אורי בצון, עכבר העיר

חיפה חווה לאחרונה התעוררות אמנותית מסקרנת. עם הופעתן של גלריות כמו "החדש והרע" ומוזיאונים דוגמת "מאנה כץ" ו"הרמן שטרוק", מוזיאון חיפה לאמנות כבר לא עומד לבדו. נראה שגם חיפה מצטרפת לערי הלא-תל-אביב בהן מתרחשת סצנת אמנות ערה ומעניינת לצד אמנות ארצישראלית ותיקה ומשובחת.» עוד על חיפה המתחדשת» 100 שנה לרדי מייד - לכל הפרטים» הרמן שטרוק - רומנטיקן על הכרמל - לכל הפרטיםהעיר התחתית בעלייה עולים על רכבת לכיוון צפון, התחנה: חיפה - מרכז השמונה. משם קצת הליכה רגלית לכיוון כיכר פריז, שהיא בימינו מוקד לאמנות פורחת. במאי השנה נחנך במקום "מתחם 21" הכולל 33 חללי סטודיו לאמנים ומעצבים, מגוון גלריות לאמנות ואומנות, בתי קפה וברים. מתחם זה נמצא באיזור השוק ומשלב את החלק הישן והחדש של העיר התחתית.מעוז האמנות החדש? חיפה (צילום: אילוסטרציה dreamstime)במתחם נוכל למצוא את גלריית "החדש והרע" אשר העתיקה לשם את מיקומה לא מזמן מדרום תל-אביב. אוצרת הגלריה היא נטלי לוין, ממייסדות כתב העת לשירה "מעין", שבית הדפוס שלו שוכן סמוך למקום. "החדש והרע" מציגה בימים אלה את יצירותיהם של שי יחזקאלי ושרון פדידה בתערוכה "עינוגי דכדוכים". השם מייצג להפליא את המתרחש בפנים: שני האמנים יצרו בגלריה מעין עולם שברירי ועמוס, ציורים גרפיים לצד עומס מעשי, דפים, כוסות פלסטיק נפולות וצבע תעשייתי. הדיאלוג בין יחזקאלי לבין פדידה לא מנסה לפתור או להגדיר את המלנכוליה אלא פשוט לשים אותה על השולחן (או על הרצפה, ברגישות המתאימה). נעילה: 25/10/13

"רדי, מייד, גו!" אם ממשיכים בכרמלית תחנה נוספת עד לרחוב הנביאים, מגיעים למתחם המוזיאונים, בו עומדים בציפייה שקטה מוזיאון המדע ומוזיאון חיפה לאמנות,  המתהדר בתערוכת "מן המוכן - 100 שנים לרדי מייד". התערוכה מציגה את מורכבות יחסי האב-בן שיש לאמנות כיום עם מבשר האמנות דאז, מרסל דושאן. דושאן החייה חפצים מחיי היום יום בתוך המרחב האמנותי, ובכך הגדיר ופירק את המערכות עליהן נתמכה האמנות והשאיר אחריו ירושה כבדת משקל. האם נהיה כבולים לעד בתוך גלגל האופניים הרדי מייד? האם ניתן ליצור אמנות שהיא לא רדי מייד? 36 אמנים ישראלים ביניהם יאיר גרבוז, עידו בר-אל, מיכל נאמן, ברק רביץ, גיא בן-נר והדס חסיד, מציגים לנו את תגובתיהם לשאלות האלו, שכנראה יישאלו גם במלאת 200 שנה לרדי מייד. נעילה: ינואר 2014הרדי מייד - אויב או ידיד? מתוך תערוכת "מן המוכן - מאה שנה לרדי-מייד"טיפ: בדרך חזרה מהמוזיאון לכרמלית מומלץ לעצור לשיטוט בוואדי ניסנאס, המציע שוק צבעוני, מסעדות ומגוון עבודות רחוב של אמנים כמו פיטר יעקב מלץ ויגאל שתיים.

תחנה נוספת בכרמלית תעצור ברחוב מסדה, המכונה "פלורנטין של חיפה". הרחוב עמוס בבתי קפה וברים בעלי אווירת שיוויון ודו-קיום, ועם טיפה מזל ניתן לגלות במקום עבודות גרפיטי של קבוצת "broken fingaz" החיפאית אשר פועלת ברחבי העולם. על אף שעיריית חיפה פתחה מספר רחובות בשנים האחרונות למטרת ציורי קיר ואמנות רחוב, חברי הקבוצה עדיין מאמינים באידיאולוגית הרחוב ומעדיפים לצאת לפעולות חופשיות ולא ממוסדות.עשר דקות הליכה משם נמצא מוזיאון "הרמן שטרוק" הצופה על מפרץ חיפה. שטרוק, מגדול אמני ההדפס בגרמניה ובארץ בתחילתה של המאה, היה אחראי להקמת מוזיאון תל אביב ולחידוש בית הספר "בצלאל". בתערוכה הראשונה של המוזיאון, העונה לשם "הרמן שטרוק - רומנטיקן על הכרמל", מוצגות עבודותיו של שטרוק המשקפות מראה פנורמי על הלך מחשבתו כיוצר אשר עבר ממרכז התרבות בברלין לתוך ישראל של שנות העשרים. העבודות ברובם עוסקות בציורי נוף ודיוקנאות.חיים נחמן ביאליק כפי שצויר בידי הרמן שטרוק (צילום: יח"צ)שדרות הנשיא פינת יפן הליכה קצרה לכיוון "גן האם" תוביל למוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית, אשר מכיל את אוסף הפריטים היפניים הגדול מסוגו במזרח התיכון. המוזיאון מארח גם ערבי נושא וסדנאות יצירה כמו סידור פרחים ובישול, במטרה להבין את התרבות היפנית. מומלץ בחום לראות את "אוסף ההדפסים היפנים המודרניים", הכולל 250 הדפסים של טובי אמני ההדפס היפני. התערוכות מתחלפות כל שלושה חודשים. שתי דקות משם, במעלה הרחוב, ניצב בגאווה מוזיאון מוניו גיתאי וינרויב לאדריכלות אשר נפתח בשנה שעברה, והוא הראשון מסוגו בארץ. כעת מציגה בו התערוכה "ארכיטקטורה של הזיכרון" אשר עוסקת במערכת היחסים של הבמאי ומנהל המוזיאון עמוס גיתאי עם אביו הפרופסור מוניו גיתאי וינרויב. המוזיאון הוא דרכו של גיתאי הבן להסב את חדר העבודה של אביו למוזיאון לזכרו.כי מחיפה תצא רכבת מד שביעות הרצון גואה נוכח ההרחבה הגיאוגרפית של האמנות הישראלית אל מחוץ לגבולות תל אביב. חיפה אכן הוכיחה עצמה כמקום מתפתח אמנותית ותרבותית, ושלל הגלריות המפציעות בה מדי חודש מעניקות אלטרנטיבות ראויות ביותר למלכת תשומת הלב, השכנה התל אביבית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ