הגלריות של תל אביב: האלטרנטיבה של חנינא

הם רואים את הגלריה כבית רוחני, מזמינים את היוצרים להשתתף בתערוכות ובעיקר מנסים לחשוב קצת אחרת על הנגשת האמנות לקהל הרחב - הכירו את אנשי חנינא

מנחה נופה, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנחה נופה, עכבר העיר

"אנחנו מאמינים שנתינה היא לא הפריווילגיה של החזקים שיש להם עודף - היא חובה אזרחית, במציאות שבה כל אזרח בישראל נאבק כדי לשרוד, גלריה חנינא ודומות לה חיוניות לקידומו של שיח אמנותי פלורליסטי ורחב", כך מעידים חברי גלריה חנינא על המקום שלהם, החוגג בימים אלו חמש שנים להיווסדו לצד מעבר לחלל חדש ברחוב שביל המפעל בדרום תל אביב.שם הגלריה: חנינא - מקום לאמנות עכשווית

שנת הקמה: "גלריה חנינא, מקום לאמנות עכשווית, הוקמה ב־2008 כחלל לתערוכות אמנות ולהרצאות אמנות ותרבות ברחוב חנינא 25 ביפו. לאחר שהפעילות במבנה המקורי הופסקה ב-2009, התאגדנו קבוצה של 15 אמנים צעירים והקמנו את חנינא מחדש כגלריה שיתופית וכעמותה רשומה ללא מטרות רווח".בעלים: "הגלריה היא עמותה ללא מטרות רווח, חברי ההעמותה הם: אוסקר אבוש, ורד אהרונוביץ, יונתן אופק, ציקי אייזנברג, רעות אסימיני, עדי בן־חורין, נעמה ברקוביץ, יפעת גלעדי, שירה טבצ'ניק, יונתן הירשפלד, מיכאל יגודין, יקיר שגב, לי היא שולוב, נעה היינה ורון וינטר".

אוצרים: "האוצרים משתנים בהתאם לתערוכה שמוצגת". עמותה ללא מטרות רווח. גלריה חנינא (צילום: יח"צ)

קצת על הגלריה: "הגלריה הינה הבית הרוחני שלנו והיכן שכל הפגישות של הקבוצה מתקיימות. הקבוצה נוסדה מתוך אמונה שאפשר גם אחרת, שעצם ההתאגדות שלנו מייצר כוח שמהווה אלטרנטיבה לשיח הרווח בתרבות הישראלית. הגלריה אינה מתפקדת רק כקירות לתצוגה אלא גם כאכסניה לשיחי גלריה, הרצאות וליוזמות אומנותיות שאינן מקבלות מקום בשדה האמנות הישראלית. בחנינא הציגו טובי האמנים הישראלים מכל הדורות, לצד אמנים צעירים וקהילות שונות אשר לראשונה זכו לבמה מכובדת ודיון מעמיק". ז'אנר: "אמנות עכשווית".

פרגנו לגלריה אחרת בעיר: "מקום לאמנות, גלריה אלפרד ובית יפו קריאטיב. אלו ועוד הן דוגמאות למקומות שאנחנו מעריכים מאוד ומאמינים שמרחיבים את המעגלים המאוד סגורים של עולם האמנות מבלי לוותר על אמנות טובה".

עצות לאמנים הרוצים להציג: "לגבי הצעות לתערוכות אפשר להתעדכן באתר ובפייסבוק שלנו אנחנו נפרסם קול קורא בקרוב. יחד עם זאת, בגלל אופי המקום אנחנו פותחים את דלתותינו להצעות לקיום ערבי שירה, הקרנת סרטים, הופעות וכל יוזמה אמנותית שהיא".

מהי המכירה הכי גבוהה: "אנחנו עמותה ללא מטרות רווח, ובמידה ויש התעניינות ביצירה מסוימת אנחנו מפנים את הפונה ישירות לאמן. למעט תערוכת מכירה אחת לשנה לתמיכה בפעילות העמותה, בה אחוז מסוים מהמכירה נתרם לפעילות השוטפת של הגלריה. בתערוכה הזו סכום המכירה המרבי נקבע על סך השנה שבה התערוכה מתקיימת, השנה הסכום המרבי היה 2015 שקלים". כמה מבקרים יש בגלריה מדי שבוע: "בחלל הקודם ברחוב י.ל פרץ עיקר התנועה הייתה בפתיחות ובאירועים מיוחדים. לפני חודש עברנו לחלל חדש בקרית המלאכה ואנחנו מקווים שיגיעו כמה שיותר מבקרים ומזמינים את הקהל הרחב".

זיכרונות מהתערוכה הראשונה שהוצגה אצלכם בגלריה: "שכרנו חלל דו מפלסי ברחוב י.ל פרץ בדרום תל אביב שהיה בעברו חלל משרדי. שברנו קירות התקנו פרקט ותאורה חדשה והיינו (ועדיין) מלאי מוטיבציה וחלום. התערוכה הראשונה בגלריה הייתה "זיהום" באוצרותו של חבר חנינא, מיכאל יגודין, והיא כללה עבודות של חברי הקבוצה. לפתיחה הגיעו המון אנשים והייתה התרגשות גדולה".מתוך אמונה שאפשר גם אחרת. גלריה חנינא (צילום: יח"צ)מה מוצג היום: "כיום מוצגת התערוכה "התלכדות" באוצרותה של דריה קאופמן. התערוכה מסכמת תהליך של יותר משנה שבה הזמנו את דריה לעבוד עם הקבוצה ולאצור תערוכה לציון חמש שנים לחנינא. התערוכה תעסוק במתח של היות היוצר חלק מקהילה או ציבור".

אם הייתם יכולים להקים גלריה בכל מקום בעולם, היכן הייתם בוחרים? "חנינא כקבוצה נוסדה והתגבשה בישראל ולכן לא ניתן להתעלם מכך שמיקומה הגיאוגרפי של הגלריה דווקא בישראל משפיע על האופן שבו היא פועלת והערכים אותם היא מבקשת לקדם. יחד עם זאת, התאגדות הינה ערך ופרקטיקה בהם אנו מאמינים, ולכן יש לנו רצון אוטופי להתאגד ולהפוך את הגלריות השיתופיות ברחבי העולם לשרשרת אחת. בגלריה שיתופית לרוב אין קו אמנותי יחיד שמכתיב מה שיוצג בגלריה, אלא ישנה פתיחות שמאפשרת לאמנות חדשה להיכנס, כך שתערוכות יכולות לנדוד מגלריה לגלריה וממדינה למדינה ומאפשרות להרחיב את המעגל האמנותי".

גלריה חנינא, שביל המפעל 3 בניין 5, כניסה א', תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ