דיוקן צעיר: עולם הפנטזיה של אורן פישר

הוא הבעלים של גלריית משונע, יוזם פרוייקטים קהילתיים ועסוק מעל הראש באמנות. מדור חדש מכיר לכם אמנים צעירים, עם כישרון גדול וחלומות גדולים עוד יותר. הכירו את האמן אורן פישר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הוא מציג כיום בגלריית בזל, אבל בכלל למד כלכלה במכללת תל חי, האמן אורן פישר (31) מקבל השראה משלטי רחוב, מקשיב לרדיו בזמן העבודה והעצה הכי טובה שהוא קיבל היא מעשרת הדיברות.שם: אורן פישר

גיל: 31

איפה למדת? "למדתי כלכלה וניהול במכללת תל חי בשילוב קורסים בתולדות האמנות".

היכן את עובדת? "אמן ובעלים של גלריית משונע".

ז'אנר: "פיסול ורישום, יזם פרוייקטים קהילתיים אמנותיים ואוצר". עולם של דימויים הנדמים לטוטמים אנונימיים ודקי גזרה. אי שם (מתוך התערוכה)

התערוכה הראשונה שראית: "אספר על תערוכה שראיתי עכשיו בביקור בפריז - אמן בשם Bjarne Melgaard. אני זוכר שנכנסתי לחלל ונפלה לי הלסת .. כל כך הרבה חופש בשימוש בחומרים, ילדותיות ופטישיזם. החלל היה עמוס בצבעוניות מוגזמת וקיטשית להחריד וזה עבד בצורה נפלאה. יצאתי משם ורציתי לברוח לסטודיו לעבוד".

איך התחלת לעשות אמנות: "מאז ומתמיד ציירתי ורשמתי אך חלה תפנית משמעותית במהלך לימודי הכלכלה שלמדתי בגליל העליון. במהלך לימודיי "חטאתי" באסקפיזם והתחלתי לפסל בחומרים שמצאתי בסביבתי המיידית.  אט אט יצרתי עולם פנטזיונרי אליו ברחתי יותר ויותר, התמכרתי לעולם הזה וכיום הוא כל חיי".

מוזיאון/חלל שאתה חולם להציג בו, ולמה: "צבעי בסיס 3 (פרויקט שמטרתו להביא אמנות לבסיסים צבאיים נטושים מ.נ) הוא פרוייקט אמנות חשוב ביותר בעייני שהתקיים עד כה פעמיים בבסיסי צהל נטושים בגבולות ישראל. הפרוייקט כרגע תקוע בגלל הליכים בירוקרטיים קשים מול הצבא. אני מתפלל שאוכל להציג בפרוייקט הנפלא הזה שוב". אי גימורם הם אשר נחקקים בזיכרון. אי שם (מתוך התערוכה)

העצה הכי טוב שקיבלת? "לֹא-תַעֲשֶׂה לְךָ פֶסֶל, וְכָל-תְּמוּנָה".

מה אתה שומעת בזמן העבודה? "שם טוב לוי, רייסקינדר, schubert, lou reed, lambada, kanye west ורדיו".

מהם מקורות ההשראה שלך? "שלטי רחוב, סרטונים בפייסבוק, פתקים, שחר מרקוס, אסי משולם, עצים, פירות, משונע, dioz, חן שיש, חומרים רקובים, מין, אופיר משרקי, גשם, שמש, שלוליות, קללות, אהבה, אערסים. בסדר הזה".

על מה אתה עובדת עכשיו? "תערוכת בחירות קבוצתית שתתקים במשונע ב-17 למרץ אוצרות של ליאב מזרחי ושלי. זאת לצד אוצרות של תערוכת יחיד של ורד אהרונוביץ, הוצאת ספר שירה ורישומים עם אופיר משרקי ותערוכה קבוצתית בנושא חריגות בבית מיכל ברחובות, אותה אוצרות מעיין נבו וכרמית בלומנזון".

ספרי על התערוכה בה אתה מציגה עכשיו: "התערוכה מתקיימת בגלריית בזל, היא מציגה גוף עבודות עליהן עבדתי בשנה וחצי האחרונות. אצטט מטקסט התערוכה אותה כתבה האוצרת, מרי שק: 'אורן פישר מפסל, בעץ ובברזל, עולם של דימויים הנדמים לטוטמים אנונימיים ודקי גזרה. לעתים, מגדרם אינו ברור או בולט וכולם דוממים בתוך מעגל החיים. גופם עשוי מקרשים בצבעו הטבעי של העץ, או בעץ שדומה כי נצבע ברשלנות בצבעי פסטל. החומר, הצורה או הצבע אינם מקבעים את ממשותם ואילו דווקא אי גימורם ואי נוחיותם הם אשר נחקקים בזיכרון'".התערוכה אי שם תוצג עד שבת ה-21 במרץ בגלריית בזל, תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ