטענים של ברלין מול ההיסטוריה הטריטוריאלית של ירושלים מהווים בסיס לתערוכה המתעדת מסעות רגליים וממונעים שערך גיא ברילר עם שותפים שונים בארץ ובעולם

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחה נופה, עכבר העיר

כבר כמה שנים טובות שברלין נחשבת למלכודת היורדים הרשמית. אולי בגלל זה, הדברים הראשונים שעולים לנו בראש כשאנחנו שומעים על ברלין הוא הפער בין מחירי המילקי ואופציה מגורית שפויה לכל מאוכזבי הבחירות. ירושלים יקירתי  היא תערוכה חדשה של האמן גיא ברילר המוצגת בבית הגפן בחיפה, ועוסקת במסעו שראשיתו בירושלים וסופו בברלין, בה הוא מתגורר בשנים האחרונות. בתערוכה מתמודד ברילר דרך האמנות עם יחסי האהבה - שנאה שלו עם בירת ישראל ומעלה שאלות קיומיות על החיים כאן ושם במהלך המסע הפיזי והרגשי שעבר.

» ירושלים יקירתי - לכל הפרטים

האירוע הפותח של מסעו הירושלמי של ברילר התקיים במהלך מופע שערך בשנת 2001 כחלק מאירועי הזירה הבין תחומית בירושלים. במסגרת המופע, קועקעה מפת 'פריסת מעגלי תנועה 2001-2000 של עיריית ירושלים על כתפו הימנית. לעבודה קרא "אם אשכחך". "במהלך עשרת ימי תשובה", מספר ברילר, "יצאתי לעבודת מסע (Roundabouts) בין רשת מעגלי התנועה של העיר ירושלים, בהתאם למתווה שקועקע על כתפי הימנית. במופע שהתקיים במוצאי יום הזיכרון לשואה ולגבורה קועקעו שישה מגיני דוד חבוקים זה בזה על כתפי השמאלית". 1. מעגלי העיר על הכתפיים. צילומים: לירון משולם, רנית אמיר-גלזרבין הים לנהר תשע שנים אחרי אירוע הקעקוע החי יצא ברילר לסדרה של עשרה מסעות במרחבים המשתרעים 'בין הים לנהר', לדבריו, בחברת שותפים רבים שפגש בדרך. "המסע, שנמשך כשנתיים, יצא לפועל בזכות 'ניידת השידור של הרשות העצמית' (פורד טרנזיט קמפר לבן משנת יצור 1980)", הוא מסביר. "הקראוון, שהוסב לסטודיו נייד וצויד בלוחות סולאריים לאספקת חשמל, מים, אוכל, מחשב ואמצעי תיעוד, סיפק אפשרות לינה ואירוח". כל מסע תועד ולווה בשידור וידאו חי ורצוף בשיטת 24/7 באמצעות אתר אינטרנט ייעודי שאורגן לצורך המסע. "רשת האינטרנט היוותה עבורי גשר בין הפעולות המורכבות והממושכות, המכוונות המקום והזמן, לשפה של מופע או תכנית מציאות", הוא ממשיך. "בחלק מהמסעות הוקרן השידור החי בחלל תצוגה כעבודת וידאו בזמן אמת". בסופו של תהליך איסוף החומרים, "מועצת נומנסלנד" היא עבודת הווידאו שהוצגה בתערוכה, נערכה מ- 3264 שעות מתוך 136 יממות שהוקלטו במהלך המסע.

גשר בין פעולות מכוונות מקום וזמן לשפה של תכנית מציאות. שידורים חייםהמשך דרכו היצרתית של כללה את פרויקט "הדרך לשלם", מסע אמנות מקורי בינלאומי שתיעד ושידר 24 שעות ביממה את מסע עלייתו לרגל של ברילר לירושלים, כשאת המסע מלווים קהילת אמנים שהצטרפו אליו בדרך, פעילים חברתיים ואנשי רוח מישראל ומחו"ל. הפרויקט שביטא את תפיסת ירושלים כמקום שאליו אנו תמיד מנסים להגיע, נוצר כאירוע הפתיחה של 'עונת התרבות בירושלים 2012.המרחב התודעתי  בתקופתו הברלינאית עובד ברילר על "Jerulin", פרויקט מתמשך שהחל ב-2012, נמשך גם כיום ומוצג תחת הכותרת 'כמה עדויות לחייו הקצרים ומותו של אלטר J בג'רולין'. "העבודה מבטאת חלקי תודעה אפשרית של האמן בעיני המסכה של אלטר J", מבאר ברילר. "והו למעשה מצב המזמין את המתבונן לבחון את המרחבים בתחומים בהם אנחנו מתנהלים כחברה וכפרטים, וקורא עליהם תיגר". בג'רולין מתנהלת דמותו של אלטר J המבצעת פעולות אמנות ברחובותיה הטעונים של ברלין, לעיתים לצד מונומנטים בעלי מטען היסטורי-לאומי ולעיתים בקרן רחוב או אל מול קהל מזדמן, תוך שהיא מותחת את הגבולות המקובלים. במהלך העבודה על הפרויקט הוזמנו קולגות מעולם האמנות להתארח בשגרירות "ג'רולין", ביניהם רפרם חדד, מרים חאג'י, אליזבת פוגי, כרם הלברכט, גדי רונן ופורת סלומון. במהלך ביקורם הם נתבקשו לבדוק, לחקור וליצור עבודות במרחבי העיר הדמיונית, זאת במטרה ליצור פעולות אמנותיות הפורעות ומרחיבות את המציאות מעבר למרחבים הגיאוגרפיים. מותחת את הגבולות המקובלים. Jerulin התערוכה ירושלים יקירתי תוצג עד יום שלישי ה-26 במאי בבית הגפן, חיפה

קרדיטים: 1. תיעוד קעקוע כתף ימין: צילום - לירון משולם; כתף שמאל: צילום: רנית אמיר-גלזר, מקעקע: דניאל בוליטצ'ב, סטודיו "ביזארט"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ