אורין ויינברג, עכבר העיר

כשמבקרים בתערוכת ליאונרדו דה וינצ'י אלייב (Da Vinci - Alive) מבינים איך מרגיש עורב בתוך חדר מלא חפצים עשוים כסף. התערוכה, שתציג בגני התערוכה עד ה-26 באפריל, לא מאפשרת למבקר בה להישאר אדיש. מדובר  במתחם שלם של גירויים חושיים מזוקקים - החל מהמצאותיו של הגאון האיטלקי בגדלים אמיתיים, דרך שרטוטים רבי מלל ופנקסים שמורים היטב בכתב יד מקורי, ועד מסכי ענק שמקדשים את פועלו יוצא הדופן. תערוכת "דה וינצי אלייב" מצדיקה את השם שלה, והיא אכן חיה. » תערוכת דה וינצ'י אלייב - לכל הפרטים ולהזמנת כרטיסיםהתערוכה מוליכה את המבקר בין מסדרונות עקלקלים ודואגת לו לתעסוקה מתמדת. ניתן לקבל בכניסה מכשירי הדרכה קולית, שמתלווים להסברים הכתובים לצד כל מוצג. התערוכה מחולקת לשלושה אזורים: הראשון כולל תצוגה של ההמצאות של דה וינצ'י - איך תדעו, למשל, מהו אנמוסקופ? (ולא, גוגל היא לא התשובה להכל), או איך ההרגשה להיות כלואים בתוך חדר מראות? (לא מומלץ לקלסטרופובים). החלק הזה כולל התנסות בתפעול חלק מההמצאות, מה שמהווה אטרקציה בעיקר לילדים, כמובן עד הרגע שהחוט נתלש מהמשקולת והם מסתכלים לצדדים במבט אשם. האזור השני אוטומטית גורר שינוי במצב התודעתי. המבקרים עומדים בחלל גדול וחשוך, בין מסכי ענק על הקירות ועל הרצפה, בעוד אלה מציגים קטעי וידאו שמתארים את פועלו של דה וינצ'י, בשילוב עם קטעים מטקסטים פיוטיים שכתב. יש לציין שמתחילת התערוכה מלווה את המבקר מוזיקה גרגוריאנית ברקע, ובחלל עם מסכי הענק היא מתעצמת, משולבת עם מוזיקה קלאסית לסירוגין, והאפקט הנוצר הוא תחושת ניתוק מכל מציאות חיצונית והתמסרות לחלל. קיטש? אולי קצת, מאיים בגודלו? אולי קצת, אבל גם ארוחת פנקייקים בדיינר ניו-יורקי היא מאיימת בגודלה, ועדיין מקבלים אותה באהבה.

כמו פנקייק ניו יורקי ענקי. תערוכת "דה וינצ'י אלייב" (צילום: אילוסטרציה)

"אי אפשר לאהוב או לשנוא משהו אם לא מבינים אותו קודם", אמר דה וינצ'י, ולקח קצת יותר מדי ברצינות את האמירה של עצמו - דה וינצ'י שאף להבין הכל. התערוכה מאפשרת הצצה לתוך ראשו של הגאון, זאת תודות לחוקרי אמנות איטלקיים, שסרקו מעל 6,000 עמודים מהמחברות של לאונרדו דה וינצ'י ופענחו רמזים חבויים, טעויות מכוונות ואת כתב הראי שבאמצעותו שמר על יצירותיו בסוד.

מתאימה לכל המשפחה. תערוכת "דה וינצ'י אלייב" (צילום: אילוסטרציה)

לא לחינם מוצב בפתח התערוכה פלקט עליו נכתב: "האיש הזה צייר את הציור המפורסם ביותר בעולם, הוא היה פסל שאפתן ומוזיקאי מחונן, הונע על ידי סקרנות שאין כדוגמתה... דה וינצ'י היה אסטרטג צבאי, חזה את המצאת המכונית... היה בין האנטומאים והקרטוגרפים הראשונים והתעניין בגיאולוגיה, באסטרונומיה ובהידראוליקה...". בהתחשב בכל זאת ובעוד, הרי שמתבקש להקדיש תערוכה בקנה מידה כזה לדמותו של דה וינצ'י, ואפילו אז, קשה לתפוס את מימדי התרומה של האיש לעולם, שנראה שהביטוי "הקדים את זמנו" נאמר במקור עליו.

» תערוכת דה וינצ'י אלייב: מה-30 בינואר עד ה-26 באפריל, גני התערוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ