אמנות המלחמה: הצלם שאהב את קו האש

מוזיאון תל אביב מציג אוסף מיצירותיו של רוברט קאפה, אחד מצלמי המלחמה המפורסמים ביותר של המאה ה-20

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גל הנחיתה הראשון של בעלות הברית בפלישה לנורמנדי, פגיעת חייל מכדור בחזהו במלחמת האזרחים בספרד ועוברי אורח בטיילת בתל אביב, נראה שהצלם רוברט קאפה היה בכל מקום עם מצלמתו. לקראת תערוכה חדשה שמוצגת בימים אלו במוזיאון תל אביב המציגה מבחר מעבודותיו מהעולם ומישראל, כדאי להכיר את הצלם שהשפיע רבות כל כך על עולם צילום העיתונות, תוך דגש על "תפיסת הרגע" בפריים המצלמה, בה מתמזגים כל יסודות התוכן והצורה ומשתלבים ביחד לקומפוזיציה הרמונית היוצרת תמונה המספרת הרבה מעבר למצולם.קאפה התחיל את חיווי כאנדרה פרידמן, יהודי ממוצא הונגרי, שבגיל 17 לאחר שנחשד בהתססה נגד הרודן הורטי, עזב את הונגריה ועבר לברלין, שם עבד כאסיסטנט במעבדת צילום. עם עליית הנאצים לשלטון ב-1933 הוא ברח לפריז ושם החל בקריירה של צלם עצמאי. עבודתו של קאפה שמה דגש על האנשים העומדים בשוליים, מתוך בחירתו לא להנציח את הגבורה, אלא את העוולה שבמלחמה. הוא צילם לא פחות מ-5 מלחמות שונות: מלחמת האזרחים בספרד, הפלישה היפנית לסין, מלחמת העולם השנייה, מלחמת העצמאות של ישראל ומלחמת הודו-סין הראשונה. המוטו של קאפה היה "אם תצלומיך לא טובים מספיק, סימן שלא התקרבת מספיק", דבר שכנראה תרם למותו ב־25 במאי 1954, כאשר עלה על מוקש בזמן שתיעד את מלחמת הקולוניאליסטים הצרפתים בכוחות הגרילה הווייטנאמים בהודו־סין.» רוברט קאפה: צלם של החיים - לכל הפרטיםלהלן יצירותיו הבולטות של קאפה, המוצגות במסגרת התערוכה:

רגעים של רוגע בטיילת תל אביב, אחרי מלחמת העצמאות, בה הוכרזה המדינה על ידי דוד בן גוריון.טיילת תל אביב, 1948 ב-6 ביוני, 1944 התחילה פלישת צבאות בעלות הברית המערביות בחופי נורמנדי, בצרפת הכבושה. 156,000 חיילים של בעלות הברית, 12,000 כלי טיס ו-6,900 כלי שיט השתתפו במבצע שנחשב לפתיחתה של חזית שנייה במלחמה נגד גרמניה, ואת ראשית הקץ של גרמניה הנאצית. הפלישה לנורמנדי, 1944 (צילום: רוברט קאפה) גרמניה שנת 1945, המוסדות החברתיים קרסו, בתי ספר ואוניברסיטאות נסגרו, המשטרה התפוררה ונראה היה שהעם הגרמני רק רוצה בית בו יוכל להתחבא. ליד וסל גרמניה, 1945 (צילום: רוברט קאפה) ישראל שנות ה-50, עולים רבים מגיעים לארץ וכפתרון זמני למצוקת הדיור, העלה לוי אשכול את הרעיון להקים מעברות שישמשו שמגורים זמניים. המעברות הוקמו לרוב בשולי יישובים ותיקים או ביישובים ערביים נטושים.מעברת טבריה, 1949-50 (צילום: רוברט קאפה) נירנברג 1945, רגעים אחרי המלחמה שהחרידה את העולם, אירופה הוצפה ב-50 מיליון פליטים, כאשר חלקם הגדול היו ניצולי השואה ששוחררו ממחנות המוות והריכוז. נירנברג גרמניה 1945 (צילום: רוברט קאפה) לא רק רגעי מלחמה נתפסו במצלמתו של קאפה. אחד מהדברים שהיו חשובים לו בעבודתו הייתה הנצחת הרגעים הקטנים של החיים.

וסל גרמניה, 1945 (צילום: רוברט קאפה)התערוכה "רוברט קאפה: צלם של החיים" תוצג בימים חמישי ה-19 בפברואר עד שבת ה-22 באוגוסט, בגלריה לצילום, מוזיאון תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ